בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות עם מאבק הרופאות והרופאים
מסקנות מהקורונה: לקצץ בצוותים הרפואיים?!
הרופאות והרופאים במערכת הבריאות הציבורית יוצאים למאבק נגד כוונת האוצר לקצץ 600 תקנים שהתווספו בשנת הקורונה ■ ההסתדרות הרפואית הכריזה על שביתה ביום שני, וארגון המתמחים, מרשם, מארגן הפגנה
928

דעיכת מגיפת הקורונה בישראל חושפת עד כמה ההוקרה והכבוד שהרעיפה ממשלת נתניהו על הצוותים הרפואיים, בשיא המשבר הבריאותי, הייתה צבועה. גם בקיץ שעבר, כשהיה ברור שהתחלואה בקורונה תעלה בחורף, הממשלה תקצבה תוספת של 600 תקנים של רופאות ורופאים ו־2,000 תקנים נוספים של אחיות למערכת הבריאות רק לאחר יום שביתה כללית של הסתדרות האחיות. תוספת התקנים עזרה למנוע קריסה של מערכת הבריאות בחורף, אך מדובר בתוספת חד פעמית וזמנית, שהתקצוב שלה הולך לפוג ב־30 ביוני — בעוד פחות מחודשיים.

אך הרופאות והרופאים במערכת הבריאות הציבורית לא מוכנים לקבל את הגזירה הזאת ויוצאים למאבק: ההסתדרות הרפואית הכריזה על שביתת אזהרה בת 24 שעות ביום שני הקרוב (ה־10.5), וארגון המתמחים, מרשם, מארגן הפגנה באותו היום בכיכר הבימה בתל אביב תחת הכותרת: "לא נשארים בבית, נלחמים על התקנים".

ההיגיון הקפיטליסטי של האוצר

בזמן ההכרזה על תוספות התקנים בשנה שעברה, שר הבריאות מטעם הליכוד, יולי אדלשטיין, ניסה להציג אותה כשינוי כיוון: "מערכת הבריאות בישראל הורעבה עשרות שנים ואנחנו בתחילת הדרך לייצוב המערכת והבאתה לסטנדרטים של מדינות שאנחנו רוצים להשוות אותנו אליהן". כדי להגיע לממוצע תקציב הבריאות בשאר מדינות ה־OECD יש צורך בתוספת כ־2,700 רופאות ורופאים למערכת ותוספת של כ־15 מיליארד שקל לשנה לתקציב הבריאות בכלל (לא רק לתקני רופאים). אך הכיוון עכשיו הוא הפוך: באוצר דורשים לבטל את התוספות שנתנו ולמעשה לחזור לייבוש התקציבי הפושע שקדם לקורונה.

ביטול התקנים במערכת הבריאות הוא גם סוג של מקרה מבחן עבור האוצר: אם הם יצליחו ליישם את המהלך ללא התנגדות משמעותית מצד ארגוני העובדות והעובדים ומצד הציבור הרחב, על אף האהדה לצוותים הרפואיים, זה יהיה אור ירוק עבורם לבטל עוד תוספות תקציב חיוניות שאושרו בזמן משבר הקורונה.

זה לא שאין מאיפה לצמצמם את הגירעון. הונם של 500 העשירים בישראל צמח השנה ועמד על 246 מיליארד דולר, (74% מהסכום הזה נמצא בידיים של 121 מיליארדרים). בנק הפועלים למשל רשם השנה רווח נקי של 2 מיליארד שקל. אך באופן אבסורדי, הממשלה לא העלתה מיסים על רווחי תאגידים וטייקונים. את הגדלת מכסת התקנים לרופאות ולרופאים, לאחים ולאחיות ולעובדי ועובדות מינהל ומשק ברפואה הציבורית אפשר וצריך לממן באמצעות מס חירום על ההון.

מאבק רחב וסולידרי

ארגון הרופאים המתמחים מרשם, שהפגין לוחמנות ותעוזה במאבק המתמשך לסיום החרפה של משמרות של 26 שעות הכריז, כאמור, כי הוא מצטרף למאבק נגד ביטול התקנים של הרופאים והרופאות. הנהגת ההסתדרות הרפואית, שמובילה את המאבק הזה, התנגדה בעבר לדרישת המתמחים לקיצור תורנויות ופגעה במאבקם. עכשיו זה הזמן להפעיל לחץ על הנהגת הר״י, לשנות את עמדתה ולתמוך בדרישה הכל־כך בסיסית של מרשם, ולהיאבק גם על תוספת תקנים שתאפשר את קיצור המשמרות של המתמחות והמתמחים ברפואה — מהלך שיעזור לבנות מאבק חזק יותר וסולידרי בבתי החולים.

בחודש מרץ, כשבאוצר נדרשו להעביר סכום של 1.9 מיליארד שקל לבתי החולים הציבוריים שנמצאים במשבר כלכלי, בין השאר עקב ההתמודדות עם הקורונה, הם עשו זאת על חשבון התקציב המיועד לסיוע לעסקים, לעצמאים ולמטרות נוספות. כדי למנוע מצב בו המימון של התקנים במערכת הבריאות משמש כתירוץ לקיצוץ או היעדר תקצוב של שירותי רווחה אחרים, מאבק הרופאות והרופאים צריך להיות יריית פתיחה למאבק רחב יותר למען תוספת תקנים ושיפור תנאי השכר במערכות הרווחה, החינוך והבריאות. העובדה כי בימים אלה גם הפסיכולוגיות והפסיכולוגים החינוכיים בשירות הציבורי הכריזו על סיכסוך עבודה, מצביעה על הכיוון הנחוץ.

התארגנות למאבק דווקא בזמן שהמפלגות השונות מנהלות ביניהן משאים ומתנים על הקמת הממשלה הבאה, תבהיר כי העובדות והעובדים בשירותים הציבוריים והעבודה המאורגנת יעמדו כחומה בצורה מול כל איום בקיצוץ ויגלו אפס סובלנות להמשך ההרעבה התקציבית של מערכות הרווחה.




תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.