לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חופש הביטוי?
ניסיונות השתקה בוועד עובדי לאומי קארד
יו״רית ועד העובדים, רעות פבלוביץ', הוציאה על דעת עצמה את חבר הוועד נאור קפולניק מקבוצת הוואטסאפ של הוועד ■ ה"סיבה" — קפולניק פירסם בפייסבוק ביקורת על כוונת ההנהלה לצמצם את מספר העובדים בחברה
1,764

1,764

ביום ראשון, 21 בינואר, הודיעה יו״רית ועד עובדי לאומי קארד, רעות פבלוביץ', לחבר הוועד נאור קפולניק שהיא מוציאה אותו מקבוצת הוואטסאפ של הוועד, לאחר שפירסם בפייסבוק ביקורת על כוונת ההנהלה לצמצם את כוח האדם בחברה. נאור, פעיל מאבק סוציאליסטי, עובד בלאומי קארד מזה 5 שנים, והצטרף בספטמבר האחרון לוועד העובדים. שוחחנו איתו על האירועים האחרונים.

בוא נתחיל מההתחלה, תוכל לספר לנו מה קרה באותו יום?

באותו בוקר פורסמו בכלי התקשורת ידיעות על השקת שיתוף פעולה עסקי בין לאומי קארד לרשת "פוקס", שבמסגרתו יושק כרטיס אשראי עם הטבות, וששיתוף פעולה דומה נבחן גם עם רשת "רמי לוי". במקביל פורסם בדה־מרקר שהחברה יוצאת למהלך גדול יחסית של צמצום כוח האדם באמצעות תוכנית פרישה מרצון עם פיצויים מוגדלים.

אומנם לא מדובר בשיתוף פעולה בסדר־גודל זהה למועדון הלקוחות המשותף עם שופרסל, שלאומי קארד הפסידה לפני מספר חודשים, אבל בהחלט מדובר בחדשות מפתיעות, שלא היו ידועות לי קודם לכן ולמיטב ידיעתי גם לא למרבית חברי הוועד. הפרסומים האירו באור שונה את כוונת ההנהלה לצמצם את מספר העובדים בחברה. מהסיבה הזאת כתבתי בעמוד הפייסבוק האישי שלי: "הנהלת לאומי קארד יוצאת למהלך של צימצום כוח אדם בגלל אובדן מועדון ובמקביל מגייסת מועדון חדש. נשמע לכם סותר? גם לי".

אז קיבלתי שיחת טלפון מהיו״רית, רעות, שזימנה אותי לשיחה אצלה בחדר. בשיחה היא הרימה עליי את הקול ואמרה שאסור לי לפרסם סטטוסים בהם אני מביע את עמדתי על פעולות הוועד. אבל הביקורת שלי בכלל הייתה על ההנהלה, לא הזכרתי בכלל את הוועד. היא לא הקשיבה והודיעה לי שהיא מוציאה אותי מקבוצת הוואטסאפ של הוועד, ושתפנה להסתדרות כדי שיקבעו לי מועד לשימוע.

מה הייתה התגובה שלך?

שזו זכותי המלאה בתור חבר ועד להביע את דעתי ולבקר מהלך פומבי של ההנהלה שפוגע בעובדים — בטח ובטח אחרי שהמהלך כבר הודלף לכלי התקשורת וכל העולם כבר מדבר עליו. אמרתי וגם כתבתי לה שלא הייתה שום סיבה להוציא אותי מקבוצת הוואטסאפ, ושזה צעד חמור שאני מצפה שיתוקן מיידית.

חשוב להבין — זו לא קבוצה פרטית שלה, זו קבוצה רשמית, שבה חברים כל חברי הוועד, ושם מתקיימים כל הדיונים והעדכונים של הוועד בין הישיבות. הקבוצה גם מאפשרת לי להעלות בפני הוועד שאלות ובקשות של עובדות ועובדים שפונים אלי ולעזור להם.

אחרי שרעות התעלמה מההודעה שלי, נאלצתי לפנות להסתדרות באמצעות עורך דין. לפי חוקת ההסתדרות, ליו״ר ועד אין שום סמכות להפעיל סנקציות משמעתיות כנגד חבר ועד אחר. רעות חרגה מסמכותה במקרה הזה באופן בוטה. יותר מזה, לא רק שלא הפרתי את חוקת ההסתדרות אלא להיפך, אני מילאתי בנאמנות את תפקידי וחובתי כחבר ועד.

