לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גל ההתאגדות
ניצחון לעובדי מגדל, הישג לעבודה המאורגנת
כשל ניסיון בעל השליטה במגדל־ביטוח, שלמה אליהו, לטרפד את התארגנות העובדים ■ מה הלאה?
3,942

3,942

אחרי חודשים של מאבק נחוש, שהגיע בשבועות האחרונים לשיא של צעדי עיצומים, שביתה והפגנות, וזכה לגיבוי סולידרי מצד ועדי עובדים נוספים, הצליחו עובדי מגדל־ביטוח לקפל את שלמה אליהו, בעל השליטה בתאגיד, ולהכריח אותו להכיר בהתארגנות.

מגדל היא חברת הביטוח הגדולה בישראל. ב־3 בנובמבר הודיעו העובדים להנהלה שהצליחו לארגן במסגרת ההסתדרות הכללית יותר ממחצית מ־2,700 עובדי החברה במהלך בזק של יומיים, ודרשו להכיר בהתארגנות ולהיכנס למשא ומתן על הסכם עבודה קיבוצי.

חמישה חודשים קודם התארגנו בהסתדרות גם עובדי "כלל ביטוח", חברת הביטוח השנייה בגודלה. התארגנויות העובדים החדשות מצליחות להתחיל להחזיר לענף הביטוח את העבודה המאורגנת לאחר שזו חוסלה בו לפני קרוב לעשרים שנה. ב־1995 הצליחה ההנהלה לבטל את ההסכם הקיבוצי האחרון במגדל.

פסיקת פלאפון

בינואר 2013 התקבלה "פסיקת פלאפון". בית הדין הארצי לעבודה קיבל ערעור של ההסתדרות על פסיקה של בית הדין האזורי בתל אביב שיצא להגנת "חופש הביטוי" של מעביד בנוגע להתארגנות של עובדיו. הפסיקה קיבלה את העמדה לפיה למעביד אסור להביע דעה ולהתערב בנוגע להתארגנות כזו.

אין זה מקרי שהעמדה נתמכה גם על־ידי היועץ המשפטי לממשלה ועל־ידי נציג ציבור מטעם המעבידים שחתום על הפסיקה. מה שהנחה את עמדתם ואת עמדת בית הדין הארצי לא היה טובת העובדים. נשיאת בית הדין דאז, נילי ארד, היתה ידועה בפסיקות דרקוניות נגד מאבקי עובדים, וככלל ראוי להדגיש כי בית הדין לעבודה אינו פועל בסוגיות המהותיות להבטחת האינטרסים של העובדים. כך גם במקרה הזה.

הגורם המכריע ברקע היה השילוב שבין התסיסה החברתית של השנים האחרונות ותנועת ההתאגדות ההמונית, שהגדילה כבר בתוך שלוש שנים את שיעור העובדים המאורגנים בישראל בכ־2 נקודות־אחוז. מנקודת המבט המעמדית של בעלי ההון, עימות חזיתי עם התארגנויות העובדים החדשות בשלב הזה עלול לגרור רדיקליזציה של גל ההתאגדות כולו.

הניסיונות האלימים של הבעלים וההנהלה של פלאפון לשבור את ההתארגנות דירבנו בבירור את העובדים להחריף את צעדיהם. ההסתדרות עצמה נדחפה לעימות חריף יותר עם ההנהלה. בערעור שהגישה ההסתדרות בעניין ההתארגנות בפלאפון היא דרשה למעשה שבית הדין הארצי לעבודה ינסה להכתיב לכלל המעבידים מגבלות באופן ההתמודדות עם גל ההתאגדות, בהתאם לשינוי החקיקה מ־2009 שקובע שמעביד מחויב לנהל משא־ומתן עם התארגנות עובדים ראשונית.

קבלת דרישת ההסתדרות בבית הדין הארצי ייצגה טקטיקה מועדפת מצד המעבידים בדמות "הכלה" מסוימת בינתיים של גל ההתאגדות עצמו, בייחוד בשעה שהנהגת ההסתדרות הנוכחית עדיין מציעה להם הסכמים קיבוציים מוחלשים, קידום של הפרטות והחלשה של מוקדי הכוח של העבודה המאורגנת, לצד ריסון "אחראי" של מאבקים.

הפסיקה התקדימית שימשה בשעה טובה את ההסתדרות כדי ליזום קמפיין הסברה תקשורתי למען התאגדות ותרמה כנראה במידה מסוימת לחיזוק הביטחון של קבוצות עובדים שונות להתארגן. באופן טבעי, רוב המעבידים לא אוהבים את העובדה הזאת, ומעבידים שהתמודדו מאז עם התארגנויות עובדים חדשות לא היו שבעי־רצון מהניסיון להצר את חופש הפעולה שלהם לסכל מעבר ליחסי עבודה קיבוציים. כך למשל, הפסיקה לא הרתיעה את הבעלים וההנהלות של אלקטרה, הוט ומגדל.

צעדי העובדים הכריעו, לא בית הדין

בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו, פנה פעמיים במכתב לעובדים נגד ההתארגנות. על כל מכתב השיגה ההסתדרות צו מניעה מבית הדין לעבודה שרשמית אוסר עליו להתערב בהליך ההתארגנות. ב־21 בינואר, בתגובה לבקשת ההסתדרות להטיל על אליהו קנס בגובה 1.2 מיליון שקל בגין הפרת הצווים, בית הדין האזורי לעבודה הסתפק בנזיפה ובאיום בקנס עתידי. מיד אחר־כך ניסתה הנהלת מגדל למנוע מחברי ועד העובדים להיכנס למשרדים שונים כדי לשוחח עם העובדים. גם צעד זה גרר צו נייר של בית הדין לעבודה. בהמשך התקבלה בקשת ההסתדרות לאסור על מגדל לגייס עובדים חדשים שייפעלו כשוברי־שביתה. על רקע העימותים עם בית הדין נטש את אליהו עורך־הדין שייצג אותו.

