לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
משבר החטופים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
"לא רוצים חילוצים הרואיים עם סיכון חיי אדם, רוצים עסקה עכשיו", הדגיש במהלך ההפגנה השבועית אביו של אחד השבויים ■ השבת ארבעת החטופים באמצעות פעולה צבאית וטבח נרחב במחנה הפליטים בעזה לא חילצה את הממשלה מהמשבר ■ השביתה בקמפוסים ביום חמישי צריכה גם לחזק את הקריאה לשביתה כללית במשק
260

260

כבר במהלך השבת יצאו הקריאות להמשך התגייסות להפגנות ופעולות מחאה מול ממשלת נתניהו והימין הקיצוני. אל מול הידיעות על הפעולה הצבאית בהוראת שלטון הימין הישראלי במחנה הפליטים נוסייראת, בה הושבו ארבעה חטופים למשפחותיהם — בדרך של המשך התופת וזריעת הרג המוני מזוויע בקרב פלסטינים שהושתק והוצדק בתקשורת הישראלית המגויסת ושהגביר ביודעין גם את הסיכון לחיי החטופים והחטופות — משפחות חטופים קראו ביתר־שאת להגיע להפגנות עוד באותו הערב בדרישה לעסקה. ההפגנות התמודדו מול התנפלות מצד משטרת בן גביר, שבעקבותיה איימה גם ההסתדרות הרפואית בצעדים ארגוניים. בהפגנות בעד "עסקה עכשיו" מתחזקת התמיכה בסיום המלחמה בעזה, ובתוך כך נמשכות במקביל גם הפגנות תחת דיכוי מוגבר, כחלק מגל המחאה העולמי, בדרישה לסיום מיידי של מרחץ הדמים.

יהודה כהן, אביו של השבוי נמרוד, סיפר בזמן המחאה השבועית לשחרור החטופים במוצ״ש בתל אביב כמה הוא מודאג מכך שנתניהו וממשלתו ינצלו את השבת ארבעת החטופים מהשבי בפעולה צבאית "בכדי להכשיל את העסקה שעומדת עכשיו על השולחן". "לא רוצים חילוצים הרואיים עם סיכון חיי אדם, רוצים עסקה עכשיו", הדגיש האב במהלך ההפגנה, לפני שמשטרת בן גביר פשטה עליה עם פרשים ומכת״זיות.

עשרות נעצרו, כולל רופא שטיפל במפגינה שנפצעה. יו״ר ההסתדרות הרפואית (הר״י), ציון חגי, איים באופן חריג להוביל בתגובה צעדים ארגוניים: "אנו דורשים חקירה בלתי תלויה של האירוע, על מנת למצות את ההליכים עם האחראים בשטח ובדרג הפיקודי. ככל שלא נראה תגובה מהירה והולמת, לא נהסס לפתוח בצעדים ארגוניים".

לפני כן, ובמקביל לאלימות משטרתית ומעצרים ברוטליים בהפגנה נגד המלחמה בעיר התחתית בחיפה, הגיעה המשטרה לאיים ולעצור מפגינות ומפגינים גם במחאה נגד המשך המלחמה בכיכר הבימה בתל אביב. חברות וחברי מאבק סוציאליסטי הפגינו במקום לצד עוד מאות יהודים.יות ופלסטינים.ות מרחבי הארץ. החזקנו וחילקנו שלטים בעברית ובערבית שעליהם נכתב "שביתה כללית לעצירת מרחץ הדמים. כולם תמורת כולם, שיקום ורווחה".

המשך מרחץ הדמים בעזה והפגיעה גם בחטופים

"איזו עסקה?", התריס אתמול (שני) סמוטריץ׳ מול משפחות החטופים בכנסת. המתנחל הגזען והזחוח ניסה להגחיך את מחאת המשפחות: "יש עסקה שחמאס מסכים לקבל? אתם מכירים כזו? אני לא אתמוך בעסקה המדוברת, השאלה אם יש עסקה בכלל?". ברור שסמוטריץ׳ נחוש לטרפד עסקה, וכעת ביתר שאת, כנראה מתוך תקווה שכוחו היחסי בממשלה יתחזק בעקבות פרישת גנץ.

