לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מעצר ח״כ גטאס
לא "סכנה ביטחונית" אלא רדיפה פוליטית
ממשלת נתניהו מנצלת את החקירה של ח״כ גטאס להתקפה על זכויות דמוקרטיות ולהסתה נגד כלל הציבור הערבי־פלסטיני ■ גטאס דוחה את ההאשמות המיוחסות לו ודורש משפט הוגן
1,817

1,817

ח״כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת וממפלגת בל״ד נעצר ב־22 בדצמבר. ארבעה ימים לפני כן גטאס צולם על־ידי שירות בתי הסוהר כשהוא מעביר מעטפות בעת פגישותיו בכלא קציעות עם האסירים הפלסטינים וליד דקה ובאסל ביזרה. לאחר הפגישה נמצאו על גופו של ביזרה 12 מכשירי טלפון ניידים.

גטאס עצמו מודה שהעביר מעטפות עם חומר כתוב לצורכי עבודת מחקר ותרגום של וליד דקה, אך מכחיש שהיו שם טלפונים ניידים וטוען שאם היו, הם היו שם ללא ידיעתו. "אני מוכן לשלם את המחיר", אמר גטאס בראיון ל'הארץ', "אבל לא על הכנסת ציוד מסוכן בשביל לפגוע בביטחון המדינה. זה בהחלט לא, ואני אגן על עצמי בבית המשפט". גטאס הסכים להסרת חסינותו ודורש הליך משפטי הוגן — זוהי זכות בסיסית שבהחלט חשוב להגן עליה.

גטאס הוא חבר הכנסת הראשון אי־פעם שנעצר בעת כהונתו, וזאת בתואנה שהוא עשוי "לשבש את חקירתו", אליה התייצב כבר יומיים לפני מעצרו. הנשיא האנס קצב, ראש הממשלה אולמרט, וכן שרים, חברי כנסת ובכירים בצבא ובמשטרה, שחלקם הואשמו בשיבוש בפועל של הליכי חקירה ושנחשדו ואף הורשעו לבסוף בעבירות חמורות, לא נעצרו כלל לפני משפטם, גם כאשר חסינותם הוסרה. נתניהו התחמק מקביעת מועד לחקירה תחת אזהרה במשך קרוב לשבוע וכמובן שהמשטרה לא דורשת את מעצרו.

עוד בדיון הראשון על הארכת מעצרו של גטאס פסק בית המשפט כי "רחוקה הדרך לקבוע כי קיים חשד סביר ביחס לעברות הנוגעות לחוק המאבק בטרור". לאחר 4 ימי מעצר, גטאס שוחרר למעצר בית של 10 ימים. בית המשפט דחה את טענות המשטרה כי נשקפת סכנה ביטחונית משחרורו של גטאס, וסירב לבקשתה להארכה נוספת של מעצר הבית.

טלפונים ניידים מוברחים לכלא קציעות באופן שגרתי, על רקע האיסור על הכלואים לבצע שיחות מטלפונים ציבוריים, ולשב״כ אין קושי ממשי לצותת להם. בשלב זה לא הוכח ש־12 הטלפונים הניידים שנתפסו אכן הועברו על־ידי גאטס ובידיעתו, וכמובן שלא הוכח שהם יועדו למטרות תכנון פעולות טרור.

חוק הטרור החדש

כל זה לא מפריע לראש הממשלה נתניהו לחרוץ את דינו של גטאס ולכנותו "סייען טרור". נתניהו וסייעני ההסתה שלו בממשלה ובכנסת קפצו על ההזדמנות לצייר את גטאס ואת כלל הציבור הערבי־פלסטיני כ"סכנה ביטחונית" בדיוק כפי שעשו בזמן גל השריפות בתחילת דצמבר ובאין ספור מקרים לפני כן.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התנה באופן חסר תקדים את קיום השימוע הנהוג לחברי כנסת לפני הגשת כתב אישום בהסכמתו של גטאס להארכת מעצר הבית. טיוטת כתב האישום שהוגשה על־ידי היועמ״ש ב־5 בינואר מתבססת על החוק למאבק בטרור, אף שבית המשפט קבע כאמור כי "רחוקה הדרך לקבוע כי קיים חשד סביר" שגטאס עבר עליו.

על כל פנים מדובר בחוק חדש ואנטי־דמוקרטי המעגן את תקנות החירום הדרקוניות מתקופת המנדט הבריטי. האגודה לזכויות האזרח הסבירה במהלך הדיונים לקראת אישור החוק כי הוא מרחיב באופן גורף ולא סביר את ההגדרה של "טרור" ומכיל אותה על פעולות ועבירות שונות שאין להן שום קשר לטרור או לפגיעה באזרחים. יש לציין שהחוק אושר ביוני האחרון בתמיכתן של סיעות ה"אופוזיציה" 'המחנה הציוני' ו'יש עתיד'.

