לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טורקיה
ארדואן מנצל את הטבח בסורוץ' להחרפת ההתקפות על הכורדים
רק פעולה מאוחדת של האנשים העובדים תוכל לשים סוף לטרור ולהפרדה
1,742

1,742

ב־23 ביולי נרצחו באופן מזוויע 32 צעירים וצעירות, חברי "הפדרציה הסוציאליסטית של ארגוני הצעירים" (SGDF), בעיירה סורוץ' שבדרום־מזרח טורקיה, בפיגוע התאבדות שככל הנראה ביצעו טרוריסטים מארגון "המדינה האיסלאמית" (דאע״ש). זו הפעם הראשונה שדאע״ש בוחר לפגוע בארגון סוציאליסטי בטורקיה.

הטבח שבוצע בצעירות ובצעירים — שמטרתם היתה לעבור את הגבול לסוריה ולהגיע לכובאני כדי לעזור לשקם את העיר הכורדית שדאע״ש תקף בשנה שעברה — גרם לזעזוע ברחבי העולם. אלא שהמפגינים שיצאו לרחובות איסטנבול וערים נוספות בטורקיה, כדי להפגין סולידריות עם הצעירים שנרצחו, הותקפו בגז מדמיע ובתותחי מים על־ידי המשטרה הטורקית.

ידי הממשלה הטורקית והנשיא ארדואן מגואלות בדם. מדיניות החוץ שלהם חיזקה את דאע״ש ולמעשה הזמינה פיגועי טרור. הממשלה הטורקית מואשמת כעת ברקימת מזימה עם דאע״ש נגד הכורדים בסוריה. היא נמנעה מלתקוף את דאע״ש, ואיפשרה למספר גדול של לוחמים ג׳יהאדיסטים לחצות את הגבול. המטרות של טורקיה בסוריה כוללות הקמת אזור חיץ לאורך הגבול, והחלפת הלוחמים הכורדים בכוחות צבא טורקיים.

האמת היא שהמדינה הטורקית היתה מעדיפה לראות את דאע״ש יוצא מנצח על פני תרחיש של ניצחון כורדי, בגלל החשש שלה מהשפעות של תסריט כזה על האוכלוסייה הכורדית בטורקיה. אלא שעכשיו, עם ההסכם שהושג בין ארה״ב לאיראן, הממשלה הטורקית מפחדת לאבד את התפקיד האזורי שלה ורוצה להצטייר כמי שמוכנה להעמיק את שיתוף־הפעולה עם ארה״ב. היא גם מרגישה מחויבת לנקוט צעדים נגד דאע״ש בתגובה לזוועה בסורוץ' ולחוסר היציבות שפיגועים מהסוג הזה מביאים עימם.

ב־23–24 ביולי הפציץ הצבא הטורקי לראשונה בסיסים של דאע״ש בסוריה — פעולה שרק תגביר את סכנת הטרור וחוסר היציבות בטורקיה. בנוסף לכך, טורקיה וארה״ב הגיעו להסכמות סביב נקיטת צעדים משותפים נגד דאע״ש, שבמסגרתם יתאפשר לארה״ב להשתמש בבסיס חיל האוויר של נאט״ו באינג׳ירליק (İncirlik) לביצוע תקיפות אוויריות.

ידי הממשלה הטורקית והנשיא ארדואן מגואלות בדם. מדיניות החוץ שלהם חיזקה את דאע״ש ולמעשה הזמינה פיגועי טרור.

הממשלה הטורקית ניצלה את ההזדמנות גם כדי להפציץ בסיסים של ה־PKK ("מפלגת העובדים הכורדית") בעיראק. ככל הנראה, בסיסים אלה ספגו הפצצה כבדה יותר בהשוואה להפצצות של טורקיה נגד דאע״ש. מדובר בשינוי כיוון משמעותי ביחס ל"תהליך השלום", שבמסגרתו ניהלה טורקיה עד לא מזמן משא־ומתן עם נציגים של המיעוט הכורדי.

