לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות 2019
נשים דורשות שוויון, הכנסת מפגרת מאחור
מספר הנשים בכנסת הבאה צפוי דווקא לרדת ■ שיפור מהותי בתנאי החיים של נשים עובדות דורש מאבק להצבת אלטרנטיבה
1,261

1,261

בהמשך להתעוררות במאבקי הנשים בשנים האחרונות בארץ ובעולם, ובייחוד בהמשך לשביתת הנשים התקדימית בדצמבר האחרון, קיימת ציפייה מוצדקת בחברה ליותר נשים בכנסת ובממשלה. אבל אפילו על עצם הזכות לייצוג נשי במוקדי קבלת ההחלטות יש צורך להיאבק.

הכנסת הקודמת רשמה שיא של מספר חברות כנסת — 35, קצת יותר מרבע. שיפור קל לעומת הכנסות שקדמו לה, אבל מרחק רב משיעור הנשים באוכלוסייה. יתרה מזאת, נשים לא עמדו בראש ועדות משמעותיות בכנסת והיו מיעוט מבוטל בין שרי הממשלה –שלוש שרות מתוך 21.

סקירה של הרשימות המתמודדות לכנסת הנוכחית מראה כי אחרי הבחירות הקרובות, מספר חברות הכנסת יהיה אף נמוך יותר. בשתי הרשימות הגדולות, הליכוד ו"כחול לבן", אין אף אישה בחמישייה הראשונה, ורק שתי נשים בעשיריה הראשונה. מתוך המפלגות שצפויות לעבור את אחוז החסימה, עומדת אישה רק בראשה של מפלגה אחת, מרצ.

אבל עצם היצוג לא מבטיח שיפור מהותי בתנאי החיים של נשים. רוב חברות הכנסת וכל השרות היו שותפות בכנסת היוצאת, בדומה למצב לפני כן, ליישום מדיניות שפוגעת בנשים, ובייחוד בנשים עובדות ועניות, על בסיס יומיומי.

שביתת הנשים בדצמבר האחרון התארגנה סביב הדרישה להעביר 250 מיליון שקל לתוכנית למניעת אלימות כלפי נשים — תקציב שהממשלה אישרה אך בפועל לא העבירה. זאת על אף שבכל שנה נרצחות מעל 20 נשים על ידי בני זוג או בני משפחה רק בגלל היותן נשים. כמו כן, הכנסת התנגדה להעלאת קצבת הזקנה ולהשקעת תקציבים בבניית דיור ציבורי, במערכת הבריאות הקורסת ובהנהגת חינוך חינם מגיל אפס.

בנוסף, פערי השכר בין נשים לגברים לא הצטמצמו גם השנה. נשים עדיין מרוויחות 66% משכר הגברים בחישוב חודשי ומהוות 59% מהאנשים מתחת לקו העוני (הלמ״ס, הודעה לעיתונות 6.3.19).

נשים הן הראשונות שנפגעות מקיצוצים, הפרטות וחוסר השקעה בשירותים החברתיים. נשים ערביות־פלסטיניות נפגעות גם מהמדיניות הגזענית של הממשלה. עובדות סוציאליות, אחיות, מורות ונשים העוסקות במקצעות הטיפול עומדות בחזית ההתמודדות עם המצוקה החברתית, תוך שהן מתמודדות עם שכר נמוך, מחסור בתקנים ובמשאבים ואף עם אלימות.

גם חברות הכנסת שלא מיישרות קו עם המדיניות של שלטון נתניהו, אך לא נאבקות להצבת חלופה למערכת הקפיטליסטית שמנציחה אי־שיווין מגדרי, כלכלי ופוליטי, לא יכולות להציע פתרונות אמיתיים למצוקות היומיומיות של נשים. הן נאבקות קדנציות שלמות על העברת חוק אחד או שניים, שבמקרה הטוב יוביל לשיפור מזערי בחייהן של נשים ובמקרה הרע יקבר בחוק ההסדרים.

המאבקים ההמוניים על הזכות של נשים לחיות בביטחון ובשוויון לא מקבלים ייצוג אמיתי במערכת הבחירות הזאת. צריך לבנות אלטרנטיבה — מפלגה רחבה של עובדות ועובדים, יהודיות וערביות, שכחלק מהמערכה לשינוי סוציאליסטי תוביל מאבק בכנסת ובשטח נגד רצח נשים, נגד הטרדות מיניות ולמען שיפור תנאי העבודה והמחייה, למען שלום ושוויון ולחיסול כל אפליה.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מרץ־אפריל 2019
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.