לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סערת הבחירות בארה״ב
המומנטום של ברני סנדרס
הזדמנות לקידום הקמת מפלגה חדשה של ה־99%
1,731

1,731

מערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית מייצגת נקודת מפנה בחברה האמריקאית ומבחינת המאבקים של העובדים והצעירים, ושל כל מי שמנוצלים ונרמסים תחת השיטה הקפיטליסטית.

החברה האמריקאית מושפעת כעת עמוקות מפוליטיזציה של שכבות המוניות ומדחייה או התנגדות בקנה־מידה המוני למפלגות הממסד ולהנהגותיהן. למעשה, המערכת הפוליטית הדו־מפלגתית בארצות הברית מתערערת.

פילוגים ותהפוכות משסעים את שתי המפלגות הקפיטליסטיות — הרפובליקאית והדמוקרטית. עלייתו של הפופוליסט הימני והגזען דונלד טראמפ מעידה על אובדן השליטה של המעמד השליט האמריקאי על המפלגה הרפובליקאית. בו־זמנית מתרחש מאבק גדול על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. מיליוני אמריקאים מתגייסים לתמוך באתגר "הסוציאליסטי־דמוקרטי" שהציב ברני סנדרס לתומכת וול־סטריט הילרי קלינטון.

ההתפתחויות האלו מייצגות בבסיסן קיטוב מעמדי עצום, שנוצר ומשתקף גם באי־השוויון האדיר שקורע את החברה האמריקאית. כתוצאה מיישום המדיניות הניאו־ליברלית של הנשיא רייגן בשנות ה־1980 הגדיל המאיון העליון את הכנסותיו בשיעור מדהים של 270%, שעה ששאר החברה סבלה מקיפאון או מירידה בהכנסות.

בקרב הצעירים בפרט מתחולל מרד נגד "המערכת" ויש צמא לרעיונות סוציאליסטיים. העיתון 'וושינגטון פוסט' פירסם באחרונה כתבה תחת הכותרת: "הצעירים הסוציאליסטים שלנו: למה דור המילניום מאמץ מונח ישן וגרוע... השבוע נדבר על עלייתו של הסוציאליזם".

מעורבותה הבולטת של תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' בארה״ב, ובייחוד הניצחון של חברת התנועה קשאמה סוואנט בבחירות למועצת העיר סיאטל, היתה אחד הגורמים שתרמו להתפתחויות סביב הקמפיין של סנדרס ושעזרו לשים את הרעיון של סוציאליזם על סדר היום בבחירות.

התקשורת הקפיטליסטית זילזלה, התעלמה או תקפה את הקמפיין של סנדרס. ובכל זאת, באופן חסר תקדים, הקמפיין שלו גייס מעל 5 מיליון תרומות של 27 דולר בממוצע שנתרמו על־ידי יותר משני מיליון תושבים!

התקשורת הקפיטליסטית זילזלה, התעלמה או תקפה את הקמפיין של סנדרס. ובכל זאת, באופן חסר תקדים, הקמפיין שלו גייס מעל 5 מיליון תרומות של 27 דולר בממוצע שנתרמו על־ידי יותר משני מיליון תושבים! במדינה אחר מדינה בארצות הברית השתתפו בין אלפים לעשרות אלפים בעצרות הבחירות. אחת האחרונות שבהן התקיימה בסיאטל, שם לקחו חלק 20 אלף משתתפים בהתראה של יומיים בלבד. קשאמה סוואנט נאמה בעצרת וקראה להקמת מפלגה חדשה של ה־99%.

המפלגה הלא דמוקרטית

למרות זאת, בגלל האופי האנטי־דמוקרטי של הפריימריז במפלגה הדמוקרטית ושל המפלגה עצמה, עדיין בלתי סביר ביותר שסנדרס יזכה ברוב הצירים בוועידת המפלגה — אף שלא ניתן לפסול את התרחיש הזה על הסף אם המומנטום שהוא צבר יימשך, במיוחד בניו־יורק (19.4) ואחר־כך בקליפורניה (7.6). אולם בוועידת המפלגה הדמוקרטית ישנם מאות "צירי־על" מתוקף תפקידם בהווה או בעבר — סנאטורים, מושלים, נשיאים, נציגי מפלגה וכו׳ — שבעיקר מגינים על האינטרסים של המעמד הקפיטליסטי ושקולותיהם עשויים לשמש כהטלת וטו לטובת קלינטון.

אף שסביר ששיטת הפריימריז הבלתי דמוקרטית ו"צירי־העל" יגברו ויבטיחו את מועמדותה של קלינטון לנשיאות, ועידת המפלגה ביולי תהיה זירת קרב. על הרקע הזה תעלה על סדר היום השאלה המכרעת: מה הלאה מבחינת הקמפיין של סנדרס אם קלינטון אכן תשיג את המינוי.

