לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אלטרנטיבה סוציאליסטית בארה״ב
"המהפכה הפוליטית בסיאטל נמשכת"
הסוציאליסטית קשאמה סוואנט נבחרה מחדש למועצת העיר סיאטל, כשברקע גוברת התמיכה הציבורית ברעיונות סוציאליסטיים
2,072

2,072

בתקופה בה הקפיטליזם העולמי נמצא במשבר ומשפחות של עובדים נדחפות לעוני ולא מסוגלות לסגור את החודש, יש חיפוש הולך וגובר אחר אלטרנטיבה לשיטה הקיימת — כולל בארצות הברית.

העניין הגובר ברעיונות סוציאליסטיים בארצות הברית בא לידי ביטוי בתקופה האחרונה בתמיכה הציבורית העצומה שמושך הקמפיין של הסנאטור ברני סנדרס, המתמודד לנשיאות במסגרת המפלגה הדמוקרטית, עם קריאותיו ל"מהפכה פוליטית נגד מעמד המיליארדרים" ול"סוציאליזם". המגמה הזאת התבטאה גם בעיר סיאטל עם היבחרותה מחדש של הסוציאליסטית קשאמה סוואנט למועצת העיר, אחרי שנתיים בתפקיד.

בבחירות שנערכו ב־3 בנובמבר, לאחר שהוקדמו בעקבות מעבר לשיטת בחירות מחוזית, מעל 17 אלף מצביעים ומצביעות — 56% מהקולות באזור הבחירה שלה — תמכו במועמדותה. הניצחון זכה לסיקור מיוחד גם בעיתונות הבינלאומית (ה"גרדיאן", "אל־ג׳זירה" ועוד) שכן סוואנט היא לא "עוד חברת מועצה" אלא מייצגת את הקול המתעורר של חלקים משמעותיים בציבור האמריקאי כיום שמאסו בממסד הקפיטליסטי.

סוואנט פעילה בתנועת "האלטרנטיבה הסוציאליסטית" (תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי), והיא חברת המועצה הסוציאליסטית הראשונה בסיאטל מזה מאה שנה.

לאורך השנתיים האחרונות היא הובילה שורה של מאבקים, שהמרכזי שבהם הוא המאבק המוצלח להעלאת שכר המינימום העירוני ל־15 דולר לשעה. קמפיין הבחירות הנוכחי שלה התמקד במשבר הדיור, אחת הבעיות המרכזיות בסיאטל. הדרישות המרכזיות של הקמפיין היו פיקוח על שכר דירה ובנייה מסיבית של דיור ציבורי, שתמומן באמצעות הגדלת המיסוי על בעלי ההון.

אבל הקמפיין של סוואנט לא עצר בדרישות כלכליות בלבד: היא הובילה ועזרה למאבקים נגד גזענות, בעד זכויות נשים ולהט״ב ונגד זיהום הסביבה. בכל אותם מאבקים סוואנט הצביעה על הצורך בשינוי סוציאליסטי של החברה.

הקמפיין של סוואנט, שנתמך על־ידי 30 ארגוני עובדים מקומיים ועשרות ארגוני מאבק שונים, הצליח לגייס קרוב לחצי מליון דולר מ־3,500 תורמים, מבלי לקבל אף פרוטה מבעלי הון! זאת בשונה מהיריבה המרכזית שלה, פאמלה באנקס מהמפלגה הדמוקרטית, שקיבלה תמיכה מחברות ענק כמו "אמזון" ומימון מבעלי הון, כולל מיליונרים מהמפלגה הרפובליקאית, שהשקיעו עשרות אלפי דולרים בניסיון לטרפד את היבחרותה של סוואנט.

הניצחון של סוואנט מוכיח שבעזרת התארגנות עצמאית של עובדים וקמפיין שטח עוצמתי, אפשר לנצח את הכסף של בעלי ההון.

ההישג הזה, כמו גם הניצחון של ג׳רמי קורבין בבחירות לראשות מפלגת הלייבור בבריטניה והקמפיין של ברני סנדרס לנשיאות ארה״ב, מראה את הפוטנציאל שיש לרעיונות סוציאליסטיים לזכות בתמיכה המונית.

גם כאן בישראל, כדי להילחם ביוקר המחיה, במשבר הדיור, בשחיקת השכר ובגזענות, יש צורך בבניית מפלגה רחבה של ציבור העובדים, יהודים וערבים, שתקדם שינוי סוציאליסטי של החברה.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון דצמבר 2015 — ינואר 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.