לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"ההפיכה המשפטית"
לקראת פשרה או מאבק להפלת הממשלה
ההפגנות ההמונית נמשכות ביתר־שאת והלחץ על ממשלת נתניהו גובר ■ גורמי ממסד החוששים מ"הסלמת־יתר" של המשבר הפוליטי דוחפים לפשרה, שתכלול אימוץ יסודות מתוכנית נתניהו־לוין
998

998

נתניהו ובן גביר בלחץ מול התנועה ההמונית המתמשכת ביתר־שאת מזה חודשיים נגד "ההפיכה המשפטית" שמובילה הממשלה באמצעות בליץ חקיקה אנטי־דמוקרטי. המיליונר מקיסריה מחפש בכל יום נואשות קלף הסתה חדש ועבר מלהעליל שאת ההפגנות מארגנים מתנגדי חיסונים להשוואה בין המפגינות והמפגינים המסרבים להתקפל תחת דיכוי משטרתי לבין מתנחלי הימין הקיצוני שביצעו פעולת טרור בחווארה בעידוד שרים מממשלתו ובחסות הצבא. השר ל"ביטחון לאומי" החליט לנסות לצרוב תודעה בעזרת תקיפה משטרתית יזומה נגד ההפגנות בתל אביב ובירושלים. בשטח, שוב ושוב קראו לעבר הכוחות החמושים, ולמעשה לעבר הבוסים שלהם בממשלה, "איפה הייתם בחווארה?!". הביקורת הציבורית ריסנה את המשטרה לקראת יום המחאה שהתקיים היום (ה'), מה שהעלה את חמתו של בן גביר על צמרת המשטרה והוביל להדחת מפקד מחוז תל אביב.

בן גביר, בשכרון כוח, תרם ליצירת חיבור חשוב בלב תנועת המחאה בין התנגדות לדיכוי משטרתי להתנגדות לטרור הימין הקיצוני תחת הכיבוש הצבאי בגדה המערבית. אותה הממשלה הקפיטליסטית הדוהרת לליבוי הסכסוך הלאומי המדמם דרך פעולות לביצור הדיקטטורה של הכיבוש וההתנחלויות מנהלת מלחמה לדריסת חירויות דמוקרטיות של אזרחים מהשורה במדינת ישראל. ההתייחסות הסולידרית לחווארה הולכת בכיוון הפוך למאמצי ההנהגה הממסדית בתנועת המחאה, שפעלה להשתקת קולות שהתעקשו שלא להתעלם מהמציאות ולקדם התנגדות לבעיה הבוערת של הכיבוש.

לממשלה הקפיטליסטית המשליטה דיכוי צבאי קטלני ביומיום על מיליוני פלסטינים אין כל בעיה עקרונית לשלוח מפגינות ומפגינים בתל אביב לחדר מיון, אבל פעולה כזו רק מחמירה את משבר הלגיטימציה החמור בו היא נתונה. אומנם, יו״ר ההסתדרות בר־דוד התגייס מעשית להגנת הממשלה, ולא איבד זמן כדי להתייצב כסמרטוט לצד שר האוצר וההתנחלויות סמוטריץ', כשהשניים הנחיתו על עובדות ועובדי המגזר הציבורי הסכם שכר חלש — החלופה של בר־דוד למאבק רציני מול הממשלה על שכר ויוקר המחיה, ולחיזוק העבודה המאורגנת וזכויות דמוקרטיות. אולם לממשלה אין יכולת להביס את ההתנגדות ההמונית לסדר־יומה בשלב הזה, מבלי שתצטרך לעשות ויתורים מהותיים, אם בכלל היא מסוגלת לכך פוליטית, למעט אולי בנסיבות של משבר מלחמה. התגובה לברוטליות המשטרתית הייתה התגייסות שיא של כרבע מיליון שיצאו להפגין במוצ״ש, 4 במרץ. פעולות מחאה וימי מחאה ארציים ממשיכים להתארגן, כשבהמשך לשיבושים בעזרת שביתות המחאה הסמליות, מתארגנות חסימות צירים. ההפגנות הנגדיות של תומכי הממשלה מסתכמות בקומץ מהגרעין הקשה של תומכי נתניהו וגורמי ימין קיצוני. בסקרים, רוב מוצק מתנגד לממשלה ולהמשך צעדי החקיקה של רפורמת־הנגד המשפטית, שאליה נלווים ניסיונות לקדם התקפות על העבודה המאורגנת, חופש העיתונות, והרחבת כפייה דתית וצורות אפליה.

