הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הכנסת אומרת: ערבים החוצה – אנחנו אומרים: "הפאשיזם לא יעבור"
על רקע קמפיין גזעני ובחסות המלחמה, החליטו נציגי המפלגות הממסדיות למנוע מכל הרשימות הערביות־פלסטיניות את הזכות הדמוקרטית להתמודד בבחירות. תנועת מאבק סוציאליסטי דוחה בשאט־נפש את ההחלטה האנטי־דמוקרטית, וקוראת להגביר את המאבק נגד הממשלה, נגד המלחמה ונגד הגזענות
1,946

הימין הקיצוני (שבישראל מבטא תמיד בקול רם את מה שכל המפלגות הממסדיות טוענות במרומז) מתחזק באווירה המיליטריסטית, הלאומנית והגזענית שמעודדת המלחמה. "ישראל ביתנו" בראשות ליברמן מרימה ראש, ומציעה במובהק לשלול מאזרחים ערבים זכויות דמוקרטיות, לחסום את האפשרות להתמודד בבחירות עבור כל מפלגה שדוגלת בשינוי פוליטי או חברתי משמעותי, ולמנוע את זכות ההצבעה מכל מי שלא יהיה מוכן להצהיר שהוא נאמן למדינה שמדכאת אותו ורומסת אותו.

בשעת מלחמה כל המפלגות הממסדיות חוברות לימין הקיצוני באורגיה של לאומנות וגזענות. הן מבקשות לנצל את האווירה המיליטריסטית כדי להגביר את הדיכוי של הפלסטינים אזרחי ישראל. אמנם בשלב הזה הן עדיין לא מציעות להשיב את הממשל הצבאי שנאכף על הפלסטינים בישראל עד שנת 1966, אבל שוב ושוב עולות הצעות לצמצום רשמי של הזכויות הדמוקרטיות של תושבי ואזרחי המדינה.

תנועת מאבק סוציאליסטי דוחה בשאט נפש את ההחלטה האנטי־דמוקרטית של ועדת הבחירות המרכזית למנוע מכל מפלגה ערבית את הזכות להתמודד בבחירות. התירוץ המדהים לצעד הוא שאותן מפלגות דורשות זכויות אזרח שוות לכלל האזרחים.

זו לא הפעם הראשונה שננקטים צעדים כאלה, אבל מדובר בהסלמה. בשנת 2003, לקראת הבחירות לכנסת ועל רקע הסתה לאומנית קשה, ניסו גם הוועדה וגם היועץ המשפטי לממשלה, בהמלצת השב״כ (!), לפסול את רשימת בל״ד. ההחלטה בוטלה לבסוף רק לאחר עתירה לבית המשפט העליון. הפעם נפסלו שתי מפלגות — בל״ד ורע״מ־תע״ל — ולא בטוח שערעורן יתקבל.

רמיסת הזכויות הדמוקרטיות של הפלסטינים אזרחי ישראל היא עדות לאופי של המשטר הקפיטליסטי הישראלי, שמשתמש בדמוקרטיה כהצגה בלבד, שמסתירה מדיניות שיטתית של דיכוי, נישול והפרדה. הדמוקרטיה נגמרת איפה שנוח לאליטה השלטת בישראל שהיא תיגמר, ואלה הן המפלגות הממסדיות ומפלגות השלטון עצמן שקובעות מי זכאי להיבחר ומי לא. זו בהחלט גם נורת אזהרה לעובדים יהודים, מכיוון שאותם האמצעים יוכלו לשמש בעתיד גם נגד מאבקיהם.

האליטה השלטת בישראל מחפשת דרך החוצה מהמשבר הפוליטי העמוק שהיא טובעת בו. מלחמה, טקטיקת "הפרד ומשול", וכרסום הדמוקרטיה — אלה הם כלי־נשק טבעיים עבורה, כדי להציל את עצמה. בדרכה היא דורכת ומפגעת בהמונים במזרח התיכון וגם בישראל. גם מעמד העובדים היהודי־ישראלי נרמס ומנוצל על־ידי אותה האליטה, שגם מנהלת מלחמה יומיומית נגדו עצמו וגם גוררת אותו למלחמות עקובות מדם, תוך הטעיה צינית, כאילו משהו שעושים אותם פוליטיקאים, גנרלים ובעלי הון, באמת משרת את משפחות האנשים העובדים.

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת להרחבת ההפגנות נגד המלחמה ונגד הגזענות, ולהתארגן להחרפת המאבק. אנחנו זקוקים לתנועה סוציאליסטית חזקה, של אנשים עובדים יהודים וערבים, שתוכל לרסק את הימין הקיצוני, ולהוביל את המאבק לשחרור של החברה מידי הכנופיה המסוכנת ששולטת בה כיום, ולכינון של דמוקרטיה אמיתית.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.