לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שביתה נגד התוכנית המשפטית
נתניהו, רוטמן ולוין עברו לשלב החקיקה, המחאה עולה מדרגה
להתארגן לקראת יום המחאה והשביתה מול החקיקה בכנסת ■ השביתה בשני היא צעד חשוב בדרך לעליית מדרגה נוספת — גיוס העבודה המאורגנת לשביתה כללית
931

931

בשני הקרוב צפויה להסתיים בוועדת חוקה, חוק ומשפט שבראשות ח״כ רוטמן ההצבעה על התיקונים לחוק יסוד השפיטה, שעיקרם הכפפת מינוי שופטים חדשים לרצון הממשלה וחיסול הביקורת השיפוטית על חוקי יסוד. לצד תיקונים אלה תאושר דחייה במינוי השופטים הקרוב כדי שיתבצע תחת הכללים החדשים. בהמשך השבוע תדון הוועדה בהצעת חוק שתגביל פסילת חוקים בידי בג״ץ.

את ממשלת הימין הקיצוני לא מעניינים יוקר המחיה או מצוקת הדיור, לא מעניינת קריסת מערכות החינוך, הבריאות, והתחבורה ולא המשבר החברתי שכל אלה גורמים, עם עלייה באלימות ובפשע. בן גביר דוחק במשטרה לפזר בכוח את ההפגנות נגד הממשלה ולהפעיל ענישה קולקטיבית אכזרית נגד רבבות משפחות פלסטיניות במזרח ירושלים. בממשלה גם מתכננים בגלוי לצאת לסבב דמים חדש ונרחב יותר בשטחים הפלסטיניים, אבל הם נאלצים להתמקד ביעד המרכזי כרגע — סילוק המכשול של מערכת המשפט ממימוש החזון של ממשלת פורום קהלת.

בנוסף להכפפת השפיטה לממשלה, נחוצה לממשלה גם תקשורת מאולפת ועבודה מאורגנת מרוסנת, כדי שיהיה קל יותר לפגוע בזכות השביתה וההתארגנות, להפלות ולהדיר נשים, לדכא ולמחוק להט״ב מהמרחב הציבורי, ולהעמיק את הכיבוש — מה שרק יחריף את סכסוך הדמים וירמוס את חייהם של הפלסטינים, ולא יבטיח שום ביטחון או רגיעה לישראליות וישראלים מהשורה.

מול התוכניות המופרעות של הממשלה ראינו את גל ההפגנות הגדול ביותר מאז 2011 ויוזמות שביתה בבתי חולים, במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה, ובמגזר ההייטק. לפי סקר ערוץ 12 שפורסם בשישי — 62% מהציבור בעד לעצור או לעכב את החקיקה, כולל 42% ממצביעי "גוש נתניהו". בשביתה המתוכננת לשני הקרוב יש 50% תמיכה. רוטמן, לוין ונתניהו יכולים לטעון עד מחר שהם מממשים את רצון הרוב. המציאות מראה בדיוק ההפך.

ההפגנות וההתנגדות לסגירת התאגיד גרמו לממשלה להשהות את המתקפה על השידור הציבורי. עכשיו נתניהו מתאמץ למקד את הקואליציה בהעברת התוכנית המשפטית. כדי לעצור אותה, נצטרך עוד כוח. מאיפה הוא יגיע?

הצעד הבא — גיוס העבודה המאורגנת

השביתה וההפגנה המתוכננות לשני הקרוב מול הכנסת — צעד חשוב בהסלמת המאבק. אבל עדיין, החקיקה עלולה לעבור בקריאה ראשונה. נחוץ יום שביתה עוצמתי עוד יותר. צריך לשתק את מוקדי הכוח של הכלכלה — את הבורסה והבנקים, את הנמלים ושדה התעופה, את התחבורה הציבורית ואת מערכת החינוך, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות.

לא מספיק להתבסס רק על אלה שיוכלו באופן אישי לקחת חופש, ולא על "רצון טוב" של מעבידים. השביתה חייבת להתבסס על הכוח של העבודה המאורגנת. ארגוני העובדות והעובדים צריכים גם לתת גב לשביתות של מי שלא במקום עבודה מאורגן.

1,100 עורכי הדין במשרד המשפטים כבר הכריזו סכסוך עבודה — ההסתדרות כולה ושאר הארגונים צריכים להצטרף.

למה יו״ר ההסתדרות מתנגד למאבק נגד תוכנית הממשלה?

יש עובדות ועובדים מהשורה שמבינים זאת, ולוחצים על הארגונים שלהם לשבות ולקחת חלק במאבק נגד התקפות הממשלה. יו״ר ההסתדרות בר־דוד ענה לקולות האלה במכתב לכלל חברות וחברי ההסתדרות: "לא אגרר למצב שבו אסכן את האחדות שהובלתי בבית של העובדות והעובדים בישראל. לא אכנס לוויכוח הפוליטי שחוצה את המדינה. את עוצמתה וכוחה של ההסתדרות אפעיל אל מול כל ניסיון לפגוע בזכויות עובדים ובשעה הנכונה".

הוא טועה.

זאת השעה הנכונה להיאבק. התוכנית כשלעצמה היא כבר ניסיון לפגוע בזכויות עובדים. היא איום ממשי על זכות השביתה. בתי המשפט הגבילו לא פעם את זכות ההתאגדות והשביתה, כולל מניעת שביתות כלליות נגד העסקה קבלנית או העלאת שכר המינימום. באופן אירוני, בג״ץ הוא זה שפסק כי שביתה פוליטית נגד מדיניות כללית של הממשלה היא בלתי־חוקית. אם מערכת המשפט תהיה למעשה כפופה לממשלה, יהיה לממשלה את הכוח לעצור כל שביתה שתרצה, אפילו ללא כל חקיקה נוספת. התוכנית המשפטית היא גם פגיעה בחלקים במעמד העובדות והעובדים שהכי נחוצה להם ההגנה מפני הממשלה. מול הפגיעה הזו נחוצה לנו אחדות אמיתית, סולידרית, מתוך הבנה ש"פגיעה בפרט היא פגיעה בכולנו".

גם אם הנושא שנוי במחלוקת, זה הזמן לקיים אסיפות לדיון על התוכנית המשפטית במקומות העבודה. לעובדות ולעובדים יש את הזכות לקבוע מה תהיה עמדת הארגון שלהם בנושא שישפיע עמוקות על החיים שלהם. להנהגה יש אחריות להציג את המציאות ואת התוכנית כפי שהיא — סכנה לעובדות ולעובדים.

כדי שזה יקרה, השביתה חייבת להיות מחוברת למאבק המרכזי של ארגוני העובדות והעובדים — העלאות שכר מול יוקר המחיה. הכלכלנים הבכירים, הבנקים, המשקיעים העשירים שמושכים את הכסף שלהם יתנגדו לכך. הם רוצים לגייס את העבודה המאורגנת למאבק בלי לוותר על האג׳נדה הקפיטליסטית שלהם. אבל המאבק שלנו הוא לא בשביל להגן על רווחי הטייקונים, אלא להגן על הזכויות שלנו.

זו השעה הנכונה להגן על עובדים ועובדות בכלל המשק מפני חוק האפליה, מפני רדיפה על רקע מגדר, נטייה מינית, מוצא ולאום. כשרבבות ברחובות במאבק נגד הממשלה, זו השעה הנכונה להיאבק גם למען העלאות שכר ונגד יוקר המחיה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.