הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות בבריטניה
אחרי הבחירות, מיי והשמרנים צריכים ללכת הביתה!
מיי קיוותה לחזק את כוחה, אבל דווקא קורבין הגיע להישג חשוב בעזרת התנגדות לצנע ■ כעת נחוץ להתארגן ולהילחם עבור הדרישות שקורבין קידם
1,063

הימור הבחירות הכושל של תרזה מיי הוא סיוט למעמד בעלי ההון בבריטניה. לפני 7 שבועות רוב האליטה הבריטית קיוותה שמיי תגדיל את מספר חברי הפרלמנט השמרנים בצורה דרמטית, ובכך תייצב את ממשלתה לקראת התמודדות עם המשבר הכלכלי, במטרה לבצע צעדי צנע נוספים שיפגעו ברוב החברה, ובמטרה לוודא שהברקסיט (יציאה מהאיחוד האירופי) יתממש לטובת האינטרסים של ה־1%.

במקום זאת, מיי היא כעת "ברווז צולע". היא מסוגלת להיאחז זמנית בשלטון רק בעזרת הישענות על חברי הפרלמנט הראקציונרים והעדתיים של מפלגת הדמוקרטיה היוניוניסטית (DUP), שאותם היא תיארה כ"חברים".

ה־DUP, שנוסדה ע״י איין פייסלי, מתנגדת להפלות ולזכויות להט״ב, ומכחישה את ההתחממות הגלובלית. הבסיס של ה־DUP הוא בעיקר בקרב חלק ממעמד העובדים הפרוטסטנטי בצפון אירלנד, שנפגע מצעדי הצנע של השמרנים. נראה כי ה־DUP כבר דרשו ממיי לבטל את התוכנית לחסל את הסבסוד לחימום הבית בחורף לפנסיונרים, כתנאי לשיתוף פעולה איתה.

להעיף את השמרנים! אין מנדט למיי

השמרנים מפוצלים וכעת למנהיגתם אין סמכות בתוך ומחוץ למפלגה. מיי נשארת בתפקיד רק מכיוון שהשמרנים לא יכולים למצוא אלטרנטיבה אחרת בינתיים, ומפחדים מפילוג במקרה של קרב על ההנהגה.

ג׳רמי קורבין וסגנו ג׳ון מקדונל קראו בצדק למיי להתפטר, והכריזו כי יקדמו את המדיניות שלהם בפרלמנט ויאתגרו חברי פרלמנט אחרים. כעת נחוץ לבנות תנועה שתאבק ליישום המדיניות שלהם, בלי קשר למאזן הכוחות בפרלמנט.

תוצאות הבחירות הן אישור להתנגדות הרחבה לצנע, התנגדות שקורבין קידם. ב־18 באפריל, היום בו הוכרזו הבחירות, המפלגה הסוציאליסטית (תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי באנגליה ווילס), הכריזה כי: "אם קורבין יילחם עבור תוכנית סוציאליסטית ברורה — לברקסיט שמשרת את האינטרסים של העובדים ושכבות הביניים — הוא יוכל לזכות בבחירות".

הטענה הזאת התקבלה בזלזול ע״י רבים, כולל האגף הימני של הלייבור, שבטעות סברו שהבחירות יספקו הזדמנות להדיח את קורבין. אסור לשכוח שבספטמבר האחרון פיטר מנדלסון, מהאגף הימני־בלייריסטי של הלייבור, אמר לתקשורת שהוא "מתפלל לבחירות בזק", כי הן יאפשרו לסיים את הנהגתו של קורבין.

קורבין מתחזק

אבל התוצאה היא הפוכה. הבחירות הללו חיזקו משמעותית את העמדה של קורבין במפלגת הלייבור, ופוטנציאלית את עמדתו בחברה. הלייבור זכו במעל 40% מהקולות לעומת קצת יותר מ־30% ב־2015, העלייה הכי גדולה בתמיכה במפלגה כלשהיא מאז ממשלתו של קלמנט אטלי ב־1945. העלייה האדירה בהצבעה ללייבור נמדדה גם במספרים מוחלטים, בסדר גודל של 3.5 מיליון קולות — מ־9.3 מיליון קולות ב־2015 ל־12.8 מיליון קולות עכשיו.

