לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בתוכנית פראוור
להפיל את תוכנית הטרנספר הגזענית
הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק להכשרת עקירתם של רבבות תושבים בנגב ■ אלפים צעדו בבאר שבע לאות מחאה והתושבים נחושים להמשיך במאבק
2,375

2,375

אתמול (שני) אושר בקראה ראשונה ברוב דחוק בכנסת החוק ל"הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב", המאיים לגרש מבתיהם רבבות תושבים בדואים, 40 אלף לפי חלק מההערכות, ולהרוס עשרות יישובים. החוק מתבסס על מתווה פראוור־בגין שאישרה הממשלה הקודמת בתחילת השנה.

שליש מתוך 600 אלף תושבי הנגב הם בדואים. כ־60,000 מהם (10% מאוכלוסיית הנגב) מתגוררים ב־34 יישובים עניים שסובלים מאפליה קיצונית במיוחד מכיוון שהמדינה מסרבת להכיר בקיומם. מדובר ביישובים שברובם קיימים כבר עשרות ומאות שנים, ואחרים הוקמו לאחר שתושביהם גורשו על־ידי המדינה מיישוביהם הקודמים בתירוצים "ביטחוניים". אם כל תביעות הקרקע של התושבים הבדואים בנגב היו נענות לאלתר, מדובר היה ב־5% משטח הנגב בלבד. אולם התוכנית עצמה, שגובשה ללא נוכחות של אפילו נציג אחד מטעם התושבים בדיונים, נועדה להפקיע מאות אלפי דונמים ולהרוס את הדיור, הפרנסה ומרקם החיים של ערביי הנגב בשביל "לייהד" את האזור. במקביל, המדינה מקדמת בנגב "חוות בודדים" שמשתלטות על שטחים גדולים, ויישובים אליטיסטיים ליהודים עשירים.

מפלגתו של שר האוצר לפיד שותפה גם לגזירה הזאת. מי שהציג את התוכנית במליאת הכנסת היה שר הרווחה ה"חברתי", מאיר כהן, עד לא מזמן פוליטיקאי של "ישראל ביתנו" וכיום של "יש עתיד". כשהח״כים ג׳מאל זחאלקה (בל״ד) ואחמד טיבי (תע״ל) קרעו באופן סמלי לאות מחאה עותקים של הצעת החוק הגזענית, הם גורשו בבריונות על־ידי משמר הכנסת בהוראת יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין מהליכוד־ביתנו, כדי לאפשר להצעה הגזענית לעבור בשקט. אבל בשטח היא לא תעבור בשקט.

הממשלה הכריזה מלחמה על התושבים הבדואים

הצעת החוק אושרה בינתיים רק בקריאה ראשונה, אך אין זה מפריע למדינה להתחיל ליישם חלקים ממנה בפועל. בשיחה עם אתר המאבק של "מאבק סוציאליסטי" הסביר עוואד אבו־פריח, דובר "הוועד להגנת אדמות אל־עראקיב בנגב", את המצב בשטח: "לא חיכינו להצבעה שהתקיימה אתמול בכנסת בשביל להבין שיש מלחמה נגד הבדואים בנגב, וגם המדינה לא חיכתה להצבעה הזאת. הריסות הבתים ועקירות העצים מתרחשות כאן מדי יום כדבר שבשגרה".

רק מתחילת השנה הזאת נרשמו יותר מ־40 מקרים של הריסות מבנים בנגב על־ידי המדינה (הרשימה המלאה מופיעה כאן). מתחילת החודש הנוכחי הספיקה המדינה להרוס בתים באזור לקיה, בכפר המוכר אום־בטין, ואילו הכפר אל־עראקיב נהרס בשבוע שעבר בפעם ה־49!

לפני כשבועיים, ב־13 ביוני, כ־4,000 תושבים ערבים ויהודים לקחו חלק בצעדה ועצרת מחאה בבאר־שבע נגד התוכנית, עם קריאות "העם רוצה להפיל את התוכנית!". באותו היום הוכרזה גם שביתה עממית כללית בכל היישובים הבדואים, ועשרות אלפי תלמידים לא הגיעו לבתי־הספר. עשרות ומאות תושבים ותומכים לקחו חלק במשמרות מחאה שבועיות בבאר שבע ובסדרה של הפגנות שנערכו בחודשים האחרונים מול הכנסת במחאה על התוכנית. אבו פריח הבהיר בשיחה עימנו כי המאבק בתוכנית יימשך גם אם התוכנית תיהפך לחוק: "אנחנו לא מתכוונים לוותר, גם אם החוק הזה יעבור בכנסת הוא לא יעבור במציאות כי אנחנו נמשיך להיאבק ביישום שלו. ניאבק בו, יהודים וערבים בכל הרמות, כולל ברמה הבינלאומית, עד שנפיל אותו".

מאבק סוציאליסטי תומכת באופן מלא במאבק ושותפה לקריאה להיאבק להפלת התוכנית, להכרה מיידית ביישובים ה"לא מוכרים", לחיבור היישובים לתשתיות ולעצירת כל תוכניות ההרס והנישול. הגזירה הזאת היא חלק ממדיניות צינית של טיהור אתני בנגב, שפוגעת בשכבות העניות ביותר בחברה, ושהכרחי שגם הציבור הרחב של העובדים והצעירים היהודים יצטרפו למאבק נגדה ונגד כל שאר ההתקפות על העובדים והעניים שממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו ולפיד מובילה. הממשלה והדחפורים שלה צריכים להיתקל בחזית רחבה למען הזכות הדמוקרטית לדיור ראוי ולפרנסה בכבוד לכל, למען השקעה מסיבית בתשתיות, בדיור ציבורי נאות, בבריאות ובחינוך, ולמען צדק חברתי, שוויון ושלום.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.