הסיפוח וההתנגדות
צדק למהסא אמיני! סולידריות עם המחאה נגד משטר האייתוללות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הבחירות לנשיאות ארה״ב
"מהפכה פוליטית נגד מעמד המיליארדרים"
הקמפיין של ברני סנדרס, המועמד לנשיאות שמגדיר עצמו סוציאליסט, מייצג רעידת אדמה פוליטית ■ ראיון עם פעיל תנועת "אלטרנטיבה סוציאליסטית" בארה״ב
1,436

הניצחון של ברני סנדרס בפריימריז בניו־המפשייר הוא בגדר רעידת אדמה פוליטית. לראשונה בהיסטוריה של ארצות הברית, מועמד המגדיר עצמו סוציאליסט מצליח לזכות בניצחון בסדר־גודל כזה בפריימריז של אחת המדינות.

סנדרס, סנאטור מטעם מדינת ורמונט, הצליח למלא אולמות ואצטדיונים בעשרות אלפי תומכים, בעיקר צעירים וצעירות, סביב הקריאה ל"מהפכה פוליטית נגד מעמד המיליארדים" וההתנגדות לשליטה של וול סטריט ושל התאגידים הגדולים (הביג ביזנס) בפוליטיקה האמריקאית.

18 אלף תומכים הגיעו לאסיפת בחירות שלו בדנבר, בירת קולורדו, אחרי הניצחון בניו־המפשייר. "הכוחות שמנהלים את המדינה הזאת — אמריקה התאגידית, וול סטריט, התורמים הגדולים לקמפיינים — הם כל כך חזקים, עד שאף מועמד לא יכול להביא לבדו את השינוי הנחוץ למשפחות העובדים ולמעמד הביניים", הוא הסביר שם. "מה שאנחנו אומרים זה שמיליוני אנשים מוכרחים לקום, מוכרחים להשיב מאבק"!

מיליוני אמריקאים תומכים במסר של סנדרס. עם זאת, הממסד של המפלגה הדמוקרטית מטיל את כל כובד משקלו נגד סנדרס ולטובת שרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון, ה־מועמדת של האליטה הקפיטליסטית בארה״ב.

ימים ספורים לפני תחילת הפריימריז באייווה ובניו־המפשייר שוחחנו עם קלווין פריסט מתנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' בארה״ב, תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי, על הקמפיין של סנדרס.

מהו הרקע למערכת הבחירות הקרובה בארה״ב וספציפית לקמפיין הסוחף של סנדרס?

מערכת הבחירות הנוכחית מתרחשת על רקע התאוששות מסוימת בכלכלה האמריקאית. בחלק מהאזורים מדובר בהתאוששות די משמעותית. עם זאת, בעוד שהאבטלה ירדה, רוב המישרות החדשות שנוצרו הן מישרות זמניות בשכר נמוך.

ברקע ישנו חוסר שביעות רצון מממשל אובמה ובאופן די ברור גם מהמערכת הפוליטית הדו־מפלגתית. בשנים האחרונות, ובייחוד מאז תנועת האוקיופיי ב־2011, התפתחו שורה של מאבקים: המאבק להעלאת שכר מינימום ל־15 דולר לשעה ומאבק נגד גזענות וברוטליות משטרתית תחת הכותרת "חיי שחורים נחשבים" (Black Lives Matter). המאבק להעלאת שכר המינימום זכה להישגים אבל המעבידים עדיין תוקפים את העובדים ואת ארגוני העובדים. רק 11% מהעובדים האמריקאים מאורגנים באיגודים (במגזר הפרטי מדובר בכ־7% ובמגזר הציבורי בכשליש).

ציבור רחב מחפש אלטרנטיבה פוליטית. בזמן שהמיליארדר דונלד טראמפ, שמתמודד על המועמדות מטעם המפלגה הרפובליקנית, מנסה לנצל בצורה צינית את המצוקות בחברה בעזרת פופוליזם ימני, סנדרס מתמודד בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית עם הקריאה ל"מהפכה פוליטית נגד מעמד המיליארדרים".

מה מייחד את הקמפיין של סנדרס? מהם ההבדלים העקרוניים בין המועמדות שלו לזו של קלינטון?