ההפרש הזה מוסבר כמעט לגמרי ע״י זרם הצעירים שהציפו את הקלפיות. הצעירים שהשתתפו במרד הקלפיות ההמוני בדרישה לעתיד טוב יותר הם ממש לא צעירים אפאתיים. לפי חלק מההערכות, 72% מהצעירים בעלי זכות הבחירה נרשמו להצביע, לעומת 43% ב־2015. שני שליש מהם הצביעו עבור קורבין.

השאיפה של המפלגה הליברל־דמוקרטית לזכות בקול של צעירים ממעמד הביניים בטענה שהם "תומכי ההישארות" האמיתיים באיחוד האירופי, בגדול לא הצליחה. במקום זאת, ניק קלג (מנהיג הליברלים) קיבל את מה שמגיע לו בעקבות העלאת שכר הלימוד ב־2010. התוכנית של קורבין לשכר מינימום של 10 פאונד בשעה, ביטול שכר הלימוד, פיקוח על שכר דירה ובניית דיור ציבורי, נתנה השראה לצעירים רבים.

הפוליטיזציה של הצעירים לא תתהפך, והיא מניחה את הבסיס להתפתחות של תמיכה המונית ברעיונות סוציאליסטים. התמיכה בקורבין בקרב צעירים הייתה נרחבת בקרב מעמד העובדים ומעמד הביניים, כפי שהודגם בניצחון של הלייבור בקנטרברי, מחוז שלא בחר בנציג שמרני לראשונה מאז 1918. זה משקף את הרדיקליציה המתפתחת של צעירים מרקע של מעמד ביניים, שכתוצאה מהשכר הנמוך ויוקר מחירי הדיור האסטרונומי, נדחפים יותר ויותר לתנאי החיים של מעמד העובדים.

אבל זאת תהיה טעות שערורייתית לצייר את הבחירות הללו כמאבק של צעירים במבוגרים. זה ניסיון מודע לפלג את מעמד העובדים, ששני הדורות צריכים להתנגד לו ע״י סולידריות אחד עם השני, אם בנושא שכר הלימוד ואם בנושא הסבסוד לחימום הבית לפנסיונרים בחורף — אף אחד מהם לא צריך לבוא על חשבון השני.

הרבה עובדים מבוגרים, מאוכזבים מהלייבור של בלייר שהלכה ימינה, הצביעו למועמדים של הלייבור לראשונה מזה עשורים כדי לתמוך בקורבין. בוילס, למרות שהשמרנים פינטזו על הישגים בתחילת הקמפיין, הלייבור דווקא הגיעה להישגים משמעותיים.

הנתונים עדיין לא ברורים לחלוטין, אבל התמיכה במפלגת הימין הקיצוני יוקיפ (UKIP) לא פשוט עברה לשמרנים, כמו שמיי קיוותה. חלק ממצביעי יוקיפ ב־2015, שבלי ספק כללו גם מצביעי לייבור לשעבר, הצביעו הפעם למיי שהעמידה פנים כ"קשוחה לגבי הברקסיט".

אם קורבין לא היה מוותר לבלייריסטים ולא היה מנהל קמפיין למען הישארות באיחוד, ובמקום זאת היה דבק בעמדה ההיסטורית שלו (ושל המפלגה הסוציאליסטית) וקורא לצאת מהאיחוד של הבוסים על בסיס קמפיין אנטי־גזעני ואינטרנציונליסטי, מיי לא הייתה מסוגלת לזכות בקולות של אותם עובדים.

בכל זאת, העמדות שקורבין אימץ במהלך הקמפיין — ההסבר שהוא יילחם לברקסיט בהתאם לאינטרסים של מעמד העובדים — איפשר לו לזכות בחלקים ממעמד העובדים, כולל כאלו שבעבר הצביעו ליוקיפ. גם נייג׳ל פראג' (מנהיג יוקיפ לשעבר) נאלץ להודות כי קורבין הצליח לזכות בתמיכה גם של צעירים תומכי הישארות באיחוד וגם של עובדים מצביעי יוקיפ.

