לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בגזירות לפיד
מאות עובדות סוציאליות הפגינו נגד הגזירות
איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, הסתדרות הגמלאים ושותפים נוספים הפגינו מול הכנסת ■ אי־אפשר לעמוד מנגד מול ההתקפות על תנאי העבודה ושירותי הרווחה
2,334

2,334

מאות עובדות ועובדים סוציאליים, סטודנטיות לעבודה סוציאלית וחברי הסתדרות הגמלאים, השתתפו בהפגנה שאורגנה ביום רביעי, 17 ביולי, על ידי איגוד העובדים הסוציאליים נגד גזירות התקציב, מול בניין הכנסת.

"אנו, עובדות ועובדים סוציאליים, סטודנטים לעבודה סוציאלית, מקבלי השירותים, פעילים חברתיים וארגונים נוספים, לא נוכל לעמוד מנגד תחת המתקפה על כלל ציבור העובדים והשכבות המוחלשות בישראל!

ביום רביעי, ה־17 ביולי, נפגין כולנו, מול הכנסת — נגד קיצוץ בקצבאות הילדים! נגד העלאת המע״מ ומס ההכנסה בשיעור אחיד! נגד הפגיעה בדיור הציבורי! נגד שינוי חוק הסיעוד והפגיעה בקשישים! נגד השינוי בזכאות וסבסוד מעונות יום וצהרונים! נגד תכנית ויסקונסין! נגד ההפרטה ושבירת העבודה המאורגנת!"

(מתוך אירוע ההפגנה בפייסבוק)

תקציב 2013 ידרדר עשרות אלפים לעוני וצפוי להגביר את העומס ואת תופעות האלימות בשירותי הרווחה הקורסים, שממילא סובלים ממחסור בתקציבים ובכוח אדם, במיוחד ברשויות המקומיות בפריפריה ובחברה הערבית, שכבר מופלות לרעה מבחינה תקציבית.

תוכנית התקציב כבר פוגעת בהשתכרות הזעומה ממילא של העו״סיות ושל כלל העובדים במשק. קיצוץ קצבאות הילדים יפגע באמהות הרבות והאבות שבינינו, העלאת המע״מ ומס ההכנסה נוגסים עוד בשכרנו, כשגם תוספות צנועות שהצלחנו להשיג בשביתה הקודמת הוקפאו. במקביל מאוימות 400 מישרות של עו״סיות בפרויקט "שיקום שכונות" שצפוי להתבטל.

אם לא די בכך, מדובר רק בסבב הראשון שעה שבאוצר ובבנק ישראל כבר מתכננים את הסבב הבא, שצפוי להיות חמור אף יותר. לכן, אין לנו ברירה אחרת מאשר לצאת למאבק מול דורסנות הממשלה וההפגנה ברביעי צריכה להיות הצעד הראשון. סדרי העדיפויות חייבים להשתנות, לא יתכן שהמדינה תתנהל בשירות הטייקונים ובעלי ההון ותמשיך לעשוק את העובדים והעניים, יהודים וערבים.

חשיבות ההפגנה אינה בהיותה עוד אחת מהפגנות המחאה נגד גזירות התקציב אלא בהיותה ההפגנה הראשונה נגד הגזירות שמארגן איגוד עובדים כלשהו, למעט משמרות מחאה שאירגנה הסתדרות הגמלאים. ההתגייסות של האיגוד שלנו תוכל לעזור להציב דוגמה לאיגודים ולוועדים נוספים. הכוח של העבודה המאורגנת בהובלת הסתדרות העובדים, שממשלת ההון מנסה להחליש, הוא המפתח לעצירת הגזירות והוא יכול לספק גב משמעותי למחאה הכללית נגד הגזירות.

היוזמה להפגנה

לאיגוד העו״ס יש כוח בסדר־גודל שונה מעמותות חברתיות. חברות בו 10,000 עובדות ועובדים, הוא מסוגל לארגן הפגנות גדולות, לנקוט עיצומים ולרתום לשיתוף פעולה גם את הסטודנטים, מקבלי השירותים, ארגונים חברתיים, ובפרט ועדי עובדים ואיגודים נוספים, שכמונו סובלים מהגזירות ומההתקפה על העבודה המאורגנת.

כבר בינואר האחרון, כשהתמודדנו כפעילות "מאבק סוציאליסטי" בבחירות לוועידת האיגוד, קראנו ל"הקמת מטה מאבק בגזירות האוצר ובהפרטה; לקידום שותפויות אסטרטגיות עם ועדים ואיגודים במגזר הציבורי והפרטי, ועם תנועות חברתיות; ליצירת חזית אחת מאוחדת מול האוצר, אשר תדרוש את גיוס מלוא כוחה של ההסתדרות לתמיכה במאבק — כולל הפגנות, עיצומים ושביתות הזדהות".

מאז אנו מנסות לקדם רעיון זה — סוהיר כנציגה נבחרת בוועידה ובמזכירות האיגוד ונעמה במסגרת "פורום העו״ס למאבק בתקציב ובחוק ההסדרים", שהוקם לפני מספר חודשים ומאחד תחתיו צירות באיגוד יחד עם עו״סיות נוספות וסטודנטיות לעבודה סוציאלית.

הפורום החליט לפעול לקיום הפגנה נגד התקציב ולנסות לפנות ולרתום את כלל האיגוד ליוזמה. יוזמת ההפגנה אכן אושרה במזכירות האיגוד בחודש יוני והוקם צוות (בו חברה גם נעמה), שעשה ימים כלילות בהתנדבות לארגון ההפגנה.

