לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
נלחמים על הבית
תוכנית פראוור חוזרת לסדר־היום
ממשלת נתניהו מאיימת לקחת את מדיניות הריסת הבתים ביישובים הערביים צעד אחד קדימה עם החזרתה של תוכנית פראוור "להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב"
1,476

1,476

הבולדוזרים הגיעו לכפר כנא באישון לילה מלווים בכוחות משטרה גדולים. הם נשלחו על־ידי משרד הפנים כדי להרוס, בפעם השנייה בתוך חודשיים, את ביתה של משפחת ח׳טיב.

"לפני 20 שנה היו ביישוב פחות מ־15 אלף תושבים והיום מתגוררים במקום כ־25 אלף", מסביר חבר הוועד העממי של כפר כנא, ערפאן ח׳טיב, "אנחנו סובלים מכך שאין לנו תוכנית מתאר ולזוגות צעירים אין איפה לגור".

לאחר שנים של חיים בשכירות עם שישה ילדים ולאחר שניסתה לקבל היתר בנייה ללא כל הצלחה, משפחת ח׳טיב החלה לבנות את ביתה על אדמת מטע הזיתים שלה. אך באפריל החליט משרד הפנים למחוק את הבית. מיד לאחר ההריסה, תושבי כפר כנא החלו לאסוף תרומות עבור המשפחה ועזרו לה לבנות את הבית מחדש. אך באמצע יוני הבולדוזרים חזרו, כאמור, והבית נהרס בשנית.

בסיפור של משפחת ח׳טיב אין למרבה הצער שום דבר יוצא דופן. זו הדרך הגזענית של ממשלת נתניהו "לטפל" במצוקת הדיור החריפה בקרב הציבור הערבי־פלסטיני. ישנם מעל 20 אלף צווי הריסה נגד בתים ומבנים ברשויות הערביות בישראל. בשנה שעברה, רק ביישובים הבדואיים בנגב הרסה המדינה מעל 800 מבנים, לפי נתוני משרד הפנים.

הממשלה החדשה מאיימת לקחת את מדיניות הריסת הבתים ביישובים הערביים צעד אחד קדימה עם החזרתה של תוכנית פראוור "להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב". התוכנית מעמידה עשרות אלפי תושבים, אזרחי המדינה, המתגוררים ב־35 הכפרים הבלתי מוכרים, בסכנת גירוש. התוכנית מאיימת לעקור את מרבית הכפרים ולפנות את תושביהם למספר יישובים בדואיים מוכרים שסובלים גם כך ממצוקת דיור קשה, צפיפות, היעדר תשתיות, אבטלה ועוני. מדובר במדיניות צינית של טיהור אתני בנגב, שפוגעת בשכבות העניות ביותר בחברה.

כדי להעביר את התוכנית, ממשלת נתניהו תמשיך להסית נגד הציבור הערבי־פלסטיני בנגב ולקדם "הפרד ומשול" בין מגזרים שונים של אנשים עובדים. אבל המאבק בתוכנית פראוור הוא חלק מהמאבק הרחב למען הזכות הבסיסית לדיור הולם, לפרנסה הוגנת ולשירותים ציבוריים איכותיים, ללא אפליה. תוכנית הממשלה להרס הכפרים צריכה להיתקל בהתנגדות המונית שמלווה בתמיכה ציבורית נרחבת.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.