אם צמצום כוח האדם יהיה בצורה של פרישה מרצון עם פיצויים מוגדלים, כמו שנכתב בדה־מרקר, אז מה הסיבה לביקורת שהעלית?

אין ספק שעבור עובד או עובדת שרוצה לפרוש מדובר בתנאי פרישה טובים, ואני בעד פיצויים מוגדלים. ברור גם שבלי התארגנות העובדים בחברה ההנהלה לא הייתה חושבת בכלל להציע משהו כזה — ככה זה היה לפני שהתאגדנו. אבל ההנהלה לא יזמה את המהלך כהטבה לעובדים שרוצים לפרוש, היא רוצה לצמצם את מספר העובדים בחברה, ולמהלך כזה יש השפעות על כלל העובדים — אלה שעוזבים ואלה שנשארים.

הצמצום אצלנו נעשה על רקע סיום שיתוף הפעולה עם שופרסל, הצפי לירידה הדרגתית בהכנסות החברה מסליקה עקב הורדה בשיעור העמלה הצולבת, שתיפרס על פני כמה שנים. ההנהלה הציגה תמונה קודרת מבחינתם. אבל הפרסומים בעיתונות האירו את מצב החברה באור מעט שונה, שכמו שכבר הזכרתי, לא היה ידוע קודם. בוא נזכור גם שהחברה הייתה רווחית לאורך כל השנים האחרונות. ב־2016 נרשם רווח נקי של 184 מיליון שקל, וגם ב־2017, למרות השינויים, היא עדיין תציג רווח משמעותי. אבל לפי דעתי, ברקע עומדים גם האינטרסים העסקיים של בנק לאומי לקראת המכירה הצפויה של לאומי קארד.

למה הכוונה?

בעקבות הרפורמה בשוק האשראי בנק לאומי צריך להיפרד מלאומי קארד ולמכור את החברה. האינטרס העסקי של בנק לאומי זה למקסם את הרווחים מהמכירה, וזה אומר מבחינתו להציג לרוכשים פוטנציאליים "חברה רזה" עם מינימום הוצאות, כלומר לצמצם הוצאות על חשבוננו העובדים, ולא "חס וחלילה" על חשבון משכורות הבכירים או הדיבידנדים השמנים שמשכו בעלי השליטה.

הנושא של צמצום כוח האדם ותנאי הפרישה היה בדיונים בין הוועד להנהלה כבר מספר חודשים, ולמעשה השמועות בעניין הזה רצו בכל החברה. בדיונים שהתקיימו בוועד, אני העליתי כמה שאלות ותמרורי אזהרה. לדוגמה, אם הוועד מסכים לתוכנית של פרישה מרצון, האם ההנהלה מתחייבת להימנע ממהלכי צמצום נוספים למשך כמה שנים טובות קדימה? ההנהלה לא מוכנה להתחייב לזה, ויש כאן סכנה ל"שיטת הסלאמי" — קודם "פרישה מרצון" ואז עוד גל פיטורים וכו'. אלה נקודות שלדעתי חשוב שהעובדים יהיו מודעים אליהן.

אז מה אתה מצפה שיקרה עכשיו?

בתוך ציבור העובדים בחברה יש כל מיני דעות וכל מיני גישות, וגם בוועד צריך להיות מקום למגוון דעות. זה דבר שמחזק ולא מחליש. אני מצפה לחזור לקבוצת הוואטסאפ ולפעילות מלאה בוועד, ועדיף שזה יקרה בהגעה להבנות בינינו, ללא עירוב ההסתדרות וללא הליכים משפטיים. אין לי שום עניין בלנהל מאבקים פנימיים כאלה, אבל אני גם לא אכנע לניסיונות השתקה.

הדבר המרכזי מבחינתי, כפי שהתחייבתי במצע שלי לבחירות לוועד, זה לייצג את כלל עובדות ועובדי החברה ולפעול כדי לבנות ועד חזק, יוזם ודמוקרטי, עם מעורבות גבוהה של עובדות ועובדים מהשורה בהתפתחויות, כדי שנוכל להתמודד עם האתגרים הגדולים שניצבים בפנינו בתקופה הסוערת הזאת — לקראת מכירת החברה וההסכם הקיבוצי הקרוב.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.