שוטרים ופרשים בהפגנה בתל אביב, ב־1 במרץ. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

המשבר הנוכחי נוגע ביסודות שיטת הממשל בישראל, עם יסוד של ניסיון "הפיכה עצמית" מצד כנופיית נתניהו בקרב לשינוי יחסי הכוחות בין הממשלה לבג״ץ, והוא משקף טלטלה עמוקה בחברה. חזרת נתניהו לשלטון תוך תלות מוגברת בברית עם הימין הקיצוני סימנה שלב חדש במשבר הפוליטי המטלטל את הקפיטליזם הישראלי מאז 2019 ומשקף התרופפות שליטה של המעמד השליט הקפיטליסטי על התהליך הפוליטי, עם קיטוב פוליטי מוגבר עד כדי תמונה מתמשכת של היעדר הכרעה אלקטורלית בין גוש נתניהו לכל קואליציה יריבה. למרות התעצמות ההתנגדות לנתניהו, גוש רק־לא־ביבי, ב"מרכז", מסתמך על הצבעת "הרע במיעוטו" ולא על בסיס פופולרי. אולם בעוד שחתירת הממשלה לעבר משטר סמכותני בהחלט מסוכנת, היא מתרחשת כקריקטורה, על בסיס רעוע ביותר. נתניהו בעמדה מוחלשת, עם סמכות שחוקה, בקואליציה שלטונית מעורערת ומפוצלת, המעוררת התנגדות המונית ומתדלקת משברים בכל התחומים. הוא אינו בעמדה לשמש בפועל כ"מנהיג חזק" עם "ממשלה חזקה" שתוכל להיתפס מבחינת המעמד השליט כאמצעי להתגברות על אי־היציבות הפוליטית. הוא מעין אנטי־תזה למודל שהציבו פוטין, ארדואן או אורבן בשיא כוחם. אין זה מפחית מהסכנה שבהתקפות לצמצום המרחב הדמוקרטי אלא מדגיש את המרחב המשמעותי למאבק נגדן.

המעמד השליט וממשל ביידן לוחצים לפשרה

על התנועה נגד "ההפיכה המשפטית" השתלטו משלב מוקדם גורמי ממסד. הממשלה מעוררת התנגדות נרחבת בקרב המעמד השליט ומנגנון המדינה, החוששים בפרט שמהלכי הממשלה להתפרקות מרסן משפטי יפגעו ב"סביבת העסקים" וביחסים הבינלאומיים של הקפיטליזם הישראלי, ויגבירו פוטנציאל למשברים חברתיים, למשברי מלחמה ולפיצוצים תחת משטר הכיבוש.

"בכירי המשק" קיימו פגישות עם נתניהו וגורמים אחרים ב'ליכוד', כשברקע, ההון הפיננסי מגיב לתוכנית המשפטית בסנקציות, מוגבלות בינתיים, של משיכת השקעות — דווח על בריחת הון של 2‒4 מיליארד דולר, כשעשרות תאגידי הייטק מתבלטים במגמה הזאת (15.2). יש לכך השפעה חלקית גם על היחלשות השקל מול הדולר, המייקרת את היבוא בעיצומו של משבר יוקר המחיה — אחרי שממשלות קפיטליסטיות דיקלמו את הרעיון הניאו־ליברלי שהגברת יבוא מוצרים היא אמצעי להורדת יוקר המחיה. מגזר ההייטק, האחראי למרבית היצוא ולכ־15% מהתמ״ג הישראלי, שימש למיתוג הקפיטליזם הישראלי כ"אומת סטארט־אפ". כעת, כשברקע האטה בהייטק ובכלכלה העולמית, העימות הפוליטי מסוגל להאיץ תהליך מיתון. נגיד בנק ישראל אמיר ירון הזהיר כי משבר כלכלי עלול לפרוץ בכל רגע. במקביל, תאגידים, במיוחד בהייטק, נקטו לאורך החודשיים האחרונים צעדים נקודתיים של השבתת מעבידים, לרבות דרך התרה סלקטיבית של השתתפות כוח העבודה בשביתות המחאה.

