הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"פוטין גנב"
עשרות אלפי מפגינים ברחבי רוסיה
אלף עצורים במוסקבה,‎ בהפגנה סוערת נגד המשטר המושחת של פוטין
1,369

המשבר הכלכלי הקשה של השנתיים האחרונות במזרח אירופה, והירידה הדרסטית בתנאי המחייה, מובילים לגלי מחאה מחודשים בחלק מהמדינות.

אל תנועת המחאה ההמונית שהתפרצה בתחילת פברואר ברומניה (ראו דיווח של פעילי ה־CWI באנגלית), מצטרפת כעת תנועת המחאה המתמשכת בבלארוס (ראו דיווח של פעילי ה־CWI באנגלית), וניצנים של מחאה חדשה ברוסיה.

אתמול (א׳), נערך ברוסיה יום פעולה כלל ארצי במחאה על השחיתות השלטונית במדינה. כ־60 אלף אישה ואיש נענו לקריאה של האופוזיציונר אלכסנדר נבלני וארגנו הפגנות ואירועי מחאה שונים בכ־80 יישובים ברחבי המדינה. הפגנות נערכו גם ביישובים פריפריאליים בהם לא התקיימו הפגנות משמעותיות מזה שנים. ברובם המוחלט של היישובים המחאה נאסרה מבעוד מועד על ידי השלטונות, אך זה לא עצר מפגינים מלצאת לרחוב. נראה כי לפחות בקרב שכבה מסוימת המיאוס מהמצב מתחיל לגבור על הפחד.

השיא של האירועים היה כצפוי במוסקבה. הדיקטטורה הקפיטליסטית של פוטין אסרה על קיום צעדה במרכז העיר, והודעה מטעם משרד הפנים איימה בראוותנות כי כל מי שיפר את החוק יישא בתוצאות. על אף האיומים, כ־15 אלף מפגינות ומפגינים יצאו לרחובות הבירה תוך שהם קוראים "פוטין גנב" ו"פוטין תסתלק".

השלטונות הזרימו כוחות משטרה מאסיביים למרכז מוסקבה. אלפי שוטרי יס״מ התפרסו לאורך הרחוב בו הייתה אמורה להתקיים הצעדה. לפי נתונים שנאספו על ידי OVD-Info, ארגון זכויות אדם שעוקב אחרי המעצרים, 1019 מפגינים נעצרו במוסקבה על ידי המשטרה, כולל נבלני עצמו שאף נשפט ל־15 ימי מאסר בגין אי־ציות לשוטר. מעל ל־500 מפגינים נוספים נעצרו באותו יום בהפגנות ברחבי המדינה.

צפו בסיקור של ערוץ הטלוויזיה העצמאי דוז׳ד טי־וי (ברוסית):

על אף שרוסיה של פוטין הפכה למדינת משטרה, הדיכוי המאסיבי אינו ברור מאליו. רק לפני מספר שבועות הפגנה של כוחות האופוזיציה, שנערכה במוסקבה ביום השנה להתנקשות במנהיג האופוזיציה נמצוב, עברה כמעט ללא דיכוי ובלי נוכחות של אלפי שוטרים. נראה כי ההפגנות שהתארגנו אתמול הלחיצו את המשטר הרבה יותר. ערוצי הטלוויזיה הממלכתיים נמנעו מלסקר את ההפגנות, כנהוג בדיקטטורות שנמצאות תחת לחץ.

בשלב הזה עוד לא ברור כיצד תתפתח המחאה, אך כבר עתה אפשר להגיד כי מדובר בהפגנות המשמעותיות ביותר נגד המשטר מאז גל המחאה ההמוני של 2011–2012. לפי חלק מהדיווחים, חלק גדול מהמפגינים היו צעירים, וזאת בשונה מהשכבה המבוגרת שמגיעה באופן מסורתי יותר להפגנות האופוזיציה. גם לקיום הפגנות בערים התעשייתיות ברחבי רוסיה יש חשיבות גדולה.

המחאה של נבלני?

הטריגר ליציאה לרחובות היה תחקיר שנערך על ידי "הקרן למאבק בשחיתות", שנוסדה על ידי נבלני. התחקיר חשף לראשונה את העושר המטורף שצבר ראש הממשלה ונשיא רוסיה לשעבר דימטרי מדביידיב. על בסיס התחקיר הארגון הפיק סרט דוקומנטרי, שהראה בפירוט כיצד מדביידיב רכש וילות, יאכטות וטירות מכספי טייקונים. לאחר שהסרט הפך לוויראלי, נבלני קרא לאנשים מהשורה לצאת לרחוב ו"לדרוש תשובות" מהמשטר, שבינתיים מתעלם לחלוטין מהתחקיר.

עוד לפני כן נבלני, שרץ בעבר לראשות עיריית מוסקבה, הכריז כי הוא מתכוון להתמודד לנשיאות רוסיה ב־2018, ואין ספק שארגון המחאה הוא חלק מקמפיין הבחירות שלו. מדובר בפוליטיקאי פופוליסט, שמשלב בין רטוריקה לאומנית ימנית לדרישות שמאליות, דוגמת העלאת שכר המינימום, הכפלת תקציב הבריאות, הנהגת חינוך חינם והטלת מס מיוחד על האוליגרכים שהתעשרו מתהליכי ההפרטה של שנות ה־1990.

נבלני ממש לא סוציאליסט. התוכנית שהוא מקדם היא פרו־קפיטליסטית לחלוטין, אך העימות הגלוי שלו עם המשטר, לאחר מספר שנים בהן האופוזיציה הייתה חלשה ומפוררת, יכול להביא להתפרצות של מאבקים גם בקרב שכבות מעמד עובדים. כבר בסבב ההפגנות הנוכחי ניכר כי נבלני עצמו והתחקיר שהוא פרסם אינם מרכז העניין. הסיבות שהוציאו אנשים לרחוב עמוקות הרבה יותר — שכר נמוך, עלייה באבטלה, קריסת השירותים הציבוריים, רמיסת חירויות דמוקרטיות בסיסיות ועוד.

׳אלטרנטיבה סוציאליסטית׳, התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי ברוסיה, לקחה חלק פעיל בהפגנות במוסקבה וקראה לסטודנטים ועובדים לצאת לרחוב — לא בשביל לתמוך בקמפיין של נבלני, אלא כדי להתארגן למאבק רציני נגד הדיקטטורה ושלטון ההון ברוסיה. שעה שנבלני מקדם את הסיסמא "שחיתות — מקור העוני", סוציאליסטים יצאו להפגין תחת הסיסמא "מקור השחיתות והעוני — שלטון המיליארדרים".
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.