הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
פרספקטיבות פוליטיות 2017
פרק 7: ממחאת 2011 לחיזוק העבודה המאורגנת
ועידת מאבק סוציאליסטי ■ מסמך ניתוח ופרספקטיבות ■ שכבות חדשות של עובדים ועובדות, במיוחד צעירים, מתעוררות למאבק, מתארגנות ואפילו מתחילות לתבוע דמוקרטיה איגוד־מקצועית
953

ועידת מאבק סוציאליסטי, 24 בנובמבר 2017: פרק נוסף מתוך הדוח הפוליטי שהתגבש לאורך תהליך דיון תנועתי מקיף וגירסה מלאה שלו נידונה ואומצה פה־אחד בוועידה הארצית.

רשימת הפרקים
פרק 1: עידן של משבר גלובלי והתנגדות
פרק 2: מהפכות־נגד ומגמות של מהפכה במזרח התיכון
פרק 3: "ניהול הסכסוך", ביצור הכיבוש וההתנחלויות
פרק 4: המאבק הפלסטיני והתסיסה תחת משטר הכיבוש
פרק 5: ריאקציה לאומנית ומגמות נגדיות בישראל
פרק 6: צמיחה כלכלית רוויית סתירות
פרק 7: ממחאת 2011 לחיזוק העבודה המאורגנת
פרק 8: השמאל ובניית אלטרנטיבה סוציאליסטית


השלב ההמוני של תנועת המחאה של 2011 היה נקודת שיא בעימות עם המעמד השליט בחברה. הוא הגיע בעקבות השלכות המשבר הכלכלי העולמי של 2008, עלייה מהירה ביוקר המחיה והשראה מתנועות המונים שפרצו ברמה העולמית והאזורית. זה היה מרד המוני נגד הידרדרות תנאי המחיה של חלק הארי בחברה הישראלית תחת ממשלת הימין הניאו־ליברלית ותחת הקפיטליזם. כשלעצמו הוא ייצג צעד גדול קדימה בהשוואה למאבקים לאורך העשורים הקודמים, וגם סיפק אינדיקציה מוחשית חשובה לפוטנציאל למרידות המוניות נוספות בעתיד מקרב ההמונים הישראלים.

ממשלת נתניהו ובעלי ההון היו בפניקה בשיא תנועת המחאה, אך הם זכו לסיוע ממשי מצד גורמים פרו־קפיטליסטיים, כולל יו״ר ההסתדרות בזמנו. עם זאת, אף שתנועת המחאה ל"צדק חברתי" לא הצליחה להמשיך להתפתח ולהבטיח הישגים מהותיים, היא העצימה התעוררות של שכבות חדשות במעמד העובדים למאבק מעמדי, עם פריחת מאבקי ההתאגדות, עם מאבקים התקפיים לשיפור תנאים, וגם עם קריאות תיגר חשובות על מנגנונים ביורוקרטיים באיגודים הפועלים כדי לרסן את דרישות העובדים והעובדות ולשמר שקט תעשייתי.

קראו את הפרק השביעי:

ליחצו כאן להורדת הקובץ.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.