האירועים האחרונים מחזקים אפילו יותר את הצורך בצעדי הסלמה במאבק נגד הממשלה. עד היום השיב שלטון הימין בישראל 7 חטופות וחטופים בפעולות צבאיות רצחניות, שבמהלכן נהרגו במצטבר מאות רבות של תושבות ותושבים בעזה. לעומת זאת, 110 חטופות וחטופים הוחזרו בסבבי החילופים בנובמבר כשנשים, נערות ונערים פלסטינים שוחררו מבתי הכלא הישראליים. "מאז סוף נובמבר, כשממשלת נתניהו החליטה לחדש את המלחמה ולא להמשיך בערוץ החזרת חטופים תמורת אסירים פלסטינים, נהרגו 16 חטופים, רובם מאש כוחות צה״ל", ציין הכתב הצבאי של 'הארץ'. טענת הזרוע הצבאית של חמאס כי בזמן השבת ארבעת החטופים בשבת נהרגו שלושה חטופים אחרים, לא זכתה להתייחסות רצינית בתקשורת הישראלית המגויסת, וזאת על אף שהודעות קודמות מסוג זה על מות חטופים, התבררו בדיעבד, לצערנו, כנכונות.

באופן שיטתי, התמונות, העדויות והדיווחים על ההרג ההמוני בפעולה הצבאית בצוהרי שבת, שבה לפי משרד הבריאות בעזה נהרגו 274 פלסטינים, בהם 64 ילדים ונערים, זכו למחיקה כמעט מוחלטת בשירות תעמולת המלחמה של שלטון הימין הישראלי. בתי החולים הקורסים ברצועה קלטו 698 פצועים בשבת, בהם 153 ילדים. רבים מהפצועים הגיעו לבית החולים בדיר אל־בלח, כשהם קטועי רגליים וידיים.

הטבח והחורבן שהצבא זרע בשבת במחנה הפליטים נוסייראת היה יכול, ברמת סבירות לא נמוכה, להרוג גם את ארבעת החטופים שלבסוף חולצו בחיים. בתרחיש כזה נתניהו לא היה משגר הודעות לתקשורת לפני צאת השבת. הוא נמנע מלהיפגש עם משפחות שיקיריהם נהרגו בשבי. אבל הפעם, באופן ציני, הוא רץ לבית החולים 'שיבא' להצטלם עם החטופים ששבו. עוד קודם הוא התקשר לנועה ארגמני ואמר לה בשיחה מתוקשרת: "אנחנו לרגע לא ויתרנו עלייך". מי שיצאו להפגין לא ויתרו, אבל נתניהו ושותפיו לממשלת הדמים?! הסרטון הראשון של ארגמני מהשבי בעזה פורסם ב־15 בינואר. אז היא סיפרה על מותם של החטופים בשבי מהפצצות הצבא הישראלי והתחננה על חייה. מאז עברו חודשים ארוכים בהם סירב "קבינט המלחמה" לעסקה.

"סיימו את המלחמה, תחזירו אותם ותצילו חיים"

ביום ראשון השבוע, נתניהו הבהיר שוב את הסיבה לסירוב המתמשך לעסקה: "על מה הוויכוח העיקרי בעסקת החטופים? על הדרישה של החמאס, שלצערי נהנית גם מתמיכה במחוזותינו, שאנחנו נתחייב על הפסקת המלחמה…". כן, גם "במחוזותינו" דרשו משפחות החטופים מממשלת הדמים לסיים את המלחמה: "אם הדרך היחידה להחזיר את החטופים היא בהתחייבות ישראלית לסיום המלחמה — סיימו את המלחמה, תחזירו אותם ותצילו חיים", כדבריה של עינב צנגאוקר, אמו של החטוף מתן.

לפני פחות מחודש, גנץ ואיזנקוט הצביעו פעמיים עם נתניהו בעד הפלישה הרצחנית לרפיח ובפועל גם בעד טרפוד העסקה. עכשיו הם בורחים מהממשלה כמו עכברים מספינה טובעת בתוך חוסר השביעות הרצון ההמוני בחברה הישראלית ובהסתבכות של מתקפת הדמים הג׳נוסיידית בעזה — בה נספו רבבות בני אדם — שנהפכה למשבר אסטרטגי הולך ומחריף עבור המעמד השליט בישראל. ממשלת נתניהו–בן גביר–סמוטריץ׳ נעשתה חלשה יותר, שנואה יותר וחשופה יותר, ללא עלה התאנה "הממלכתי". אולם כחיה פצועה היא גם מסוכנת יותר.

היוזמה לשביתה בקמפוסים ביום חמישי הקרוב, 13 ביוני, בדרישה לעסקה שתוביל לשחרור החטופים צריכה גם לחזק את הקריאה שיזמו חלק ממשפחות החטופים לשביתה כללית במשק. שביתה כזו נעשית דחופה יותר כחלק מהצורך הבוער לבנות מאבק חוצה־קהילות בדרישה לעצירת מרחץ הדמים בעזה, החזרת שבויים ואסירים, כולם תמורת כולם, ולמען פתרון שורשי על בסיס סיום הכיבוש, הדיכוי הלאומי ושלטון ההון, והבטחת זכויות שוות לקיום, להגדרה עצמית ולחיים בכבוד, ברווחה ובביטחון אישי לכול.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.