ה־CWI ותנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' טענו מראש שזו היתה טעות מצדו של סנדרס לא לרוץ כמועמד עצמאי בבחירות לנשיאות, ולהשתמש בקמפיין שלו כבסיס לבניית מפלגה חדשה של ה־99% שתיאבק בוול־סטריט ובמעמד הקפיטליסטי.

אלא שבשטח התפתח מאבק להבטחת מועמדותו מטעם המפלגה הדמוקרטית. כאמור, בהתחשב באופי האנטי־דמוקרטי והקפיטליסטי של המפלגה, לא סביר לדעתנו שסנדרס יצליח לנצח בקרב הזה. אך בד־בבד, ואף שאיננו מסכימים באופן מלא עם תוכניתו הפוליטית, אנחנו מאחלים הצלחה לו ולתומכיו ומעוניינים שהוא אכן ינצח. לכן למשל 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' השיקה קמפיין תחת הכותרת "התנועה למען ברני", במטרה לנסות לשכנע את מי שנמשכים כעת לתנועה הרחבה שמאחורי סנדרס בכך שיש צורך בהקמת מפלגה חדשה ובהתמודדות עצמאית של סנדרס (או במסגרת המפלגה הירוקה) אם ייחסם על־ידי המפלגה הדמוקרטית.

זוהי הדרך להבטיח שהתנועה ההמונית שהתפתחה תוסיף להתקדם ותיערך לשלב הבא של המאבק. כך ניתן יהיה להניח את הבסיס לבניית מפלגה חדשה מתוך התנועה הזאת.

התמודדות עצמאית ומפלגה חדשה

מובן בהחלט שסנדרס ורבים מתומכיו רוצים להביס את הימין הרפובליקאי, ובמיוחד פופוליסטים גזענים כמו טראמפ וקרוז, אך תמיכה במועמדות של קלינטון היא לא הדרך לעשות זאת.

כבר מתחילת הקמפיין שלו הכריז סנדרס כי אם יפסיד את המועמדות הדמוקרטית הוא יתמוך בקלינטון. טעות כזו עלולה להביא להתפוגגות התנועה שצמחה סביבו. מובן בהחלט שסנדרס ורבים מתומכיו רוצים להביס את הימין הרפובליקאי, ובמיוחד פופוליסטים גזענים כמו טראמפ וקרוז, אך תמיכה במועמדות של קלינטון היא לא הדרך לעשות זאת. ראשית, כלל לא בטוח שקלינטון תוכל לגבור עליהם בהתחשב בחוסר האמון כלפיה. מעבר לכך, גם אם תיבחר, קלינטון צפויה להמשיך ליישם מדיניות ניאו־ליברלית ואימפריאליסטית עם השלכות הרסניות.

אל מול החשש האמיתי של שכבה גדולה מכך שהתמודדות עצמאית בבחירות לנשיאות "תפצל את ההצבעה נגד טראמפ", סנדרס יכול להבהיר שאם האיום שטראמפ ינצח אכן יהיה ממשי, הוא עצמו יתמודד במרבית המדינות מלבד באותן מדינות שבהן מתקיים מרוץ צמוד. כך הקמפיין ברמה הארצית יוכל להימשך וללכד את הכוחות להקמת מפלגה חדשה.

התמודדות עצמאית וניצול הקמפיין לטובת הנחת היסודות לבניית מפלגה חדשה יבטיחו את יצירתו של אמצעי מאבק עבור ציבור העובדים והעובדות האמריקאי שיוכל לשמש במאבקים שיפרצו תחת הממשל הבא, בין אם בראשות קלינטון או נשיא רפובליקאי, ובבחירות הבאות לבית הנבחרים ולסנאט שנתיים אחר־כך.

טלטלה פוליטית ותסיסה חברתית אוחזות כעת בארצות הברית. ההתפתחויות בשתי המפלגות אינן בשליטת המעמד השליט בחברה, והתוצאה של המאבקים הפנימיים בשתיהן אינה מוכרעת מראש. התהליך הזה גם לא צפוי להסתיים בוועידות המפלגתיות או אפילו לאחר הבחירות לנשיאות בנובמבר. הכוחות שהרימו ראש במערכת הבחירות משקפים את המשבר החברתי והכלכלי שפוקד את הקפיטליזם האמריקאי. הוא יימשך ללא קשר לזהות הנשיא או הנשיאה הבאים.

ישנו צורך זועק במפלגה חדשה, עצמאית, של ה"99%". התנועה סביב סנדרס מייצגת את הצורך הזה, גם אם לא באופן הבהיר ביותר. מרבית התומכים של סנדרס והמשתתפים בעצרות הבחירות שלו אינם חברים במפלגה הדמוקרטית, והמעורבות הפוליטית חדשה עבורם. מיליוני התרומות שגויסו לקמפיין של סנדרס מייצגות את קווי המתאר של תנועה פוליטית חדשה שטרם צמחה לכדי מפלגה.

*   מתוך עיתון "המאבק" גיליון מאי 2016. גירסה מקוצרת של מאמר שהתפרסם במקור באנגלית באתר SocialistWorld.net.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.