השותפים דורשים מדיניות "ימין על מלא" אבל נתניהו מפחד מתגובת־נגד
שביתת המחאה, ההפגנות והעימותים סביב מחנה שועפאט
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יום האישה הבינלאומי 2014
די לאפלייה בשכר הנשים!
פערי השכר בין נשים וגברים קיימים בכל המקצועות, בכל עשירוני ההכנסה, בכל רמות ההשכלה וכמעט בכל קבוצות הגיל — כך עולה מדו״ח "תמונת מצב חברתית" וממחקר "בידול תעסוקתי ופערי שכר בין נשים וגברים" שפורסמו באחרונה על־ידי מרכז אדווה
1,353

בשנת 2012 נשים הרוויחו בממוצע 66% משכרם של גברים — כשליש פחות!

חלק מהפער נובע מכך שבחברה הקפיטליסטית מרבית העבודה החברתית ללא שכר — הטיפול במשק הבית ובמשפחה — נופלת על נשים, מה שמאלץ אותן לעבוד פחות שעות בשכר במקום העבודה.

אך גם בחישוב של השכר לשעת עבודה נשים בישראל 2012 השתכרו רק 84.5% משכרם של גברים.

עוד עולה מהמחקר כי רוב הנשים העובדות מרוכזות במקצועות החינוך, סיעוד, רווחה, מכירות, הנהלת חשבונות, מזכירות וניקיון בהם השכר החציוני עומד בממוצע על כ־6,200 שקל, לעומת הגברים אשר מפוזרים על הרבה יותר מקצועות כמו מקצועות טכניים, בניין, הובלות, הנדסה וניהול, ובהם השכר החציוני עומד על כ־9,000 שקל לחודש.

אך גם במקצועות בהם יש רוב נשי, גברים עדיין משתכרים יותר. כך למשל, מנהלות חשבונות משתכרות בממוצע כ־67% משכרם של מנהלי החשבונות הגברים.

במחקר מוסבר, כי פערי השכר התעצמו בעשורים האחרונים בין השאר כתוצאה מתהליכי ההפרטה במשק.

ארגוני העובדים, ארגוני הנשים ושאר הארגונים החברתיים חייבים להיאבק למען שכר מחיה שאפשר להתקיים ממנו, למען העיקרון של שכר שווה עבור עבודה שווה, וכנגד כל סוג של אפליה ודעה קדומה שעוזר לפערי השכר המגדריים להמשיך להתקיים.


₪18,479
עוד ₪1,521
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2022
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.