אי־היציבות הפוליטית והקיטוב הם חלק ממגמה בינלאומית, בהשפעת תהליכי משבר והתערערות היציבות במערכת העולמית והאזורית, והם מוזנים גם מהמשברים העזים של משטר הכיבוש. על הרקע הזה, ממשל ביידן מבטא גם כן חשש להשלכות סדר־היום של ממשלת נתניהו ה־6, מנקודת המבט של האימפריאליזם האמריקאי באזור, ויוצא בגלוי נגד התוכנית המשפטית ונגד מדיניות הממשלה בשטחי 67'. המסר הובלט סביב רכבת הביקורים בינואר של מזכיר המדינה בלינקן, היועץ לביטחון לאומי סאליבן וראש ה־CIA ברנס. לפי 'ידיעות אחרונות' (3.2), ממשל ארה״ב הציע לנתניהו עסקת חבילה של שיתוף־פעולה מוגבר ביחס לאיראן וביחס לנורמליזציה פוטנציאלית מול סעודיה, בתמורה להקפאת התוכנית המשפטית, שמירת הסטטוס־קוו במתחם אל־אקצא והר הבית, וריסון ההתנחלויות. בינתיים החליט הקבינט המדיני־ביטחוני של נתניהו (12.2) על הכשרת 9 "מאחזים" בלתי־חוקיים וחיבור עשרות אחרים לתשתיות — מהלך משמעותי של סיפוח זוחל, שנענה בחבירת ארה״ב להצהרת גינוי רפה ממועצת הביטחון של האו״ם. שגריר ארה״ב בישראל ניידס חזר על המסר (18.2), כשלדבריו, נתניהו מעוניין בדברים "כמו איראן; רוצה להרחיב את הסכמי אברהם ולהביא את סעודיה", כאשר "בשני המקרים ארה״ב ממלאת תפקיד חשוב" ו"אמרתי לראש הממשלה 100 פעמים: אנחנו לא יכולים לעבוד ביחד אם החצר האחורית שלכם עולה באש".

בתוך ימים כונסה "פסגת חירום" בעקבה (26.2), בהשתתפות נציגי ארה״ב, מצרים, ירדן, ישראל והרשות הפלסטינית, שהייתה פארסה מוחלטת. הנציגים מטעם מערכת הביטחון ולשכת רוה״מ התחייבו להקפאת בנייה בהתנחלויות ל־4 חודשים, רק כדי לגלות ששר האוצר וההתנחלויות מודיע פומבית שלא תהיה הקפאה, ובאותו הערב החלו לזרום הדיווחים על הפוגרום בחווארה, היישוב שסמוטריץ' קרא "למחוק". שגריר ארה״ב אמר בתגובה שאם היה יכול, "הייתי זורק אותו מהמטוס" לביקור בוושינגטון, שבמהלכו לבסוף לא נפגשו איתו נציגי ממשל. במקביל, דבריו של סמוטריץ' האיצו גל איומי סרבנות מילואים בקרב טייסים ויחידות עילית צבאיות — בהמשך למעורבות של גורמים מהאליטה הביטחונית, כעדות לעומק משבר הלגיטימציה של הממשלה. ביטוי גרפי יותר ניתן בהגעת נתניהו במסוק לנתב״ג, עקב חסימות מחאה, בדרכו לביקור אצל ממשלת הימין הקיצוני באיטליה (9.3).

הלחץ על ממשלת נתניהו גובר, כולל חשש וסלידה בקרב חלק ממצביעי 'הליכוד', כשבציבור הכללי רק גרעין קשה של כ־30% מוכן ללכת עם נתניהו ולוין "עד הסוף" עם העברת התוכנית. בכירים ב'ליכוד' מפחדים שהאירוע יתהפך עליהם ודוחקים לפשרה. ח״כים מהמפלגה של גנץ יצאו בהצהרה משותפת עם שני ח״כים מהליכוד, דנון ואדלשטיין, בקריאה להיענות לקריאת הנשיא למו״מ על פשרה (1.3). הסדקים בצמרת 'הליכוד' כבר מטילים ספק ביכולת של נתניהו לאכוף משמעת קואליציונית להבטחת רוב בהצבעות בקריאה שנייה ושלישית.

"יש הסכמות מאחורי הקלעים"

ראש הממשלה לשעבר בנט הביע חשש מ"משבר חוקתי", בתרחיש שבו "מעבירים את אחד החוקים, בית המשפט העליון פוסל, הממשלה מעבירה פסקת התגברות, בית המשפט העליון פוסל, ואז בעצם מה עושים? למי הצבא מקשיב, למי המשטרה מקשיבה?" (16.2). לא מופרך שהמתיחות בין צמרת המשטרה ומערכת הביטחון לבין הממשלה עשויה להוביל אפילו לאי־ציות לממשלה בתרחיש של הסלמת התנגשות הרשויות לתיקו מצמית, שלא יוכרע בכללי המשחק הכתובים.

