לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הפרטה פראית
הממשלה אישרה הפרטת ענק, עובדי הנמל פתחו בשביתה
עובדי נמל חיפה מגיבים להחלטת הממשלה להנפיק את חברת נמל חיפה בבורסה לצד שורה של חברות ממשלתיות נוספות
2,535

2,535

ביום ראשון, 5 באוקטובר, החליט הקבינט החברתי־כלכלי של הממשלה על הנפקה חלקית בבורסה של שורה של חברות ממשלתיות, כחלק מתהליך הפרטתן, ובהן חברת נמל חיפה.

למחרת הגיבו עובדי נמל חיפה באסיפת עובדים סוערת, בה הוחלט להשבית את כל פעילות הנמל למעט צוותי החירום.

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הורה, בצעד אנטי־דמוקרטי, על סיום השביתה, אולם העובדים החליטו לא לוותר. הם חזרו לעבוד בלילה, ככל הנראה במתכונת "שביתה איטלקית", ובבוקר (שלישי) החליטו לחדש את השביתה.

לא להקמת הנמלים הפרטיים

מטרת ההנפקות בבורסה היא להאיץ את יישומה של תוכנית להפרטת ענק של חברות ממשלתיות בשנתיים הקרובות. לפי התוכנית שהתקבלה כחלק מההכנות לאישור התקציב, בשנת 2015 יופרטו נתיבי הגז הטבעי והתעשייה הצבאית ובשנת 2016 יופרטו דואר ישראל, מקורות, התעשייה האווירית וחברת נמל חיפה. חברות נוספות שיופרטו כחלק מהתוכנית: נמל אשדוד, רפאל, חברת החשמל, רכבת ישראל, החברה לשירותי איכות סביבה וחברת הדיור הציבורי חלמיש.

במקביל להפרטה פועלת הממשלה גם להקמת שני נמלים פרטיים שייתחרו בנמלי הים בחיפה ובאשדוד — בשני המקרים המטרה העיקרית היא פגיעה בעבודה המאורגנת ובתנאי העבודה. יו״ר ועד עובדי הנמל בחיפה, מאיר תורג׳מן, התייחס לכוונות הממשלה: "שר התחבורה, ישראל כץ, רוצה לרסק את הנמלים הקיימים ואת העובדים בהם. כבר שנה וחצי אנחנו במשא ומתן, ובמהלכו אומרים לנו השכם והערב שעובדים יפוטרו. לא מסכמים איתנו שום דבר שיבטיח לעובדים ביטחון תעסוקתי, שקט תעשייתי וחוסן כלכלי לנמלים. במקום זה מדברים רק על הפרטת הנמלים" (6.10, וואלה!חדשות).

בנוסף לכך הקמת הנמל הפרטי במפרץ חיפה עתידה לתרום לרמת הזיהום הגבוהה גם ככה באזור, ולהביא להכנסת חומרים מסוכנים נוספים למפרץ. מתוכנית המתאר של נמל המפרץ (תמא/13/ב/1) עולה כי הוא יהיה מיועד גם ליצוא ואחסון דלקים — מה שעתיד להגדיל את הרווחים של בעלי המפעלים המזהמים במפרץ על חשבון בטיחות העובדים, בריאות הציבור והסביבה.

עובדי נמל חיפה מראים את הדרך למאבק

חיוני לתמוך במאבקם של עובדי הנמל ולהרחיב את המערכה לבלימת צונמי ההפרטות. לשם כך דרוש מאבק נרחב ומאורגן, שיסייע להסביר בציבור הרחב את סכנות ההפרטה ושיגייס את מלוא העוצמה של העבודה המאורגנת לעצירת ההתקפות על ציבור העובדים והעובדות.

באופן מדאיג, יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אינו מציע לארגן מאבק עקרוני נגד תהליך ההפרטה, שפוגע קשות בציבור העובדים, אלא מוחה בשם ארגון העובדים הגדול בישראל בעיקר נגד יישום "חד צדדי", לא מתואם, של המהלכים. באפריל השנה שיבח ניסנקורן את ההסכם להפרטת תע״ש, עליו חתם אז כיו״ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות. למרבה הצער, גם המאבק החשוב של עובדי הדואר בימים אלה לא כולל מצדה של הנהגת ההסתדרות התנגדות ברורה לתוכנית הממשלה לזרוק את "דואר ישראל" לידי הטייקונים.

עובדי נמל חיפה מראים את הדרך הנכונה להגיב להתקפות על תנאי העבודה והמחיה שלנו. התארגנות של ועדי עובדים נוספים ושל פעילים ופעילות למחאה ומאבק נגד תוכניות ההפרטה במשק, תוכל להפעיל לחץ, לקדם הסברה ודיון על צעדי המאבק הנחוצים, ולדרוש מהנהגת ההסתדרות להכריז על שביתת אזהרה כללית של יום אחד במשק כחלק מהיערכות למאבק רציני. דרוש מטה מאבק רחב לעצירת גזירות ההפרטה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.