לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המשבר בעיתונות
"אין עיתון בלי עיתונאים"
יו״ר ועד עיתונאי הארץ ו־TheMarker קורא לשלב כוחות במטרה להצליח להתמודד עם השלכות המשבר המכה בענף
2,015

2,015

על רקע המשבר החריף בענף העיתונות נאבקים עובדי ועובדות כלי התקשורת המרכזיים במאמץ למנוע גזירות פיטורים, הורדות שכר ואף סגירה של מקומות עבודה.

המשבר בענף הוא כלל־עולמי ומקורו בירידה החדה בהכנסות גופי התקשורת המסחריים מפרסום וממנויים בעקבות המעבר הכללי בחברה לצריכת תכנים חדשותיים בחינם באמצעות האינטרנט (שם גם הפרסום זול יותר) ובהשפעת המשבר העמוק של השיטה הקפיטליסטית ברמה הבינלאומית לאורך השנים האחרונות. בישראל נוספה לכך גם השפעתו של ה"ביביתון", "ישראל היום", שהביא לחיתוך מחירי הפרסום בשאר העיתונים.

אחרי גל של התאגדויות עובדים חדשות בענף, בעיקר במסגרת ארגון העיתונאים החדש המסונף להסתדרות, המאבקים בענף מעלים כעת הילוך.

עובדי ערוץ 10 אירגנו בשבועות האחרונים הפגנות סוערות של מאות עובדים, וזכו גם לתמיכה בולטת מוועד עובדי ערוץ 2 ומעובדי רשות השידור. הם מקיימים משמרות מחאה מול ביתו של שר התקשורת והרווחה, משה כחלון, ואף הצליחו פעמיים להתפרץ לשידור חי עם קריאות נגד הכוונה לסגור את הערוץ ולזרוק 3,000 משפחות ללשכת האבטלה.

עובדי ועובדות העיתונים הארץ ו־TheMarker, שהתאגדו והקימו ועד כבר לפני חמש שנים (במסגרת אגודת העיתונאים ת״א), יצאו גם הם למאבק נגד תוכניות נרחבות לצמצומים ופיטורים בעתיד הקרוב. כמאה מהם הפסיקו את עבודתם לשעה ביום שלישי האחרון, 28 באוגוסט, וירדו להפגין מול משרדי המערכת ברחוב שוקן בדרום תל־אביב. בין השאר הם קראו בהפגנה: "אין עיתון בלי עיתונאים", "לא נסכים לתוכנית הפיטורים" ו"עמוס שוקן תתעורר, אין לנו עיתון אחר".

אריאל גוטליב, יו״ר ועד העיתונאים ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי, מסר כי "ההפגנה היתה מאוד עוצמתית. כמעט כל מי שהיה במערכת ירד להפגין וחלק מהעובדים הגיעו במיוחד מהבית. הפגנו מכיוון שההנהלה סירבה לדרישות שהעלה הוועד: לחשיפת הנתונים הכספיים המלאים של העיתון, לאימוץ תוכנית מוסכמת שתכלול הפחתה בהוצאות, אפיק עזיבה מרצון בתנאים משופרים והגדלת הכנסות עתידית בשיתוף העיתונאים — וכל זאת במקום הפיטורים החד־צדדיים שמתכננת ההנהלה".

צילום: אקטיבסטילס

אריאל נשא דברים במהלך ההפגנה, לצד חברי ועד ועיתונאים נוספים. נציגי העובדים תיארו את ההיערכות להמשך המאבק, הביעו הזדהות עם המאבקים המקבילים במעריב ובערוץ 10, והדגישו את החשיבות של שיתוף פעולה בין ועדי העיתונאים והעובדים מכול הארגונים בענף העיתונות במטרה להצליח להתמודד עם המשבר המכה בענף כולו. יו״ר ועד הפעולה של עיתונאי מעריב, חגי מטר, נכח בהפגנה והביע תמיכה בשם עובדי מעריב.

בהפגנת חירום של עובדי ועובדות מעריב שנערכה כעבור יומיים במרכז תל־אביב, על רקע סכנת סגירה מיידית של העיתון, השתתפו למעלה ממאה בני־אדם ובהם גם נציגים מוועדי העובדים והעובדות של הארץ, גלובס, ידיעות אחרונות וערוץ 10. נציגי העובדים, ובהם גם מטר, נשאו דברים בהפגנה וקראו לדירקטוריון מעריב שלא לסכל תוכנית להזרמת כספים לעיתון. התוכנית אושרה לבסוף והיא מספקת צינור חמצן להמשך הפעלת העיתון לפחות עד אחרי החגים. בינתיים מסתמן שתופסק הפקת העיתון היומי המודפס, שיוחלף במהדורה דיגיטלית. אריאל גוטליב, שהשתתף בהפגנה, שב והדגיש את המסר בדבר הצורך החיוני בחזית רחבה של כלל העובדים והעובדות בענף וקרא לאפשר לוועד עובדי מעריב גישה מלאה לכל הנתונים הכספיים, מעבר לאלה שמתפרסמים, כדי שיוכלו להעלות חלופות לתוכניות ההנהלה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.