לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שלוש שנים לאביב הערבי
החוקה והממשלה החדשות בתוניסיה
ממשלת תוניסיה נאלצה לפנות את הדרך. אך למרות ניסיונות לשווק את החוקה החדשה כניצחון למהפכה, עוד התקפות כלכליות ואנטי־דמוקרטיות על העובדים והעניים צפויות מצד הממשלה החדשה
2,107

2,107

בסוף ינואר אושרה בתוניסיה חוקה חדשה, שנחשבת למתקדמת יחסית וכוללת על הנייר הבטחה של זכויות נשים וחופש דת. באותו היום ממש גם הוקמה ממשלת טכנוקרטים חדשה במקום ממשלת א־נהדה האיסלאמיסטית.

התפטרות ממשלת א־נהדה היא תוצאה של המאבק ההמוני שפרץ בקיץ בתגובה לרצח של מוחמד ברהמי, אחד ממנהיגי האופוזיציה. בשיא המאבק שיתקה את תוניסיה שביתה כללית, ערים שלמות נכבשו על־ידי עובדים וצעירים, ומאות אלפים ברחובות דרשו את התפטרות הממשלה.

אולם הנהגת התאחדות איגודי העובדים, ה־UGTT, והנהגת קואליציית "החזית העממית" התוניסאית (שמשותפת למספר ארגוני שמאל) לא הובילו את התנועה הזאת למסקנה המתבקשת של הפלת הממשלה והקמת ממשלת עובדים ועניים סוציאליסטית.

במקום זה, הם נכנסו למשא־ומתן עם ממשלת א־נהדה על העברת השלטון לממשלת טכנוקרטים (שם מכובס לממשלה קפיטליסטית לא נבחרת), ואיפשרו לא־נהדה למרוח את המשא־ומתן במשך חצי שנה.

בתחילת ינואר "הזכירו" ההמונים לממשלה את כוחם. חוסר היוזמה מצד הנהגת ה־UGTT גרם לממשלת א־נהדה להרגיש מספיק בטוחה כדי להעלות מסים, אך התפרצות של הפגנות ושביתות בכל רחבי תוניסיה בתגובה לתוכנית גרמה לממשלה לסגת מהכוונה הזאת, וגם הכריחה אותה להתפטר אחרי חצי שנה של מריחות.

ניצחון חלקי להמונים

התוצאה היא ניצחון לעובדים ולצעירים בתוניסיה, אבל ניצחון חלקי — בממשלה החדשה שמוצגת כ"בלתי תלויה" חברים גם אנשים שכיהנו בתפקידים בכירים תחת הדיקטטור בן־עלי, וראש הממשלה הטכנוקרט מהדי ג׳ומה הוא איש עסקים שבילה חלק נכבד מהקריירה שלו בתאגיד נפט צרפתי.

החוקה והחלפתה השקטה יחסית של הממשלה, לעומת ההפיכה הצבאית שהתרחשה במצרים בקיץ על רקע התקוממות המונית, משווקות כמודל של יציבות דמוקרטית וכשיא התהליך הדמוקרטי בתוניסיה. אך שום סעיף בחוקה לא יוכל לפתור את הבעיות הכלכליות הדחופות של ההמונים, ולמעשה החוקה תישאר רלוונטית בעיקר על הנייר.

המשבר הכלכלי, הגירעון (שמגיע ל־6.8% מהתוצר) והכוונה של הממשלה לקצץ סובסידיות ולהעלות מסים, בארץ שבה כמעט רבע מהאוכלוסייה שורדת על פחות מ־2 דולר ליום, מבטיחים את המשך ההתנגשות בין עובדים וצעירים למעמד השליט בתוניסיה.

כל ממשלה קפיטליסטית בתוניסיה תמשיך להישען על דיכוי אנטי־דמוקרטי, אם באופן ישיר או דרך הסתמכות על מיליציות סלפיסטיות, כדי למנוע מעובדים וצעירים להשיג את דרישותיהם. איזו עוד מסקנה אפשר להסיק מכך שרק 24 שעות לפני אישור החוקה והשבעת הממשלה החדשה, יאסין איארי, בלוגר תוניסאי, נזרק לכלא לחצי שנה בגלל סטטוס בפייסבוק שמבקר את שרידי המשטר הישן?

דרושה אלטרנטיבה סוציאליסטית

מול הקיצוצים האכזריים הצפויים מצד הממשלה החדשה, עובדים וצעירים בתוניסיה צריכים להתכונן למאבק. הקמת ועדי פעולה במקומות העבודה ובקמפוסים נגד הקיצוצים והתארגנות לשביתת אזהרה של 24 שעות יוכלו לשדר מסר עוצמתי, ולהעביר את היוזמה חזרה לצד של מעמד העובדים ושל ההמונים.

לקראת המשך המאבקים ולקראת הבחירות שכנראה עומדות להיערך השנה, השאלה של מפלגה עצמאית של אנשים עובדים, צעירים ועניים נעשית דחופה. מפלגת מאבק כזו תוכל לרכז את כל הזעם החברתי לכוח עוצמתי ומאוחד שיוביל את המאבק ברחובות, בשכונות ובמקומות העבודה.

כוח כזה, שיכול להיבנות גם משורות ה־UGTT, גורמים ב"חזית העממית" ועוד עובדים וצעירים, יוכל לאחד למאבק את המוני העובדים, הצעירים והעניים בתוניסיה, במטרה להפיל את ממשלת ההון החדשה, להרכיב ממשלה סוציאליסטית של נציגי עובדים ועניים, ולקחת את השליטה במשק, בחברה ובפוליטיקה מידי אליטה דקה ובעלי הון מקומיים וזרים לידי העובדים, הצעירים והעניים התוניסאים, כדי לחסל את העוני ולהבטיח זכויות דמוקרטיות ורווחה כלכלית אמיתית לכל.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.