לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אסור לחזור למה שהיה
מה למדנו ממשבר הקורונה על משבר האקלים?
משבר האקלים, אשר מהווה משבר חריף ומסוכן יותר מהקורונה ועדיין מהווה את האיום המרכזי על רוב אוכלוסיית העולם, לא ייפתר על ידי "היד הנעלמה"
1,868

1,868

התפרצות משבר הקורונה וצעדי ההשבתה וההסגר בעקבותיה, הפחיתו זמנית באזורים מסוימים בעולם את הפעילות האנושית ועל כן גם את רמות הזיהום. במוקדי זיהום בסין, בהם בדרך כלל כמעט ואי־אפשר לראות אור יום בגלל כמויות הזיהום המפלצתיות, התבהרו השמיים. אך אין שום דבר שמבטיח שעם סיום המשבר לא נחזור למציאות של הרס סביבתי על סטרואידים.

מצד אחד, ירידה חדה בהיקף הייצור התעשייתי וסגר על כחצי מהאנושות מביאים בטווח המיידי לירידה בפליטות גזי החממה. אך במקביל לכך חלה ירידה חדה במחירי הנפט — מה שהופך את מקור האנרגיה המזהם לזול יותר. במקביל, ממשלות קפיטליסטיות מנצלות את המשבר כדי לחלק מתנות לתאגידים מזהמים: אכיפה מופחתת בנושאי הגנת הסביבה באמתלה צינית של הבראת המשק.

גם במשבר הכלכלי של 2008–2009 נצפתה מגמה של ירידה בפליטות עקב האטה כלכלית, ואף ייצור מסיבי של פאנלים סולאריים עם ההתאוששות היחסית ממנו, מכיוון שזו במקרה הייתה הדרך המהירה יותר להגדיל את יכולת ייצור האנרגיה בזמן קצר. אך לאחר התייצבות מסוימת, המערכת הקפיטליסטית נותרה תלויה בדלקי מאובנים והביאה לשבירת שיא הפליטות — ובמקביל אלה היו השנים הכי חמות בהיסטוריה.

אם חלקים גדולים מתעשיית הנפט והגז ישותקו, ההפסד הכלכלי יגולגל על עשרות אלפי עובדים שיפוטרו. אך כל עוד חומר הגלם עצמו, בשווי טריליוני דולרים, יישאר בידיהם הפרטיות של הטייקונים, הם יהיו מוכנים למכור אותו בכל מחיר. כלומר, הם יהיו מוכנים להוריד מחירים, עד למצב בו לפי חוקי השוק הקפיטליסטי ההזויים, שריפת דלקים תהיה עדיפה על פני חלופות ירוקות.

משבר האקלים, המהווה משבר חריף ומסוכן יותר מהקורונה ועדיין מהווה את האיום המרכזי על רוב אוכלוסיית העולם, לא ייפתר באמצעים של השוק ו"היד הנעלמה".

משבר הקורונה מראה באילו צעדים, שלא ננקטו עד כה, ניתן לנקוט כבר עכשיו כמענה למשבר האקלים. ההלאמה של חברת התעופה באיטליה ושל בתי החולים הפרטיים בספרד, הסבת פסי ייצור של ג׳נרל מוטורס לייצור של מכונות הנשמה בהוראת הנשיא טראמפ, ועוד.

צעדים דרסטיים אלה מראים כי ממשלות קפיטליסטיות מסוגלות לעשות כמעט כל דבר כדי להציל את המערכת הנצלנית שלהם, אבל הן לא מוכנות לעשות כמעט כלום כדי להציל את כדור הארץ. כך למשל, טראמפ השיק תוכנית תמריצים עצומה, בהיקף של 2 טריליון דולר, המעבירה בין השאר סיוע והטבות לתאגידים מזהמים. ברור שטראמפ לא היה מוכן להוציא סכומי כסף דומים ליישום תוכנית ה"גרין ניו דיל" של סנדרס.

אך תוכנית התמריצים האמריקאית מראה כי יש תקציב ומשאבים להשקעה ציבורית מסיבית בפיתוח משרות ירוקות ותשתיות בנות־קיימא. כפי שמשבר הקורונה דרש התערבות מסיבית מצד מדינות והזרמה של כספי ציבור להצלת שירותים חיוניים שעברו הפרטה, כך משבר האקלים דורש השקעה, לקיחת שליטה וארגון מחדש של ענפי האנרגיה, התעשייה, החקלאות והתחבורה. עלינו להמשיך להתארגן ולהיאבק למען חברה בת־קיימא שתהיה אפשרית רק על בסיס העברת הענפים המרכזיים במשק לבעלות ציבורית, תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים וכחלק מתכנון סוציאליסטי של המשק בהתאם לצרכים החברתיים והסביבתיים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.