לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מזג אוויר קטלני
השיטפונות חשפו את תוצאות הייבוש התקציבי
על אף הדחיפות להיערך לשינויי האקלים, העיריות והממשלה מתנהלות באווירת "עסקים כרגיל", ללא השקעה בהתאמת התשתיות
818

818

סדרת סופות בתחילת ינואר גבתה את חייהם של 7 בני אדם, יהודים וערבים. זהו תמרור אזהרה נוסף מפני אירועים קיצוניים נוספים בעתיד עקב שינויי האקלים.

עשרות תושבים איבדו את תכולת בתיהם והנזק שנגרם מוערך במאות מליוני שקלים. מדיניות מתאימה תוכל למזער את נזקי ארועי הטבע המקצינים ואף לבלום את המשך שינוי האקלים.

בתל אביב, השכונות העניות של דרום העיר מוצפות כמעט מדי חורף עקב תשתיות לא מתאימות ובנייה צפופה של נדל״ן, משיקולי רווח, תוך הרס שטחים פתוחים והתעלמות משיקולי חלחול המים. ראש עיריית ת״א, חולדאי, מוביל מדיניות זו מזה שני עשורים.

מהסיבה הזאת, כשחולדאי נדרש לתת הסברים לטרגדיה בדרום העיר בראיון לערוץ 13, הוא פנה להסתה גזענית נגד מבקשי מקלט: "שכונת התקווה, נווה שאנן ואולי קצת שפירא סובלות מבעיה הרבה יותר גדולה שעולה חדשות לבקרים והיא בעיית המסתננים...".

ההצפה הקטלנית בבניין בן שנתיים בלבד בשכונת התקווה חושפת את הסכנות שבשוק דיור מופרט, בו האחריות לתחזוקת המבנים, כמו גם לשדרוג התשתיות, מופלת על בעלי הדירות.

על אף הדחיפות להיערך לשינויי האקלים, העיריות והממשלה מתנהלות באווירת "עסקים כרגיל", ללא השקעה בהתאמת התשתיות, וללא צעדים להפחתת פליטות גזי חממה בקצב הדרוש להפסקת החרפת המשבר.

גם בנהריה, ששותקה לחלוטין בסופה, הכתובת הייתה על הקיר. כפי שהסבירה רכזת שיקום נחלים בחברה להגנת הטבע, דנה טבצ׳ניק: "לצד בעיות ניקוז ותכנון עירוני לקוי, הפגיעה בנחלים וחוסר ראייה כוללת של ניהול המים באגני ההיקוות שלהם הם סיבות מרכזיות לנזקים ולחיי האדם שנגבו בימים האחרונים ברחבי הארץ. כך נחלים כמו הגעתון, תנינים וחממה תרמו להצפות בנהריה, בנימינה ואשקלון".

בנוסף לכל, גם שירותי החירום לא היו ערוכים לסופה. שירותי הכבאות לא עמדו בעומס הפניות, ולקח להם זמן רב לתת מענה לאירועים. זוהי תוצאה של ייבוש תקציבי, המסכן את הכבאים ואת הציבור כולו.

תוצאות הסערה מצביעות על הצורך במאבק לשינוי חד של מדיניות הממשלה ושל המערכת כולה. דרושה השקעת משאבים בתכנון עירוני וסביבתי בר קיימא ובשדרוג תשתיות כך שיכילו את אירועי מזג האוויר הצפויים. דרוש מעבר מהיר לשימוש מוחלט באנרגיה מתחדשת במקום בגז, פחם ונפט. דרושה גם הלאמה, תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים, של כל השירותים החברתיים והתשתיות שהופרטו כדי להוציא מהמשוואה את שיקולי הרווח, הפוגעים ביכולת ליישם ניהול חברתי וסביבתי בר קיימא ולבלום את משבר האקלים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.