לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שביתה בבתי החולים הממשלתיים
"אנחנו שובתים בגלל שהמנהל ומשק קורס"
די למרוח את עובדות ועובדי המנהל והמשק בבתי החולים, די לחנוק את מערכת הבריאות הציבורית! ■ יו״ר ההסתדרות: "אם לא יימצא פתרון לזעקת העובדים השקופים, סקטורים נוספים במגזר הציבורי ובמערכת הבריאות יצטרפו לשביתה"
1,239

1,239

13 אלף עובדות ועובדים, יהודים וערבים, שובתים החל מאתמול ב־30 בתי חולים ממשלתיים בכל רחבי הארץ כדי למנוע את קריסת מחלקות המנהל והמשק וכוחות העזר הרפואיים. יחד איתם שובתים גם עובדי משרד הבריאות ולשכות הבריאות.

פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי הגיעו אתמול בבוקר לבתי החולים רמב״ם בחיפה ושיבא (תל השומר) במרכז.

בשיבא פגשנו את קובי גבסו, יו״ר ועד עובדי מנהל, משק ופרא־רפואיים במרכז הרפואי. גבסו סיפר לנו על המצב בבית החולים: "מחלקת השירותים הטכניים בבית החולים מנתה בעבר 100 עובדים וחלשה על 300 אלף מ״ר. כיום היא מונה 85 עובדים וחולשת על 600 אלף מ״ר. דבר מטורף! אי אפשר לעמוד בעומסים האלה. העובדים קורסים, מגיעים לבעיות רפואיות, בעיות בבית, נשחקים... עומסים מטורפים".

צפו בדברים של קובי גבסו, יו״ר ועד עובדי מנהל ומשק ופרא־רפואיים במרכז הרפואי שיבא:

גם ברמב״ם, בית החולים הגדול בצפון, המצב דומה: "אנחנו עכשיו שובתים בגלל שהמנהל ומשק קורס. יש מחסור אדיר בכוח אדם", הסביר לנו יוסי יחיאל, חבר ועד עובדי מנהל ומשק בבית החולים. שוחחנו גם עם אלונקאים ממחלקת השינוע, שנאלצים להתמודד עם מספר בלתי נתפס של קריאות ועם תנאי עבודה ושכר ירודים. מחלקת התחבורה בבית החולים צומצמה עם השנים מ־14 ל־2 נהגים בלבד!

צפו בראיונות שקיימנו עם העובדים וחברי ועד עובדי המנהל והמשק בבית החולים רמב״ם:

העובדות והעובדים מתריעים על מצב בלתי נסבל בבתי החולים, אבל בממשלת ה"שינוי" מסרבים להתרגש מהשביתה ולא ממהרים לשנות דבר. אתמול, בתגובה לשביתה, משרד האוצר שיגר הודעה לקונית לפיה הדיונים על תקנים במערכת הבריאות יתקיימו במסגרת דיוני התקציב.

יו״ר מרצ ושר הבריאות, ניצן הורוביץ, אמר אתמול בטקס חילופי מנכ״לים במשרדו: "במסגרת התקציב הקרוב, נפעל לשפר את תנאי האשפוז של המטופלים, וגם את תנאי העבודה של עובדי המנהל והמשק". המשמעות של הדברים שלו בפועל היא שלמעשה העובדות והעובדים השובתים צריכים לחכות לאישור תקציב המדינה בנובמבר. אבל העובדות העובדים שובתים עכשיו, ותוספת התקנים דרושה באופן מיידי. עומס העבודה הבלתי־נסבל, שרק הולך ועולה, לא ימתין עד נובמבר.

משרד הבריאות יודע היטב שמשבר הקורונה לא הסתיים — רק ביממה האחרונה אובחנו 750 מאומתים. אבל רק לפני שבועיים הממשלה ביטלה את 200 התקנים, שנוספו לפני שנה כדי להתמודד עם המחסור החריף בכוח אדם במערכת הבריאות המיובשת. ככה נראית מדיניות קפיטליסטית עיוורת ומסוכנת.

העובדות והעובדים מתריעים במשך שנים ארוכות על שחיקה ועל קריסה של המערכת. סכסוך העבודה של עובדי המנהל והמשק נמשך עוד מ־2018! שלטון נתניהו התעלם במשך שנים מדרישות העובדות והעובדים. ממשלת ה"שינוי", שהבטיחה עם הקמתה תקציבים למערכת הבריאות, ממשיכה בפועל את דרכו של נתניהו ועושה בפועל את אותו הדבר.

יו״ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, הבטיח היום ש"אם הדרג המקצועי במשרד האוצר לא ימצא פתרון לזעקת העובדים השקופים בהקדם, סקטורים נוספים במגזר הציבורי ובמערכת הבריאות ישביתו גם כן את עבודתם לאות הזדהות". חיזוק והרחבת השביתה הם התשובה לסרבנות של משרדי האוצר והבריאות ושל הממשלה.

בנוסף לכך, ניתן לחזק את השביתה בבתי החולים באמצעות הפגנות מול משרד האוצר ובמרכזי הערים, שיתרגמו את האהדה הציבורית לעובדות ועובדי מערכת הבריאות למחאה ציבורית נגד התנהלות הממשלה והאוצר. זה יעזור גם להפעיל לחץ על ההסתדרות לתרגם את הצהרות התמיכה לצעדי תמיכה בפועל. הקמת מטה מאבק של כל עובדות ועובדי מערכות הבריאות, הרווחה והחינוך וארגון עצרת ארצית למען הצלת השירותים הציבוריים תעמת את הממשלה החלשה והלחיצה של בנט־לפיד עם מאבק שאי אפשר להשתיק או למרוח.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.