חשוב להבין שההבדל בין סנדרס לקלינטון הוא לא הבדל בין פוליטיקאי קצת־יותר־פרוגרסיבי לפוליטיקאית קצת־פחות־פרוגרסיבית. ההבדל הוא איכותי. סנדרס הוא לא עוד מועמד ממסדי. הוא מדבר כאמור על הצורך ב"מהפכה פוליטית" ועל הצורך להפריד בין וול סטריט לממשל. הוא החליט שלא לקבל תרומות מבעלי הון ומתאגידים אלא רק מאנשים מהשורה. מעל מיליון אנשים תרמו לו (מאז שהתקיים הראיון המספר כבר זינק למעל 3 מיליון — יותר מלכל מועמד אחר לנשיאות בתולדות ארה״ב). סנדרס נתפס בציבור כאנטי־ממסדי וזה מתחבר לכעס הגדול שלהם כלפי הממסד שלא עובד עבור האנשים העובדים. כשסנדרס נשאל איך הוא יכול לרוץ לנשיאות ארצות הברית אם אינו תומך בקפיטליזם הוא לא היסס, הוא אמר בפה מלא שהוא לא קפיטליסט אלא "סוציאליסט דמוקרטי".

מה עומד מאחורי התמיכה המסיבית שהקמפיין שלו מצליח לגייס?

יש התעוררות בעניין ובתמיכה ברעיונות סוציאליסטיים בארה״ב. להיות מועמד סוציאליסט כבר לא מהווה מכשול אלא ההפך. היבחרותה של קשאמה סוואנט בפעם השנייה בסיאטל והתמיכה בסנדרס הן כמובן דוגמאות לכך. לא לכל האנשים שתומכים בסנדרס יש מושג ברור מה זה סוציאליזם, אבל ברור להם שהשיטה הקפיטליסטית לא עובדת בשבילם ולכן כל אלטרנטיבה שמציעה עתיד טוב יותר מושכת אותם.

מאיזו סיבה נשים, ובייחוד צעירות, מעדיפות להצביע עבורו על פני המועמדת הריאלית הראשונה לנשיאות?

אני חושב שזה מראה שהמצביעות מבינות טוב מאוד את העמדות של המועמדים, הן מבינות מי באמת יפעל למען האינטרסים שלהן. הן מעדיפות דיור, בריאות ושכר ראוי על פני העובדה שבבית הלבן תהיה אישה שתייצג שוב את וול סטריט ואת התאגידים הגדולים.

לצד נקודות החוזק, סביב אילו נקודות קיימת מחלוקת בין סנדרס לתנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית'?

קודם כל המדיניות שסנדרס מקדם היא לא סוציאליסטית אלא במקרה הטוב סוציאל־דמוקרטית. שנית, יש לנו ביקורת מהותית מאוד גם על התמיכה שלו במדיניות החוץ של הממשל האמריקאי ועל תמיכתו ב"זכות" של ממשלת נתניהו לתקוף ברצועת עזה. עם זאת, סנדרס מדבר על הצורך באלטרנטיבה ועל הצורך בבניית תנועה מאורגנת של ההמונים מלמטה כדי לשנות את המציאות. מעבר לזה, סנדרס עצמו הוא פחות העניין. העניין המרכזי הוא התנועה שמתהווה סביב הקמפיין שלו — תנועה של נשים וגברים שחלקם לא היה מעורב באף מערכת בחירות מעולם, שרוצים שינוי.

מה לדעתכם הסיכויים של סנדרס לזכות בפריימריז?

בשלב הזה עדיין נראה שהסיכויים של סנדרס לנצח במסגרת המפלגה הדמוקרטית אינם גבוהים בגלל האופי של הליך הבחירות והיכולת של הממסד המפלגתי להשפיע עליהן. אבל גם אם סנדרס באמת יצליח לנצח שם, יהיה לו קשה לפעול במפלגה הדמוקרטית. מדובר במפלגת ממסד שנשלטת על־ידי הטייקונים. ההנהגה של המפלגה לא תהסס לחבל במרוץ שלו לנשיאות. לכן המסקנה שלנו היא שיש צורך במפלגה חדשה שתייצג באופן אמיתי את ה־99%.

עכשיו יש מומנטום סביב הקמפיין של סנדרס: הרבה מהתומכים שלו רוצים להתארגן ולשנות את החברה. זו הסיבה שבגללה אנחנו ב'אלטרנטיבה סוציאליסטית' פועלים סביב התנועה הזאת ועוזרים לארגן קבוצות בערים רבות בארה״ב. הקמפיין, תחת הכותרת 'התנועה למען ברני', קורא "להצטרף למהפכה הפוליטית" ומקדם את הסיסמה "דרושה מפלגה של ה־99%". התנועה הזאת שפועלת עכשיו לתמיכה במועמדות של סנדרס תוכל להוות בהמשך את הבסיס להקמת מפלגת שמאל חדשה בארה״ב.

ברני סנדרס Posted by ‎ברני בעברית‎ on Thursday, 25 February 2016
*   גירסה של הראיון התפרסמה בגיליון מרץ 2016 של "עיתון המאבק"תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.