הסיבה העיקרית שקורבין התחיל את הקמפיין במרחק גדול מהשמרנים הייתה כי רוב האוכלוסייה לא שמעה עד לבחירות את העמדות שלו. חלקית, זה קרה בגלל העוינות הבלתי נמנעת של התקשורת הממסדית. העוינות הזאת רק עלתה במהלך הקמפיין, אבל התמיכה בקורבין נסקה. ההבדל היה שבמקום להישאר בשקט בניסיון חסר סיכוי לרצות את האגף הימני של הלייבור, האגף של קורבין במפלגה הפיץ את המצע שלו ברחבי המדינה. הימין במפלגה קיבל זאת, בתקווה שהשם של קורבין יהיה "חתום" על הכישלון. במקום זה, הוא "חתום" על ההצבעה הכי גבוהה ללייבור מאז 1997.

ההצבעה ללייבור יכלה להיות אף גבוהה יותר את קורבין היה מכריז יותר מוקדם ובצורה יותר ברורה על תמיכה בזכות להגדרה עצמית להמונים בסקוטלנד, כולל הזכות למשאל עם חדש לגבי היפרדות במידה והם יבחרו בכך. ההתפכחות הגוברת מהאשלייה בתפקיד של המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP), שיישמה בעצמה צעדי צנע, איפשרה לקורבין לזכות בתמיכה רחבה יותר של עובדים בסקוטלנד, אבל התמיכה הייתה נמוכה משמעותית ממה שניתן היה להשיג. במקביל, השמרנים הגיעו להישגים משמעותיים באזורים היותר עשירים של סקוטלנד, בעיקר ע״י גיוס הצבעה "נגד העצמאות".

נחוצה התגייסות של ארגוני העובדים

נחוץ לבנות בדחיפות על ההצלחה של קורבין. ארגוני העובדים צריכים להכריז מיידית על הפגנות נגד הצנע תחת הכותרת "להעיף את השמרנים", בדרישה לעצור את ההתקפות של השמרנים על מערכות החינוך והבריאות הציבוריות, ולביטול שכר הלימוד. הפגנות כאלו יכולות למשוך מיליונים ולהיות צעד בדרך לשביתה כללית של 24 שעות. התפתחות כזאת יכולה להכריח את מיי להכריז על בחירות חדשות. במקביל, קורבין והשמאל בתוך הלייבור צריכים לקרוא בבירור לחברי מועצות מקומיות מטעם הלייבור להפסיק ליישם קיצוצים וצעדי צנע.

במהלך קמפיין קצר, מספרים מרשימים השתכנעו להצביע לקורבין למרות הספקנות ההתחלתית לגבי השאלה האם קורבין באמת יישם את התוכנית שלו. הספקנות היא תוצאה של הבגידות של ממשלות הלייבור בעשורים האחרונים, והעובדה כי מועצות מקומיות שנשלטו ע״י הלייבור הנהיגו קיצוצים של מעל 40% בשירותים חברתיים מאז 2010.

כדי לתחזק את ההתלהבות ממנו, קורבין צריך להבהיר כי הוא מתנגד לקיצוצים נוספים במועצות המקומיות, ולהסביר שהממשלה השמרנית הזו חלשה מכדי להכריח מועצות שנשלטות ע״י הלייבור ליישם קיצוצים. זה חשוב במיוחד באזורים העירוניים בהם התמיכה בקורבין הייתה הכי חזקה, בפרט כאשר כל מועצה מקומית באנגליה עומדת בפני בחירות בשנה הבאה.

לשנות את הלייבור

"הידד לג׳רמי שהצליח להחיות את התקווה של הרבה אנשים באפשרות לשינוי פוליטי. אם הלייבור הייתה מאוחדת מאחורי קורבין בשנה האחרונה הוא היה יכול לזכות!", אמר ריז אחמד משלישיית ההיפ־הופ "סווט שופ בויז", אחד ממוזיקאים רבים שתמכו בקורבין. אחמד ציין את מה שברור לתומכי קורבין רבים.