באופן משמעותי הצליח האיגוד לשחרר את העו״סיות ממספר יישובים מעבודתן כדי שיוכלו להשתתף בהפגנה ולחץ מספר רשויות לאפשר אסיפות הסברה בלשכות. ההסתדרות העמידה לרשותנו אוטובוסים ונרכש גם ציוד לקראת האירוע. האיגוד הוציא הודעות לעיתונות, שלח מכתב הזמנה לכלל העו״סיות ופרסם אותה גם באתר שלו. מדובר בצעדים שאין לבטל את חשיבותם.

הדרך לחיזוק המאבק

"איגוד העובדים הסוציאליים קורא לוועדי העובדים ולכל העובדים במשק להצטרף למחאה", כך נכתב בהזמנה הרשמית באתר האיגוד. זו גם לדעתנו הגישה המועילה ביותר לארגן הפגנה גדולה ועוצמתית, עם מקסימום השפעה מול הממשלה. לשם כך נחוץ לערב מבעוד מועד עוד ועדי עובדים ותנועות חברתיות כשותפים לארגון ההפגנה. כך לדוגמה הצטרפה להפגנה הסתדרות הגמלאים. אך נחוצה חזית רחבה יותר.

מכתב שיצא מטעם מנגנון האיגוד (ולא היה חתום על־ידי אדם או מוסד באיגוד) הנחה לאפשר לכל חבר כנסת שמעוניין לנאום לעשות זאת, כלומר גם לח״כים מהקואליציה של הממשלה שתוקפת אותנו. לעומת זאת, לדעתנו נחוץ דווקא להגביר את הלחץ על הממשלה והקואליציה עליה היא נשענת דרך גיוס כוח ציבורי ואיגוד־מקצועי משמעותי. כלומר, לחתור לשתף ארגוני עובדים, התארגנויות של המחאה החברתית, אגודות סטודנטים ואחרים שמתנגדים לגזירות התקציב ומסכימים למסרים של ההפגנה.

כמסקנה להמשך, חשוב לדעתנו להגביר את המאמצים לפנות ולגייס ועדים אחרים, כמו לדוגמה הסתדרות האחיות, ארגוני המורות, הרופאים וכן את עובדי הנמלים שנמצאים תחת מתקפת הפרטה ושבירת העבודה המאורגנת ואחרים. אלו יוכלו להוסיף עוצמה משמעותית למאבק. כדי שנוכל להיאבק ולנצח את הגזירות הקשות שהממשלה מנחיתה עלינו ועל ציבור העובדים והעניים בכלל, חיוני שנכיר בכך שלא נוכל לנצח לבדנו. גם בשביתה ב־2011 הייתה כמיהה חזקה שלא להיוותר "לבד במערכה". ברית כזו לדעתנו צריך להתחיל לבנות במרץ כבר עכשיו.

בכל מקרה, חשוב לעורר באיגוד דיון דמוקרטי על הדרך קדימה במאבק נגד גזירות התקציב ולשיפור תנאי עבודתנו ושכרנו, ואנחנו מקוות שגם המאמר הזה יוכל לתרום מעט חומר למחשבה לטובת הדיון שצריך עוד להתפתח. דיון כזה נחוץ כדי לשתף את כלל העו״סיות בדילמות ובדעות השונות שעולות סביבן. דיון ער ושקיפות כזו הם המפתח לאיגוד דמוקרטי שחברותיו וחבריו מעורבים ומשפיעים.

הצעד הבא קדימה

כאמור, עצם ההחלטה לקיים את ההפגנה הנוכחית, בה גם סוהיר נשאה דברים, המסרים החשובים של ההפגנה וההחלטה להקדים לה פעולות הסברה בלשכות הרווחה הם צעד חשוב קדימה מבחינת האיגוד. המשך בכיוון הזה יוכל לייצר השפעה גדולה בהרבה מאשר הסתפקות בפעילות לובינג בוועדות הכנסת ובכתיבת ניירות עמדה.

ההפגנה והפעילות סביבה צריכות לדעתנו להוות צעד ראשון כחלק מתוכנית מאבק ארוכת טווח. במסגרתה חשוב שהאיגוד יוביל יוזמה לשיתוף פעולה חוצה מגזרים נגד מדיניות ההפרטה, שבירת העבודה המאורגנת והגזירות הכלכליות — גם לאחר שהתקציב הקרוב יעבור בכנסת.

הסתדרות העובדים, שאיגוד העו״ס הוא חלק אינטגרלי ממנה, היא ארגון העובדים שלנו. תפקידה להגן עלינו ועל מיליוני עובדים ועובדות במשק שנפגעים כמונו, בעוד את בעלי ההון והטייקונים הגזירות כלל לא מגרדות. לכן ישנה חשיבות עליונה לדעתנו להירתמות של ההסתדרות כולה לטובת מאבק עיקש בתוכנית הגזירות, שהולכת יד ביד עם התוכניות לריסוק הוועדים הגדולים, מוקדי הכוח של העבודה המאורגנת, שמסוגלים למלא תפקיד מכריע במאבק בגזירות ובהפרטה.

לדעתנו צעדים בכיוון הזה יסייעו גם להקדים ולהעצים את המאבק לפתיחת ההסכמים הקיבוציים, לתוספות שכר, תקציבים ותקנים לשירותי הרווחה, לצו הרחבה מקיף לכלל העובדות והעובדים הסוציאליים ולהלאמה מחדש של שירותי הרווחה שהופרטו.

*   המאמר מייצג את דעת הכותבות ולא נכתב בשם גופים אחרים באיגוד
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.