הממשלה מעוניינת לנצל את החקירה של גטאס להמשך הפגיעה בזכויות דמוקרטיות ואף להפעלתו של חוק ההדחה הטרי המאפשר לרוב של חברי כנסת להדיח ח״כ מכהן. החקיקה האנטי־דמוקרטית והרדיפה הפוליטית מיועדות בראש ובראשונה לנציגי האזרחים הערבים בישראל ולכל מי שמתנגד למדיניות של דיכוי ואפליה לאומיים. בהמשך היא עלולה להיות מופנית גם כנגד התארגנויות אחרות שנאבקות נגד הממשלה ולמען צדק חברתי.

תנאי האסירים הפלסטינים

וליד דקה, האסיר עמו נפגש גטאס, כלוא באשמת השתייכות לחוליה שחטפה ורצחה את החייל משה תמם ב־1984, בזמן שהיה בחופשה מהצבא. דקה, שנעצר שנתיים מאוחר יותר, טען שלא ידע על החטיפה והרצח ולא נטל בהם חלק. למרות היותו אזרח ישראלי הוא נשפט בבית משפט צבאי, שדחה את גרסתו וגזר עליו מאסר עולם. ב־2012, בעקבות המלצת משרד המשפטים, קצב הנשיא שמעון פרס את עונשו של דקה ל־35–37 שנים.

טרוריסטים יהודים שהורשעו בגין האשמות חמורות מאלו שבגינן הורשע דקה — ירי לעבר אנשים, אימונים צבאיים, חבלה גופנית חמורה וחברות בארגון עוין — כמו עמי פופר, שרצח שבעה פועלים פלסטינים בפיגוע ירי, או חברי 'המחתרת היהודית', שרצחו בירי ורימונים שלושה סטודנטים פלסטינים וניסו לפוצץ חמישה אוטובוסים על נוסעיהם במזרח ירושלים, זוכים ליחס סלחני מצד מערכת המשפט והכליאה. סוהרים וקציני משטרה אף ליוו את אסירי המחתרת היהודית ל"יום כיף" בחוף נתניה — אותם קצינים לא נחקרו בחשד ל"סיוע לטרור".

בעוד לטרוריסטים יהודים מוקנות הזכויות המינימליות שיש לאסירים פליליים, לאסירים פלסטינים, רובם כלואים ללא שום קשר לפגיעה בחיי ישראלים מהשורה, אין זכות לחופשות ולשיחות טלפון והביקורים שלהם מוגבלים מאוד. מעצרו של גטאס שימש את השר לביטחון פנים גלעד ארדן כתירוץ לביטול גורף של ביקורי ח״כים אצל אסירים פלסטינים.

45% מהכלואים בבתי־הכלא הישראליים הם פלסטינים מהשטחים הכבושים, כחמישית מהם עצורים עד תום ההליכים מבלי שנשפטו עדיין. מעל 700 עצורים "מינהלתית" ללא משפט. חלקם היה מעורב בפעולות טרור הרסניות כלפי תושבים מהשורה. בעוד שצריך לדחות פעולות כאלו על הסף, תהיה זו הולכת שולל להתעלם מההקשר שבו הן בוצעו, במסגרת מציאות ברוטלית של כיבוש ודיכוי קטלני. זוהי בדיוק המציאות שהממשלה של נתניהו, בנט וליברמן מטפחת ומנסה לטשטש באמצעות הסתה, הכפשה ודמגוגיה.

הסיפור הגדול במקרה הזה הוא ההסתה הצבועה, הניגון הציני על פחדים ביטחוניים בציבור הישראלי והרדיפה הפוליטית של חברי כנסת פלסטינים, שמשמשים כשעיר־לעזאזל לתלות בו את האחריות ל"בעיות ביטחון" ולהסיח את הדעת מהבעיות החברתיות הבוערות. במציאות, ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו היא שמלבה באופן הבוטה ביותר את הסכסוך הלאומי באמצעות סכסכנות לאומנית־גזענית, אפליה וחיזוק מופגן של הכיבוש וההתנחלויות.

אנחנו אומרים:
  • די להסתה הלאומנית ולדמגוגיה הביטחונית. די להתקפות על הציבור הערבי־פלסטיני. כן למאבק נגד ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו!
  • כן להגנה על הזכות למשפט הוגן. לבטל את חוק ההדחה ואת חוק הטרור החדש, שנועדו להקל על רדיפה פוליטית. סוף לאפליה על רקע לאומי בתנאי כליאה וסוף למעצרים המינהליים.
  • כן למאבק נגד הכיבוש, ההתנחלויות והדיכוי הלאומי של הפלסטינים ולמען שלום צודק על בסיס זכות שווה להגדרה עצמית, לרווחה ולביטחון אישי.
  • שחרור כל האסירים הפוליטיים הפלסטינים. הקמת בתי דין ציבוריים, בפיקוח ארגוני עובדים וזכויות אדם משני צדי הסכסוך, להעמדתם למשפט הוגן של ישראלים ופלסטינים הנחשדים באחריות למעשי זוועה במסגרת הסכסוך.
  • כן למדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית וסוציאליסטית לצדה של ישראל דמוקרטית וסוציאליסטית כחלק מהמאבק למזרח תיכון סוציאליסטי ולשלום אזורי.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.