במעמד השליט יש חשש מ"הסלמת־יתר" של המשבר הפוליטי. קמפיין ממסדי לאחדות לאומית מזדעק שיש למנוע "קרע בעם", "מלחמת אחים" ואף "מלחמת אזרחים". הארגונים היציגים המרכזיים של בעלי ההון — התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, התאחדות הקבלנים ואיגוד ההייטק — פירסמו הצהרה הדורשת מהממשלה והאופוזיציה הקפיטליסטית בכנסת להיכנס למו״מ ללא תנאים מקדימים (5.3). למחרת טען הנשיא הרצוג בפני ראשי הרשויות המקומיות כי "אנחנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם, יש הסכמות מאחורי הקלעים על רוב הדברים". לפי טיוטה שהתפרסמה (7.3) הממשלה כביכול תיאלץ לוותר על פסקת ההתגברות ועל שליטה בוועדה למינוי שופטים, אך "עילת הסבירות" תצומצם. לפי הטיוטה, יעוגנו בחוק יסוד גם זכויות ל"שוויון אזרחי, חופש הדת והמצפון וחופש הביטוי" — עצם העובדה שנדונה הרחבה כזו היא עדות לחוזק התנועה נגד המחטף. בהמשך, ובלחץ ההפגנות, הרצוג החריף טון: "מכלול החקיקה שנדון כעת בוועדה צריך לעבור מהעולם ומהר. הוא שגוי, הוא דורסני, הוא מערער את יסודותינו הדמוקרטיים, ולכן יש להחליפו במתווה אחר מוסכם — ולאלתר" (9.3). עם זאת, כל פשרה עם הממשלה, ככל שתתקבל, תכלול אימוץ יסודות מתוכנית נתניהו־לוין, לחיזוק מסוכן בכוחה.

בינתיים, שר המשפטים לוין ויו״ר ועדת החוקה רוטמן הודיעו שימשיכו בבליץ החקיקה כרגיל. אם כנופיית נתניהו תסרב לסגת ותצליח להעביר הצעות חוק בקריאה שנייה ושלישית, המאבק יימשך — לביטול החקיקה וכנראה להפלת הממשלה. עם זאת, גם בתרחיש של פשרה, האגף הניצי בממשלה ביחס לתוכנית, שמלכתחילה פעל כפיל בחנות חרסינה מבחינת המערכת, עשוי להוביל לנפילת הממשלה.

בתנועה חוצת־המעמדות שהתפתחה, אף שנבנה הלך רוח המוני של התנגדות ל"פשרה" על חלקים בתוכנית, נראה שעבור ההון הפיננסי, האליטה הביטחונית ומפלגות הממסד של גנץ ולפיד, פשרה מהותית בהחלט על הפרק, אם תהיה להם הזדמנות פוליטית להשיג אותה. למעשה, הממשלה, בסיוע גורמי "אופוזיציה", הצליחה עד כה להכשיר את הקרקע להעברת גירסה מרוככת של התוכנית, אם תיחסם הגירסה האגרסיבית יותר. זוהי שאלה פתוחה איך ייתפס ציבורית מהלך "פשרה" שיזכה ללגיטימציה מצד "ראשי האופוזיציה" ומה יהיה תוכנו. חלקים במעמד השליט עלולים לאמץ, כעת או בהמשך, יסודות מהתוכנית הצועדים לעבר משטר סמכותני, במסגרת חתירה לייצוב המשטר הפוליטי.

האמירה כעת צריכה להיות ברורה: לא לפשרה. הממשלה חלשה. ההסתה, הדיכוי המשטרתי והונאת ההידברות לא יעזרו לה. המאבק מסוגל להפיל את התוכנית ואף את הממשלה המסוכנת עצמה, גם אם חלקים מהחקיקה יעברו פורמלית בשלב הזה. עוד ימי פעולה ארציים, לרבות חסימות המוניות, יוכלו לסייע להמשיך לבנות מומנטום. אסיפות הסברה ודיון בכל מקום עבודה ולימודים אפשרי יוכלו לסייע גם ליזום פעולות מחאה, ויכולים לשמש בסיס אף לבחירת ועדי פעולה, וגם לצאת בקריאה להובלת פעולות מצד ועדי עובדים, הנהגות איגודים, כמו גם ארגוני הסטודנטים. צריך להדגיש את מסוכנות מכלול סדר־היום של הממשלה לזכויות דמוקרטיות, לתנאי המחיה, לשלום הציבור. מול הלאומנות המשיחית של הממשלה וה"הפרד ומשול" והדיכוי על רקע לאומי, דרוש מאבק חוצה־קהילות נגד מכלול סדר־היום של הממשלה הקפיטליסטית והימין הקיצוני, נגד שלטון ההון והדיקטטורה של הכיבוש, ולמען הרחבת זכויות — לרבות פיקוח דמוקרטי על המשטרה ומערכת המשפט — שיפור תנאי המחיה ושינוי סוציאליסטי.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.