לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות 2015
הדרת נשים בפוליטיקה
מגמת עלייה במספר הנשים בכנסת אינה מתורגמת לשיפור מהותי במצבן הכללי של נשים בישראל, שעה שמפלגות הממסד הקפיטליסטיות ממשיכות לקדם מדיניות שפוגעת ברוב הנשים בחברה
2,928

2,928

בבחירות הקודמות לפני שנתיים נבחרו 27 נשים לכנסת. מדובר בפחות מרבע מהכנסת, אך זהו המספר הגבוה ביותר עד היום, בהמשך למגמת עלייה זוחלת מאז בחירות 1999, שייתכן שתימשך גם בכנסת הבאה.

כשלעצמה מדובר במגמה שמשקפת לחץ חברתי חיובי נגד הדרת נשים בפוליטיקה, כפועל יוצא של מאבקי נשים לאורך שנים. על הרקע הזה אפילו התארגנה לקראת הבחירות הקרובות באופן חסר־תקדים מפלגה של נשים חרדיות ("ובזכותן"), כמחאה על הדרת נשים בחברה החרדית ובמיוחד על־ידי המפלגות ש״ס ויהדות־התורה שעבורן נשים הן "שקופות".

עצם העלייה, גם המוגבלת, במספר הנשים שמתמודדות במערכות הבחירות היא מכה לגורמים סקסיסטיים חשוכים שמעוניינים להדיר נשים מהמרחב הציבורי ומעמדות השפעה.

אולם הגדלת מספר הנשים בכנסת אינה מסוגלת להבטיח יישום של המדיניות הנחוצה כדי לחולל שינוי מהותי במציאות החיים של הרוב המוחץ של הנשים בחברה, שבתחומים שונים מצבן למעשה בנסיגה. כך למשל, בשנים 2004–2012, לפי דוח "מדד המגדר 2014" של מכון ון־ליר, לא נמדד כל שיפור איכותי במצב הנשים בישראל ואף נרשמה עלייה מסוימת באי־השוויון בתחומי שוק העבודה, האלימות כלפי נשים והבריאות, ובתחום העוני חלה ב־2012 הידרדרות חזרה לנתוני 2004.

ברואנדה, המובילה בעולם כיום בשיעור הנשים בפרלמנט, רוב נשי בבית התחתון אינו משנה את העובדה שתחת משטר ימני, דכאני, קפיטליסטי, "נשים מתחילות להשיג בלעדיות על העוני... לחברות הפרלמנט האלו יש משכורת טובה... אבל זה כמו אגרטל פרחים בחדר המגורים: זה נראה טוב, זה מריח טוב, אבל בשורה התחתונה זה לא עושה דבר", כפי שהסבירה פעילת זכויות נשים רואנדית (הגרדיאן, 7.4).

לקראת הבחירות הקרובות לכנסת התעורר עיסוק תקשורתי מסוים בסוגיית הייצוג הנשי של המפלגות. חשוב לשאול: במסגרת אילו מפלגות מתמודדות נשים ומהו סדר־היום הפוליטי שהן מקדמות?

בכנסת האחרונה ראינו חברות כנסת כמעט מכל הקשת הפוליטית יושבות בוועדות השונות שעוסקות בנושאים כלכליים, ביטחוניים וחברתיים. רובן ייצגו את מפלגות הממשלה, שהובילה מתקפה על ציבור העובדות והעובדים, ומלחמה עקובה־מדם.

נשים הן הראשונות להיפגע מתקציבי קיצוצים, מהפרטות, מעליות מחירים וממלחמות. לכן מפלגות שמקדמות מדיניות ניאו־ליברלית, ושתמכו במלחמה בקיץ, גם אם הן פועלות למספר שינויי חקיקה נקודתיים לטובת נשים, אינן מקדמות מדיניות כוללת הדואגת לשיפור מצבן של רוב הנשים אלא להפך.

אך גם מפלגות שאינן מיישרות קו עם המדיניות הניאו־ליברלית ועם המלחמות שמוביל הימין, לא יוכלו להציע פתרון מלא לאפליה ולמצוקותיהן של נשים בחברה מבלי שייאבקו גם להחלפת הכלכלה הקפיטליסטית עצמה, שדוחקת נשים לתהומות של ניצול ועוני, ומנציחה את האפליה.

הבחירות הקרובות מדגישות שחסרה מפלגה גדולה של ציבור העובדות והעובדים, שכחלק מהמערכה לשינוי סוציאליסטי תוביל מאבק בכנסת ובשטח לשיפור תנאי העבודה והמחיה, לחיסול כל אפליה, לשלום ולשוויון.

*   גירסה של מאמר זה הופיעה בעיתון המאבק, גיליון פברואר־מרץ.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.