ארדואן מנסה להשתמש באירוע הירי לעבר שלושה שוטרים טורקים ובמטען הצד שהרג שני חיילים טורקים — תקריות שה־PKK לקחה עליהם אחריות בעקבות המתקפה בסורוץ' — כדי לערוך השוואה בין ה־PKK לדאע״ש.

אף שאין מקום להשוואה בין פעולות חמושות של לוחמים יחידים של ה־PKK נגד כוחות הביטחון של המדינה הטורקית לבין הטבח ההמוני והמזעזע של עובדים ועניים מהשורה שמבוצע על־ידי דאע״ש, לדעתנו פעולות מהסוג הזה אינן יכולות לקדם את המאבק של הכורדים. מדובר בפעולות מזיקות, שמספקות תירוץ להגברת הדיכוי מצד המדינה הטורקית ושעלולות להעמיק את השסע שבין עובדים טורקים לעובדים כורדים.

ארדואן מקווה שהמערב יעצום עיניים — או אפילו יתייחס בסלחנות — להתקפות שלו על ה־PKK, ויראה בהן תשלום על שיתוף־הפעולה של טורקיה נגד דאע״ש. למעשה מדובר בהתפתחות מסבכת עבור ארה״ב, שהסתמכה על כוחות כורדים בסוריה כדי להילחם נגד דאע״ש קרקעית. נכון לעכשיו, ארה״ב מרחיקה עצמה מההפצצות נגד בסיסי ה־PKK.

עם זאת, העם הכורדי לא צריך לצפות לשום סיוע מצד מעצמות המערב. האימפריאליזם המערבי נושא באחריות הראשית לסיוט במזרח התיכון. במשך תקופה ארוכה מעצמות מערביות ואזוריות שיעבדו את האזור וטיפחו סכסוכים כדי לבזוז את משאביו, וכן משיקולי יוקרה. אלה, לצד הדיכוי המתמשך של הפלסטינים על־ידי המשטר בישראל, שמקבל גיבוי מכוחות מערביים, רק הוחמרו על־ידי "המלחמה בטרור" והמלחמות באפגניסטן, עיראק ולוב.

הממשלה הטורקית נבהלה מהצלחתה האלקטורלית של מפלגת HDP הכורדית בבחירות שהתקיימו בטורקיה ביוני — בחירות בהן איבדה מפלגת השלטון של ארדואן, 'מפלגת הצדק והפיתוח' (AKP), את הרוב בפרלמנט. הפחד הגדול ביותר של ממשלת טורקיה הוא מהחיבור שיכול להיווצר בין עובדים טורקים וכורדים, ושעשוי ולהוביל להתקוממות המונית שתציב אתגר בפני המשטר הטורקי.

הממשלה הטורקית מנסה לעורר סנטימנטים אנטי־כורדיים בקרב ציבור העובדים הטורקים כדי לשמר את השלטון שלה ולהדוף את השאיפות של הכורדים. הנשיא ארדואן עשוי להכריז על בחירות חדשות השנה, במטרה לאפשר למפלגתו לנסות לזכות מחדש ברוב פרלמנטרי.

פנייה למעמד העובדים בטורקיה מצד ארגוני העובדים, עם תוכנית להגנה על החירויות הדמוקרטיות והשאיפות הלאומיות של כל העמים, למען דיור ופרנסה, למען בעלות ושליטה דמוקרטית על המשאבים האדירים באזור לטובת הכלל, יכולה לעזור להתגבר על השסעים האלה.

על בסיס תוכנית סוציאליסטית אפשר יהיה לבנות תנועה שתאחד אנשים מרחבי סוריה, עיראק ושאר האזור, ותוכל להדוף את דאע״ש, את המעצמות האזוריות המושחתות ואת האימפריאליזם במזרח התיכון. קונפדרציה של מדינות סוציאליסטיות במזרח התיכון, על בסיס הצטרפות חופשית, תוכל לאפשר לכל העמים לקבוע את גורלם באופן חופשי ודמוקרטי.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון אוגוסט־ספטמבר. מאנגלית: יאשה מארמר
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.