לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
40 ילדים בכיתה?!
ילדינו לא ילמדו כמו סרדינים!
מחאת ההורים נגד הצפיפות בכיתות מחריפה ■ משרד החינוך מסרב להציע פתרונות
2,607

2,607

עם תחילת כהונתה של הממשלה החדשה הורתה מנכ״לית משרד החינוך, מיכל כהן, למנהלי בתי הספר לשבץ את הכיתות בשנת הלימודים הבאה לפי תקן של 40 תלמידים לכיתה!

צפיפות הכיתות בישראל היא גם ככה מהגבוהות בין מדינות ה־OECD. מדו״ח של ה־OECD עולה כי ממוצע התלמידים לכיתה בבתי הספר היסודיים בישראל — כולל פיצולי כיתות וכולל בתי ספר ייחודיים — עומד על 27.2 תלמידים, מספר הגבוה בכ־30 אחוז מהממוצע ב־OECD העומד על 21.3. בפועל רוב התלמידים בבתי הספר היסודיים בישראל לומדים בכיתות של למעלה מ־30 תלמידים. החלטת מנכ״לית משרד החינוך תחמיר את המצב עוד יותר.

לאור המציאות העגומה פרצה בשנה שעברה מחאת הורים שנקראה "מחאת הסרדינים", בדרישה להוריד את התקן ל־32 תלמידים בכיתה בהתאם להחלטת הממשלה מ־2008. אלא ששר החינוך דאז שי פירון החליט שלא ליישם את החלטת הממשלה אלא להקים ועדה, ובינתיים להוסיף מורה או מתמחה לכיתות הצפופות.

הוועדה בראשות ד״ר אורה שמחון ממשרד החינוך החליטה שיש להציב את הרף העליון על 32 תלמידים, וביישובים בהם המצב הסוציו־אקונומי ירוד להגביל את גודל הכיתות ל־24. אך הוועדה לא קבעה מה יהיו מקורות המימון למהלך וגם לא דרשה שהנושא יהיה באחריות בלעדית של משרד החינוך.

ההורים משביתים

במחאה על החלטת משרד החינוך לדחות את המלצות הוועדה ואף להחריף את הצפיפות, החליט פורום ועדי ההורים היישוביים לצאת למאבק ולשבש את הלימודים במספר יישובים ברחבי הארץ. לאחר מספר ימים גם ועדי ההורים ביישובים הערביים הצטרפו למחאה. בחודש יוני שובשו הלימודים בגדרה, בעפולה, בטירה, בקלנסווה, בגבעתיים, ביישובים שונים בשרון, באשקלון, בדימונה וביישובים נוספים.

ב־15 ביוני, פורום ועדי ההורים הודיע על הקפאת העיצומים בעקבות הבטחת יו״ר ועדת החינוך של הכנסת, יעקב מרגי (ש״ס), לפעול להורדת הרף העליון של מספר התלמידים בכיתה ל־32. בעקבות זאת התקיימה ביום חמישי (19.6) פגישה בין נציגי פורום ועדי ההורים הישוביים לבין בכירים במשרד החינוך, אך כצפוי נציגי משרד החינוך לא הביאו שום בשורה חדשה.

"משרד החינוך לא היה מוכן להתחייב למתווה תקן 32 התלמידים בכיתה. גם כשהצענו לבטל את ההחלטה על איחוד כיתות ולהתחיל השנה עם כיתות א' ב' ולהתקדם בהמשך, סרב המשרד להצעה", אמר רן סגל חבר פורום ועדי ההורים. נציגים אחרים מהפורום התרשמו שמשרד החינוך מנסה למשוך זמן ולא להתמודד עם הבעיה.

לכן החליט פורום ועדי ההורים להשבית את הלימודים כבר למחרת במספר בתי ספר ברמת גן, דאליית אל־כרמל, נס ציונה ושער הנגב, ומתכונן להשבתה ארצית של שעתיים ביום א' הקרוב (21 ביוני). בנוסף ציין פורום ההורים שאם לא תתרחש התקדמות בנושא הוא ימנע את פתיחת שנת הלימודים הבאה.

דאליית אל כרמל: כיתות ריקות בעקבות ההשבתה

המניפולציה של בנט

במקביל למאבק על צפיפות הכיתות, נמשך המאבק לצמצום הצפיפות בגני הילדים תחת הכותרת "גן הוא לא מחסן". שר החינוך נפתלי בנט הודיע במסיבת עיתונאים חגיגית שהחל משנת הלימודים הבאה תתווסף סייעת לכל גן לגילאי 3–4 שבו לומדים יותר מ־30 ילדים.

כשבוחנים את התוכנית לעומק רואים כי משרד החינוך לא מתכוון להקצות את כל התקציב וכי הרשויות המקומיות ייאלצו לממן חלק מעלות הסייעת הנוספת. מרבית הרשויות, שמתמודדות עם מחסור כרוני בתקציב, יגלגלו את התשלום להורים — מה שירוקן מתוכן את חוק חינוך חינם לגילאי 3–4.

בנוסף לכך גורמים חינוכיים מצביעים על העובדה שהסייעות לא זוכות להכשרה מספיקה, מה גם ששכרן נמוך ורובן עובדות קבלן. מדובר בצרכים בוערים שמחייבים תוספת תקציב משמעותית.

להחריף את המחאה!

אך שעה שחלקה של המדינה בהוצאות לחינוך הגיע לשפל היסטורי של 71% בלבד ואילו חלקם של ההורים זינק לשיא של 29% (לפי נתוני הלמ״ס לאוגוסט 2013), אין שום סיבה שהורים יוציאו שקל נוסף מכיסם בשביל לצמצם את הצפיפות בבתי הספר ובגני הילדים.

ההשקעה הנחוצה בחינוך יכולה למשל להיות ממומנת באמצעות ביטול הטבות המס לתאגידים הגדולים, המוערכות בכ־7.2 מיליארד שקל לשנה.

מול הקו של משרד החינוך והממשלה, ובמטרה להביא לשינוי המדיניות, יש צורך להחריף את המחאה: לארגן הפגנה ארצית ואף להשבית את הלימודים בכל הארץ עם תחילת שנת הלימודים. יש לקרוא גם להסתדרות המורים וארגון המורים להצטרף ולחזק את המאבק.

סוף לצפיפות בכיתות!

  • כן להתגייסות להפגנה ארצית ולהשבתת מערכת החינוך בכל הארץ עם תחילת שנת הלימודים.
  • הכרזת סכסוך עבודה בנושא על־ידי הסתדרות המורים וארגון המורים העל־יסודיים.
  • כן להשקעה בהקמת כיתות חדשות, הוספת מישרות הוראה וחיסול ההעסקה הקבלנית.
  • הגבלה מיידית של גודל הכיתות ל־32 תלמידים בכיתה בכל הרשויות והמגזרים, לקראת הגבלה ל־20.
  • חינוך חינם לכולם — ביטול כל תשלומי ההורים. השקעה מסיבית במערכת החינוך שתמומן באמצעות ביטול הטבות המס לתאגידים הגדולים והלאמת משאבי הטבע והבנקים.
*   מתוך עיתון המאבק, גיליון יוני–יולי
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.