ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"המתמחים נותנים ת׳דם, ניצן דורס זכויות אדם!"
הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
המתמחות והמתמחים לרפואה במרד נגד ההצהרות הריקות של שר הבריאות ויו״ר מרצ הורוביץ על מתווה "היסטורי" ונחושים לקצר את התורנויות מ־26 ל־16 שעות ■ הפגנה של מעל אלף מתמחות ומתמחים, סטאז׳רים וסטודנטים לרפואה בתל אביב מסמנת שלב שיא במאבק, שעה שאלפים מאיימים בהתפטרות
211

מעל אלף מתמחות ומתמחים, סטאז׳רים וסטודנטים לרפואה, יהודים וערבים, הגיעו במוצ״ש (9.10) מרחבי הארץ להפגנה בתל אביב. אחרי עשור של מאבק ושנה וחצי של מגפת קורונה, הזעם רק התגבר, והסבלנות כלפי הבטחות השווא של "ממשלת השינוי" נגמרה. גם אנחנו, פעילי מאבק סוציאליסטי, הגענו לתמוך ולחזק את המאבק ואת הדרישה לתקציב לקיצור התורנויות. הגענו עם שלטים עם המסר "להוסיף תקנים, לקצר משמרות — ושהטייקונים ישלמו".

ההפגנה נפתחה בקריאות "או קיצור או מלחמה", "זה קיצור או התפטרות" ו"לא חוזרות ולא חוזרים לתנאים של עבדים"! ברחבת הסינמטק, עמדו דוכנים עם פעילי ארגון המתמחים והמתמחות 'מרשם' לצורך החתמה על מכתבי התפטרות אישיים (שייכנסו לתוקף בתוך כשבועיים).

צילום: מאבק סוציאליסטי

כעס מיוחד היה שמור לשר הבריאות ויו״ר מרצ ניצן הורוביץ. בלי שנפגש אפילו פעם אחת עם נציגי מרשם בחודשים האחרונים, הורוביץ הכריז על מתווה "היסטורי" שבו יקוצרו קודם כול התורנויות בפריפריה ורק במחלקות שאינן כירורגיות. במילים אחרות, יהיה קיצור כלשהו במיעוט של בתי החולים, במיעוט של מחלקות. יו״ר מרשם, ריי ביטון, הסבירה בנאומה: "שיקרו לנו, הונו אותנו, הבטיחו לנו מתווה אמיתי, כזה שמתחייב לקצר תורנויות באמת, לכולם. בסוף כתבו מתווה קיצור עלוב שמשאיר 90% מהמתמחים לעשות משמרות של 26 שעות ברצף".

יותר מזה, ביטון סיפרה שזמן קצר לפני ההפגנה, נמסר לה שמשרד הבריאות קבע זמן לפגישה עם נציגי מרשם. היא שמעה על העניין לא ממשרד הבריאות, אלא מהעיתונאים. "הם יודעים, אנחנו לא!", הוסיפה, והקהל ענה בבוז.

לאחר הנאומים, ההפגנה נהפכה לצעדה נחושה ורועשת לאורך רחוב אבן גבירול בתל אביב, שחסמה כבישים וצמתים. באזור כיכר רבין המתמחים והמתמחות עקפו את המשטרה, שניסתה למנוע מההפגנה להגיע לביתו של שר הבריאות, יו״ר מרצ. המשטרה חסמה לבסוף את ההפגנה בכניסה לרחוב בו הוא מתגורר. התדמית ה"חברתית" שהורוביץ מנסה לטפח לעצמו התנפצה כשהתייצב למעשה עם בנט וליברמן נגד המתמחים והמתמחות שנאבקים על תנאי עבודה בסיסיים.

המתמחים הגיעו לצעדה עם שלטים כגון: "ניצן! שר חברעתי" ו"ניצן! מכרת אותנו". הקריאות עברו מ"ניצן תתעורר" ו"26, ניצן תתבייש!", ל"המתמחים נותנים ת׳דם — ניצן דורס זכויות אדם!" ו"ניצן תתפטר". יממה אחרי ההפגנה, נראה שהמבוכה גרמה לכבוד השר להצטרף בהפתעה לפגישה של נציגי מרשם עם מנכ״ל משרד הבריאות. אך בסיום הפגישה אמרה יו״ר מרשם: "משא ומתן לא היה כאן ולכן אין בשורה — אנחנו ממשיכים בצער עם מהלך ההתפטרות".

