לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק עובדות הניקיון
כן להשבתת הלימודים בקמפוס!
אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל־אביב עומדת להחליט האם להשבית את הלימודים לאות תמיכה במאבק עובדות הניקיון ■ זה הזמן ללחוץ על נציגי האגודה
1,849

1,849

ב־3 במאי התקיימה הפגנה נוספת בסדרת ההפגנות של עובדות הניקיון באוניברסיטת תל־אביב בדרישה להעסקתן הישירה על־ידי האוניברסיטה. בהפגנה השתתפו כ־100 עובדות וסטודנטים, ביניהם פעילי מאבק סוציאליסטי.

ההפגנות נערכות אחת לשבועיים מתחילת הסמסטר, והן הצליחו לרתום סביבן עשרות סטודנטים, להעלות את הנושא למודעות של סטודנטים נוספים וללחוץ על הנהלת האוניברסיטה. ההפגנות גם הצליחו להגביר את הביטחון של עובדות רבות בכך שהדרישה להעסקה ישירה זוכה לתמיכה וניתנת להשגה — עובדה שהתבטאה גם בנוכחות מוגברת של עובדות בהפגנה האחרונה.

אבל גם אחרי יותר מחודשיים של הפגנות, הנהלת האוניברסיטה מסרבת לנהל משא־ומתן עם ועד העובדות על קליטתן כעובדות אוניברסיטה והשוואת תנאיהן. מכיוון שלא נראה שההנהלה עומדת להתקפל, התארגנות העובדות הגיעה למסקנה שאין ברירה אלא להסלים את המאבק כדי להגביר עליה את הלחץ.

סולידריות עם עובדות הניקיון!

תמיכה של שאר הוועדים בקמפוס בדרישה להעסקה ישירה והתגייסות שלהם להפגנות מסוגלת לחזק באופן משמעותי את המאבק. ארגון הסגל הזוטר הצהיר על תמיכתו במאבק, וכמה מחבריו השתתפו בהפגנה האחרונה. כעת נדרשת גם הבעת תמיכה מצד ארגון הסגל הבכיר ועובדי המינהלה, וכמובן התגייסות לטובת המאבק בעזרת צעדים ארגוניים.

שיתוף־פעולה בין כל הוועדים סביב המאבק הזה יוכל להיות צעד בדרך לשיתוף־פעולה רחב יותר נגד כל הגזירות שההנהלה מטילה על העובדים בקמפוס ושמהן סובלים כל העובדים, כמו גם בדרישה מהממשלה לתוספות תקציביות להשכלה הגבוהה ולכלל מערכת החינוך.

לא פחות חשוב מכך הוא התפקיד של אגודת הסטודנטים שהביעה תמיכה במאבק והעניקה לו גם מעט סיוע חומרי, אולם טרם נקטה צעדי מאבק רציניים מצידה. בקמפוס שבו לומדים מעל 30,000 סטודנטים, לאגודת הסטודנטים יש כוח משמעותי שיכול, אם יופעל, להטות את מאזן הכוחות לטובת מאבק העובדות. חשוב לזכור שחלק מהסטודנטים מועסקים כעובדי קבלן במהלך לימודיהם וצפויים להיות עובדי קבלן בעצמם בתום הלימודים.

לכן, פעילי מאבק סוציאליסטי החתימו בהפגנה על עצומה שקוראת לאגודת הסטודנטים להשבית את הלימודים בקמפוס למשך שעתיים, שבמהלכן תיערך הפגנה גדולה — בתור צעד ראשון לקראת צעדי השבתה נוספים במקרה הצורך.

יו״רית האגודה מתחמקת מאחריות

ההצעה שאגודת הסטודנטים תשבית את הלימודים במקביל להפגנה האחרונה נתקלה בסירוב ההנהגה, ככל הנראה בטענה שאם המרצים לא ישבתו אז סטודנטים ייכנסו לכיתות ולא יקיימו את השביתה.

מדובר בהתחמקות שערורייתית מאחריות. זו גם הסיבה שהניעה סטודנטים רבים להפריע לנאומה של ענבר הוכברג, יו״רית אגודת הסטודנטים מטעם תא מפלגת העבודה "דור חדש", שנאמה בהפגנת עובדות הניקיון. הסטודנטים שלקחו חלק בהפגנה קראו לה להשבית את הלימודים.

בנאומה רמזה הוכברג שהתמיכה של סטודנטים במאבק מוגבלת, מה שמשתקף גם בגודל ההפגנות. אבל בשלב הנוכחי, רוב הסטודנטים בכלל לא מודעים למאבק! גם אלה שכן, לא בהכרח יודעים מראש על כל הפגנה. לעובדות הניקיון ולפעילים שמתגייסים לחזק את המאבק שלהן אין דרך מעשית להפיץ מידע על המאבק או על ההפגנות לכל הסטודנטים, אבל לאגודה דווקא יש.

אם האגודה תרתם לפעילות הסברה, בכל האמצעים שעומדים לרשותה, במטרה להגיע לכמה שיותר סטודנטים, ותסביר למה מדובר באינטרס של הסטודנטים לתמוך במאבק, ניתן יהיה לחזק את המאבק משמעותית ולבנות תמיכה לשביתת סולידריות בת שעתיים. צעד כזה יעודד ויפעיל לחץ גם על הוועדים בקמפוס להצטרף לשביתה.

גם אם בשלב הראשון רק חלק מהשיעורים יתבטלו וכמה מאות סטודנטים ישתתפו בהפגנה, יהיה מדובר בקפיצת מדרגה שתעלה את הנושא למודעות של כלל הסטודנטים ותגביר משמעותית את הלחץ על ההנהלה.

אפשרות לשביתת סטודנטים

על רקע הקריאות להשבית את הלימודים, הוכברג הכריזה שהאגודה צפויה לקדם צעד משמעותי של תמיכה במאבק עד לסוף הסמסטר. למעשה, ביום רביעי ה־18 במאי (נדחה מה־15 במאי) צפויה הצבעה באסיפת אגודת הסטודנטים על ההחלטה האם להשבית את הלימודים בתמיכה במאבק.

עובדות ניקיון וסטודנטים שתומכים בדרישה להעסקה ישירה צריכים להגיע לאסיפה כדי ללחוץ על הנציגים לתמוך בהצעה. כדי שצעד כזה, שביתת סולידריות של שעתיים בליווי הפגנה גדולה, יהיה אפקטיבי וירתיע את ההנהלה, הוא צריך להינקט כחלק מסדרת צעדים שיסלימו את המאבק ולא כאירוע מבודד.

לנציגים שלא יתמכו בהצעה הנוכחית צריך להבטיח (ולקיים) לפרסם את העמדה שלהם בפומבי ולהריץ מולם מועמדים בבחירות לאגודה בדצמבר, מועמדים שיהיו מוכנים להשתמש בכוח של האגודה כדי לחזק את המאבק לחיסול ההעסקה הקבלנית.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.