לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המשבר בחיפה כימיקלים
ההנהלה מאיימת לסגור – העובדים מתבצרים במפעל
ועד העובדים מאשים: ההנהלה אחראית למשבר האמוניה ■ מתרבים הקולות שקוראים להלאמה ■ האם הגנת הסביבה והגנה על פרנסה מוכרחות להתנגש?
1,956

1,956

מאז יום רביעי בלילה (2.8) מתבצרים עובדי חיפה כימיקלים צפון במפעל במפרץ חיפה. מוקדם יותר באותו יום החלו גם עובדי מפעל החברה בדימונה להתבצר. "עזבנו את המשפחות שלנו בבית... אנחנו לא נצא מפה. רק בשקי גופות" אמר אחד העובדים בראיון לערוץ 10, "רק בכוח" הוסיף עובד נוסף.

"הערב יבערו פה צמיגים" אמר אלמוג, אחד העובדים. העשן השחור שלהם היתמר לשמיים שמעל לחצר המפעל, כאילו מבקש לספר על 4 חודשים עכורים במהלכם המפעל אינו מייצר, והעובדים מגיעים לעבודה מדי יום, אך לא עובדים, ונאלצים להסתפק במשכורות בסיס ללא תוספות. 4 חודשים של שגרה רוויית מתח וחוסר וודאות, שהתנפצה באותו הבוקר.

כבר בערב הראשון להתבצרות הגענו, פעילי מאבק סוציאליסטי, למפעל כדי להביע סולידריות עם העובדים המתבצרים. מצאנו עובדים מלאים בכעס, שנחושים להמשיך להתבצר עד שיימצא פיתרון ויוסר איום הפיטורים. חלק מהעובדים כבר שבעי קרבות, והאשימו במרירות את ההנהלה החמדנית, שמאלצת אותם לצאת למאבקים מסוג זה כל כמה שנים.

מספר עובדים ציינו שההתבצרות לא תיגמר עד שימצא פתרון. אלמוג דרש להקים אוהל גדול שיאפשר את ההתבצרות לאורך זמן. לאחר דיון קצר בין כמה עובדים, חברי ועד ונציג "כוח לעובדים" הוחלט לקבל את ההצעה ולהזמין אוהל. בעימות מילולי קצר מול סמנכ״ל החברה, עמיחי זיידל, אמר אלי אלבז, יו״ר ועד העובדים, כי העובדים מוכרחים להיאבק על הפרנסה — בכל מחיר.

ההתבצרות החלה בסוף יום קשה, במהלכו החלה ההנהלה למסור לעובדים זימונים לשימוע לקראת פיטורים, בעקבות החלטת הבעלים, הטייקון ג׳ולס טראמפ, לסגור את החברה.

הנהלת חיפה כימיקלים טוענת, שההחלטה על סגירת החברה התקבלה בעקבות שלילת רישיון העסק של המפעל בחיפה, מה שגרר גם את שלילת היתר הרעלים. אלא ששלילת רישיון העסק באה בעקבות העובדה שהחברה לא עמדה במועד שקצב בית המשפט לריקון מיכל האמוניה. בתחילת השבוע דחה בית המשפט העליון את הערעור שהגישה הנהלת חיפה כימיקלים בנושא והאשים את החברה בגרירת רגליים.

האיום בסגירה — תרגיל של ההנהלה

במכתב לעובדים כותב הוועד באופן חד משמעי, כי האחראית היחידה למשבר האמוניה היא הנהלת חיפה כימיקלים, שבמשך כמה שנים ידעה שמיכל האמוניה צפוי להיסגר, אך לא קידמה שום חלופה.

למעשה, גם בחודשים האחרונים, לאחר שבית המשפט הורה על פינוי המיכל, ההנהלה המשיכה לגרור רגליים במקום לפעול לריקון מהיר של המיכל ולקדם את יישום אחת מחלופות הביניים שעתידות לאפשר חזרה לייצור עד גמר בניית מתקן ייצור האמוניה בנגב בתוך מספר שנים.