סולידריות מרופאים מומחים ואיגוד העובדות הסוציאליות

על הבמה המרכזית בהפגנה נאמו בין היתר כירורג מהשורה, רותם צור, ונוירולוג בכיר, ניר גלעדי. שניהם העידו מניסיונם האישי והמקצועי על הסכנה — למטופלים וגם למטפלים — בתורנויות ארוכות ללא שינה. בעוד שלנהגים אסור להישאר על ההגה מעבר ל־10 שעות ביום, מרופאים מתמחים מצופה לבצע ניתוחים, דחופים ולא דחופים, גם אחרי 24 שעות ללא שינה. התוצאה הצפויה היא ירידה באיכות הטיפול והשירות, וכך בבריאות של כולנו.

גלעדי, מומחה לשינה, הסביר שההשפעה של חוסר חמור בשינה על המוח דומה להשפעת שתייה מרובה של אלכוהול. המתמחים לא רק נדרשים לנהוג הביתה במצב מסוכן כזה אלא גם לבצע ניתוחים מורכבים וטיפולים מצילי חיים. לדבריו, "החלטתי להביע תמיכה במאבק הזה כי אין מקומם של המתמחים לבד. זהו מאבק של כלל מערכת הבריאות וכלל הציבור וכולנו משלמים את המחירים. אני תומך במאבק הזה גם כרופא, גם כהורה של רופאים צעירים וגם כמי שאמור להזדקק לשירותי הבריאות ולא רוצה להיפגש עם רופאים טרוטי עיניים מחוסר שינה".

גם יו״ר איגוד העובדות הסוציאליות, ענבל חרמוני, הגיעה לתמוך. "במציאות לא פשוטה בכלל, בה מנסים לעשות הכול כדי לרמוס את המאבק הזה, ומאבקים אחרים גם — ומוצדקים לא פחות — אתם עומדים באומץ ובנחישות וזה מה שיביא את הניצחון לכם ולנו. אנחנו, ארגוני העובדים, האזרחים וכל מי שמודאג מצמצום השירות לאזרח — בכל התחומים — רווחה, בריאות, חינוך ושיכון, נמצאים ביחד מול כוחות מאוד־מאוד גדולים. הכוחות האלה נמצאים בממשלה, ובמשרדי הממשלה. מניסיוני (...) הם עומדים מולכם, הם עומדים מולנו ועומדים מול אחרים ומבטיחים הבטחות מפה ועד שנת 2030 לפחות. חד־משמעית, עד שלא רואים את הדברים קורמים עור וגידים אסור להאמין למילה שסתם נאמרת. אסור!". היא הוסיפה, "גם כשאנחנו שבתנו, חווינו סולידריות מעוד ארגונים שבאו ותמכו. כוח אזרחי צריך להיות מלוכד ונחוש… כי ינסו לסכסך ולפלג ביניכם, ולייצר 'הפרד ומשול'. התפקיד של כולנו זה לא לאפשר לזה להיכנס בינינו. אנחנו יודעים שמתמחה לא יכול לעשות את העבודה שלו כמו שצריך בתורנות של 26 שעות. גם עובדות סוציאליות קורסות תחת 500 או 600 תיקים. זאת האחריות המשותפת של כולנו לדאוג שהמצב יהיה אחרת".

סולידריות היא בדיוק מה שנחוץ עכשיו. מערכת הבריאות בתת־תקצוב לא מאתמול, וגם אחיות, עובדי מינהל ומשק, טכנאים רפואיים, עובדות ועובדי מעבדות קורסים תחת העומס והיעדר התנאים, והציבור הרחב מרגיש את זה. מול ממשלת בנט־מרצ, המתמחות והמתמחים לא צריכים לצעוד לבד — בייחוד במצב הקיים בו ההסתדרות הרפואית (הר״י) נשלטת בידי הנהגה ביורוקרטית המנסה לבודד את המתמחים ולחבל במאבקם.

שעה שהמתמחים מאיימים בהתפטרות המונית, חשוב להצביע על מנוף לחץ חזק הטמון בצעדי שביתה, גם אם אינם מאושרים, בסולידריות ובכוח של מאבק מאוחד של עובדות ועובדי מערכת הבריאות בפרט, ושל עובדי השירותים החברתיים המורעבים בכלל. ארגוני העובדות והעובדים, כולל ההסתדרות הכללית, יכולים לחזק כבר עכשיו את מאבק המתמחים בהצטרפות להפגנות ובצעדים ארגוניים. כך אפשר יהיה להרחיב את המאבק למען הצלת הבריאות הציבורית והשירותים החברתיים, ולמען השקעה מסיבית בתוספת תקנים ובשיפור התנאים, כמענה לעומס, לחוסרים, לתנאי העבודה הירודים והשכר הנמוך, ולפגיעה כתוצאה מכך באיכות הטיפול.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.