הצווים המשפטיים כאמור לא איימו בפני עצמם על אליהו. מה שהכריע את יחסי הכוחות לרעתו היו הצעדים הארגוניים המשמעותיים שנקטו העובדים החל מ־24 בדצמבר, שכללו עיצומים, שביתות והפגנות, בהם השתתפו יותר מ־2,000 עובדים עובדות, שזכו לגיבוי מצד ההסתדרות (כולל באמצעות הבטחת תשלום קרן שביתה) ומצד שורה של ועדי עובדים שאירגנו משלחות סולידריות להפגנות. חברי ועד עובדי פלאפון, שהשיגו ב־17 בדצמבר את ההסכם הקיבוצי הראשון בענף הסלולר, אף הגיעו לדבר בפני אסיפה של עובדי מגדל.

"שאפו על זה שאתם לוקחים את העתיד שלכם בידיים שלכם ולא משאירים את זה לאיזה טייקון שיחליט כמה תרוויחו בסוף החודש!", אמר דובר ועד עובדי פלאפון, איתמר אביטן, "אנחנו צריכים לדאוג לעצמנו, לא לבקש את חסדי יאיר לפיד וביבי נתניהו שמורידים, מקצצים ומפילים ודואגים שהעשירים יקבלו את כל הכסף שלהם".

אם היו מעבידים שקיוו שאליהו יצליח לטרפד את ההתארגנות ולהציב דוגמה שתחזק את הביטחון של מעבידים נוספים ללכת בעקבותיו, תקוותיהם לא ממהרות להתממש. אליהו נאלץ להודיע ב־30 בינואר בלב כבד על הכרה בהתארגנות.

מה הלאה?

כבר מיד אחרי ההכרזה על ההכרה נאלצו העובדים לגלות שההנהלה מנכה להם את ימי השביתה ממשכורת ינואר. כפי שציין הוועד בהודעה לעובדים, זה לא משנה שהחוק בעניין הזה לצד המעבידים, מדובר בהתקפה ברוטלית שנועדה להפעיל לחץ על העובדים. העובדים אמורים לקבל את הסכומים מקרן השביתה של ההסתדרות, ועשויים ככל הנראה לדרוש אותם חזרה במסגרת המשא ומתן על ההסכם.

בתחילת ינואר, שבועיים אחרי ההסכם הקיבוצי הראשון בענף הסלולר, נחתם ההסכם הראשון בענף הביטוח, בחברת "כלל ביטוח", וזאת בעקבות הלחץ שהפעילו שביתות הנטישה הלוחמניות שאירגנו העובדים בשיאו של מאבק שנמשך שנתיים. ההסכם התקבל בחמיצות על־ידי המעבידים בענף, שחוששים מאפקט דומינו. אם לוקחים בחשבון גם את העובדה שההסכם, על אף ההישגים בו, מספק לעובדים הגנה ארגונית פחותה (יותר "גמישות ניהולית") בהשוואה להסכם פלאפון, הרי שמדובר בנורית אזהרה לעובדי מגדל.

אליהו וההנהלה יפעלו ככל יכולתם כדי להרדים את השטח באמצעות מריחת זמן וניסיון להסיט את המשך המאבק אל חדרי המשא ומתן, להרחיק את ועד העובדים מהשפעת יתר העובדים (כולל באמצעות "הסכם סודיות"), ולהגביר את הלחצים על הוועד "לגלות אחריות" לשיקולי הרווח של אליהו ולהסכים להסכם חלש ככל האפשר.

יו״ר ועד עובדי הבנק הבינלאומי ובנק פאג״י, חנוך ליבנה, שנאם גם בהפגנה שקיימו העובדים מול ביתו של אליהו, מזהיר כי "קל לזהות בעל בית שהולך עם הראש בקיר... הבעיה היותר גדולה היא לא אלה, אלא דווקא בעלי החברות שנלחמים בהתארגנות בדרכים החשאיות, בתרגילי השהייה משפטיים, בהתשות, באיומים הרחק מעין המצלמה", והוא מוסיף כי "תחת הכותרת של 'גמישות ניהולית' נכנס הכול: העסקה לא ישירה, זמניות אינסופית, מתיחת שעות עבודה, אפליית נשים עובדות, אפליית עובדים מבוגרים, דיפרנציאציה מטורפת בשכר, ושלל עונשים משמעתיים".

עובדי מגדל ניצחו בסבב הזה באופן מרשים, אך הם יצטרכו להיערך לצעדים ארגוניים נוספים, לאסיפות עובדים לצורך דיון דמוקרטי והחלטות על פעולות ועל קווי המשא ומתן, ולהמשך המאמצים לגיוס סולידריות כדי לנצח במאבק ולהשיג הסכם שיבטיח את תנאי השכר, הרווחה והביטחון התעסוקתי של כלל העובדים באופן שיציב רף חדש עבור התארגנויות עובדים אחרות בענף ובכלל.

במקביל, התארגנות עובדי חברת הביטוח AIG במסגרת ההסתדרות בחודש שעבר סוללת את הדרך להמשך האצת מהלך ההתארגנות בענף הביטוח כולו, על 22,000 העובדים והעובדות בו, כחלק מהמשך מגמת ההתארגנות שחותרת לחסל את הניצול הקיצוני ואת משכורות העוני ולהבטיח את שיפור תנאי העבודה בכלל המשק.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.