כפי שאלי לוטטי חבר ועד עובדי חיפה כימיקלים כבר הזהיר לפני מספר חודשים ג׳ולס טראמפ, בעלי החברה מנצל את משבר האמוניה כדי לנסות שוב לשבור את העובדים לסגור את המפעל ולפתוח אותו מחדש עם עובדים לא מאורגנים בתנאי עבודה הרבה יותר גרועים.

חשוב לזכור, חיפה כימיקלים היא חברה סופר רווחית שמחזיקה 60% משוק הדשנים הכימיים בעולם, ועל פי פירסומים הרוויחה בשנה האחרונה מעל 770 מיליון שקל.

בתשובה לשאלתנו האם הוא מאמין שטראמפ מעוניין לסגור את המפעל ענה לוטטי כי "זה מפעל מאוד רווחי, חברה מאוד רווחית. אין סיכוי שבשביל תוספת עלות קטנה על מחיר האמוניה בשל צורת שינוע כזאת או אחרת, זה מה שישבור לו את הרווחיות". "זה איזשהו תרגיל שיש לו שתי מטרות", אמר לוטטי — שימוש ציני בעובדים כדי ללחוץ על העירייה להחזיר למפעל את רישיון העסק ווניצול המשבר כדי לסגור ולפתוח מחדש את החברה תוך פירוק העבודה המאורגנת והרעת תנאי העבודה. לוטטי ציין, שאם הבעלים באמת מתכוון לסגור, העובדים מוכנים להשתלט על המפעל ולהפעיל אותו בעצמם.

להרחיב את המאבק

בהמשך הלילה הגיע חנוך ליבנה, יו״ר סיעת האופוזיציה "הבית החברתי" בהסתדרות ויו״ר ועד עובדי הבנק הבינלאומי, כדי להביע הזדהות עם העובדים המתבצרים. חנוך קרא להסתדרות להכריז סכסוך עבודה כללי במשק נגד גל הפיטורים במפעלים רבים כמו טבע, חיפה כימיקלים, אמיליה קוסמטיקס, תעשיות אביב (מפעל מחזור הבקבוקים היחיד בארץ) ואחרים, ותיאבק נגד הפיטורים של כל עובדי חיפה כימיקלים, ללא הבחנה בין עובדי חיפה כימיקלים דרום המאוגדים בהסתדרות לעובדי חיפה כימיקלים צפון שמאוגדים בכוח לעובדים.

ביחס לאיומו של ניסנקורן להפעיל שביתות סולידריות בתמיכה במאבק עובדי חיפה כימיקלים בנגב אמר חנוך "הלוואי" וציין שהמאבק צריך להיות עבור כלל עובדי חיפה כימיקלים, מבלי להבחין בין עובדי הדרום המאוגדים בהסתדרות לעובדים בצפון המאוגדים בכוח לעובדים, אבל "לצערי שמעתי את ניסנקורן יותר מדי פעמים מאיים ומעט מדי פעמים מקיים". מאבק סוציאליסטי תומכת ב־100% בדרישה למאבק מאוחד נגד גל הפיטורים במשק.

כל ועדי העובדים, ארגוני העובדים, הארגונים החברתיים וגם הארגונים הסביבתיים צריכים לתמוך באופן אקטיבי בעובדים המתבצרים, וככל הניתן לשלב כוחות בין המאבקים השונים. מאבק סוציאליסטי הציעה לקיים כנס פעילים באוהל המחאה, במטרה להסביר את המאבק לפעילים חברתיים, חברי ועדים וארגונים נוספים שמתעניינים במאבק וכך לרתום אותם לתמוך בו.

פרנסה וסביבה לא חייבות להתנגש

חשוב לציין, כי מספר נציגות של ארגוני הסביבה כמו ליהי שחר, ממגמה ירוקה, וכן עמוד הפייסבוק "מנקים את מפרץ חיפה" הביעו התנגדות לסגירת המפעל ותומכים בשינוע אמוניה באמצעות איזוטנקים — החלופה שלדעתם הינה הבטוחה ביותר, ישימה ומקובלת גם על עיריית חיפה.