קורבין התמודד לא רק עם עויינות וחבלה בלתי פוסקים מצד האליטה הקפיטליסטית, אלא גם מצד הבלייריסטים — האגף הפרו־קפיטליסטי במפלגת הלייבור. מייד אחרי הבחירות הבלייריסטים לא יעזו לנסות עוד הפיכה נגד קורבין כמו שניסו בקיץ 2015, אבל אסור לנו לחשוב שהם השלימו עם ההנהגה שלו. לייבור נשארה למעשה שתי מפלגות בתוך מפלגה אחת.

עבור המעמד הקפיטליסטי העמדות של קורבין, ויותר מכך, התקוות שהן יוצרות בקרב מיליונים, הן איום אמיתי. לכן הנציגים שלהם בתוך הלייבור ינסו למצוא דרך חדשה להביס את קורבין. אפילו בשבוע של הבחירות, ג׳ואן רייאן, חברת פרלמנט מהאגף הימני של הלייבור, תקפה את קורבין פומבית ואסרה על פעילים של הלייבור להשתמש בפלייר שהזכיר אותו! כעת אחרי הבחירות, הבלייריסט הילארי בן הסביר כי "הלייבור צריכה ללמוד מהתבוסה האלקטורלית השלישית שלה".

אי אפשר לסמוך גם על בלייריסטים שיוצאים זמנית בהצהרות תמיכה בקורבין. הם יעשו זאת במטרה לבודד אותו ולהכריח אותו לסגת מהתוכנית הרדיקלית שלו. לכך הבלייריסט פיטר מנדלסון מתכוון כשהוא אומר שקורבין צריך "לגלות כבוד" לכל האגפים של המפלגה. זה הרי היה הניסיון של הימין בלייבור לסתום לקורבין את הפה שגרם לכך שרוב האנשים לא הכירו את העמדות של קורבין לפני הבחירות.

אנחנו לא יכולים להרשות לזה לקרות שוב. נחוץ להשיק מיידית קמפיין להפיכת הלייבור למפלגת אנטי־צנע אמיתית, מפלגה דמוקרטית של העובדים והצעירים. זה דורש החזרה של חובת הבחירה מחדש של חברי פרלמנט של הלייבור ע״י החברים. הבחירות הכלליות הבאות יכולות להיות בכל רגע, ואסור להגיע שוב למצב שרוב המועמדים של הלייבור בבחירות מתנגדים לקורבין.

נחוצה גם דמוקרטיזציה של המפלגה, כולל החזרת הזכויות וההשפעה של ארגוני העובדים בתוך המפלגה, וקבלה למפלגה של סוציאליסטים אמיתיים, שבעבר סולקו מהמפלגה, במסגרת פדרציה דמוקרטית. צעדים כאלו יוכלו ליצור מפלגה שתהיה מסוגלת לאחד את כל הצעירים, הסוציאליסטים, העובדים ופעילים קהילתיים ששואבים השראה מקורבין. כך המפלגה תוכל להפוך לכוח המוני עוצמתי.

להילחם לסוציאליזם

קמפיין הבחירות הזה הביא רעיונות סוציאליסטים לדור חדש. זאת התפתחות מאוד חיובית. הקמפיין גם סיפק הצצה לעד כמה רחוק הקפיטליסטים יהיו מוכנים ללכת במטרה לחבל בכל ניסיון לקדם צעדים שתואמים לאינטרסים של הרבים ולא של המעטים.

העוינות שקורבין זוכה לה מצד המעמד השליט כשהוא באופוזיציה תהיה רק צל חיוור של ההתנגדות שהוא צפוי לה אם הוא ירכיב ממשלה. כדי למנוע זאת, יהיה צורך בצעדים סוציאליסטים מרחיקי לכת כמו הלאמת 100 התאגידים והבנקים הגדולים ששולטים בכלכלה הבריטית, במטרה לקדם תוכנית דמוקרטית וסוציאליסטית.

כך יתאפשר לממשלה סוציאליסטית להתחיל לנהל את הכלכלה באופן מתוכנן, תחת שליטה, פיקוח וניהול דמוקרטיים של עובדים. זה באמת יהיה "לטובת הרבים, ולא המעטים".

*   מאנגלית: אור דרתנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.