הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אירלנד
הישג היסטורי למאבק לשוויון וזכויות להט״ב
רוב סוחף בציבור האירי הצביע 'בעד' הזכות לנישואים חד־מיניים במשאל העם שנערך בנושא ב־22 במאי
1,309

אלפים באירלנד חגגו בסוף חודש מאי ניצחון היסטורי לשוויון במשאל עם שנערך לגבי הכרה רשמית בנישואים חד־מיניים.

ההצבעה "בעד" מסמלת הישג מרשים למאבק למען זכויות להט״ב, במיוחד בהתחשב בכך שהכנסייה הקתולית מחזיקה בכוח פוליטי עצום, דרך השליטה שלה על מערכת החינוך ושטח הקרקעות הפרטיות הגדול ביותר במדינה (אף שלכנסייה, בשונה מהרבנות בישראל, אין מונופול מלא על נישואים, גירושים וכד').

מעל 60% מבעלי זכות הבחירה השתתפו במשאל העם, והצבעת ה"בעד" זכתה ב־62.1% לעומת 37.9% ל"נגד". ההצבעה הגדולה ביותר "בעד" נרשמה בקרב צעירים, נשים ואנשים ממעמד העובדים. אי־אפשר היה להשיג את התוצאה הזאת ללא התנועה בשטח שהתפתחה סביב הקמפיין.

מאות השתתפו בקמפיין שטח לקראת המשאל, ובמקביל הרבה מאוד אנשים ניסו לשכנע את הסביבה הקרובה שלהם להצביע "בעד". "הברית נגד הצנע" (AAA) בה משתתפת המפלגה הסוציאליסטית (התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי באירלנד), השיקה קמפיין עם מסר ברור של שוויון, שהיה הקמפיין היחיד שהשתמש בסמלים של הלהט״ב, וששם את משאל העם בהקשר רחב יותר של מאבק לשוויון מלא ושינוי חברתי.

המפלגה הסוציאליסטית קוראת לנצל את המומנטום שנוצר לאחר הניצחון במשאל־העם כדי לקדם מאבק רחב נגד כל אפליה ולמען שוויון מלא ללהט״ב. דוגמה אבסורדית שממחישה כי למרות ההישג אין עדיין שוויון מלא היא שמורים ומורות להט״ב יכולים מעתה להתחתן, אבל לכנסייה, ששולטת כאמור ברוב בתי הספר במדינה, יש עדיין זכות חוקית לפטר אותם בשל נטייתם המינית.

הקמפיין הנגדי, שזכה למימון אדיר בעיקר מהכנסייה, ניסה להציג את משאל העם כפרויקט "אליטיסטי ליברלי" אך נחל תבוסה קשה. המצב בשטח הראה את ההפך הגמור ממה שהם ניסו להציג: ההצבעה הכי רחבה "בעד" הגיעה דווקא מהשכונות העניות יותר של מעמד העובדים, עם הצבעה של 80%–90% "בעד" בחלק מהאזורים! אותם אנשים שהפגינו בהמוניהם נגד הצנע יצאו גם להצביע במשאל העם כדי להראות סולידריות עם להט״ב וכדי להילחם לשוויון ושינוי חברתי. משאל העם הראה בצורה ברורה שהבעיה היא לא בעמדות של מרבית האנשים אלא באליטה השלטת שמפיצה דעות קדומות!

גם בישראל גורמי ממסד רבים מנסים להסביר בצורה צבועה שהחברה הישראלית לא מוכנה לשינוי מתקדם בזכויות להט״ב בגלל הדעות הקדומות שבה. אלא שפעמים רבות אותם גורמי ממסד הם אלה שמטפחים את הדעות הקדומות. סקרים שהראו שיש רוב הולך וגדל שתומך בנישואים חד־מיניים ובשוויון זכויות מלא ללהט״ב רק מדגישים זאת. כך לדוגמה, לפי סקר של מכון דיאלוג מסוף 2013, 70% מהישראלים תומכים בחקיקה שתכיר בשוויון זכויות מלא לזוגות חד־מיניים בכל תחומי החיים.

כפי שמשאל העם באירלנד הראה, גם בישראל הבעיה המרכזית נמצאת באליטה השלטת ובממסד הדתי שלה, ולא בדעות של רוב האנשים. גל המחאה בבתי הספר נגד שנאת הלהט״ב של מפלגת "הבית היהודי" בזמן הבחירות, שזכה לתמיכה ציבורית, מצביע גם הוא על ההזדמנות לקידום של מאבק רחב לשוויון.

בניגוד להצעות חוק כמו "ברית הזוגיות", שניסו במכוון להתחמק מהתנגשות עם הממסד הדתי, נחוץ קידום של מאבק רחב עם מסר ברור בעד שוויון מלא ללהט״ב, כחלק ממאבק להפרדת דת ממדינה ושינוי חברתי. כצעד ראשון, צריך להעלות את הדרישה למשאל עם על נישואים חד־מיניים גם כאן.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון יוני–יוליתנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.