מתוך עמוד הפייסבוק "מנקים את מפרץ חיפה"

עובדי המפעל חוששים, שגם בז״ן של עידן עופר, מושכת בחוטים במטרה להביא לסגירת המפעל. בז״ן היא הבעלים של הקרקע עליה יושב מפעל חיפה כימיקלים צפון. זהו חשש שנשמע גם בארגוני הסביבה.

המאבק הסביבתי ומאבק העובדים צריכים לשלב ידיים מול ההנהלה הצינית, שכפי שציין עמי וטורי, ממנהיגי כוח לעובדים, מרשה לעצמה לפעול כפי שהיא פועלת רק משום שהיא יודעת "שהממשלה הזאת בניגוד לממשלת צרפת למשל, לא מעלה על דעתה להלאים מחדש את המפעל... ולנהל אותו באופן שיהיה גם רווחי, גם ראוי מבחינה סביבתית וגם עם העסקה בשכר ותנאים ראויים".

הרעיון שמקדמים ח״כ אורן חזן וסגן השר לאיכות הסביבה, ירון מזוז מהליכוד, להקים "מועצה תעשייתית", שתנתק את חיפה כימיקלים ומפעלים אחרים משיפוטה של עיריית חיפה הולך בכיוון ההפוך. אם ההצעה תצא לפועל היא תקל על ההנהלה לפעול ביד חופשית תוך צמצום הביקורת הציבורית על פעולותיה. זו למעשה כניעה לבעלי המפעלים, אשר גם ארגוני הסביבה מתנגדים לה ובצדק.

כבר באפריל קראה מאבק סוציאליסטי להלאים חזרה את המפעל, תחת ניהול ופיקוח דמוקרטי של נציגי העובדים והתושבים, תוך השקעה בחידוש המתקנים המיושנים, כך שיעמדו בסטנדרטים המחמירים ביותר מבחינת בטיחות וסביבה. באופן מעודד, בשבוע האחרון הולכים ומתרבים הקולות הקוראים להלאמת חיפה כימיקלים וניהולו באופן שמשרת את הציבור הרחב, לרבות העובדים ותושבי האזור. גם עמי וטורי ואיתי סבירסקי מהנהגת כח לעובדים הצטרפו לקריאה, כך גם ח״כ דב חנין (חד״ש), רוית סטיסל מעמוד הפייסבוק "מנקים את מפרץ חיפה" ואחרים.

ביום שישי בערב (4.8) מתכננים העובדים ארוחת ערב משותפת במפעל. פעילי מאבק סוציאליסטי מתכוננים להגיע לאירוע ואנו קוראים ומעודדים גם אחרים להגיע יחד איתנו ולתמוך במאבק בכל דרך.

אנחנו אומרים:
  • לתמוך במאבק העובדים המתבצרים — לא לפיטורים ולא לפגיעה בתנאי העבודה.
  • תשלום שכר מלא לעובדים על חשבון החברה עד למציאת פתרון.
  • לסגור את מיכל האמוניה ולעבור לייצור מקומי בטיחותי. פיקוח מצד הוועדים וארגוני העובדים, התארגנויות התושבים וארגוני הסביבה, ומומחים מטעמם, אחר כל חלופת ביניים שעל הפרק.
  • לא לסבסוד הטייקונים מהקופה הציבורית: אף שקל לג׳ולס טראמפ ולעידן עופר.
  • להלאים חזרה את חיפה כימיקלים, תחת ניהול ופיקוח דמוקרטי של נציגי עובדים ותושבים, תוך הבטחת שיפור תנאי העבודה ועמידה בסטנדרטים המחמירים ביותר מבחינת בטיחות וסביבה.

מספר תמונות מההתבצרות במפעל:

אסיפה קצרה בלילה הראשון להתבצרות במפעל
ביקור סולידריות של פעילי מאבק סוציאליסטי בהתבצרות במפעל (4.8)
הלילה הראשון להתבצרות
הלילה הראשון להתבצרות
הלילה הראשון להתבצרות, שומרים על השער
ערב שבת באוהל המחאה במפעל (4.8)
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.