לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בזכות המאבק
תוכנית הגירוש המקורית בוטלה, המאבק לא הסתיים
התגייסות של עשרות אלפי ישראלים ומבקשי מקלט למאבק בגירוש נושאת פרי ■ נתניהו הבטיח להעניק מעמד תושב ל־16 אלף מבקשי מקלט, ונסוג בו ■ המאבק נגד שלילת הזכויות של מבקשי המקלט ולמען השקעה בשכונות ממשיך
1,967

1,967

המאבק נגד הגירוש אילץ את ממשלת ההון הגזענית של נתניהו לסגת ולגנוז את תוכנית הגירוש של מבקשי המקלט מסודן ואריתריאה לרואנדה.

אתמול (שני) בצהריים, כינס נתניהו מסיבת עיתונאים בה הציג שורה של הבנות, המתבססות על הסכם חדש שנחתם בין ישראל לבין נציבות הפליטים של האו״ם. ההבנות הוצגו כמתווה חלופי לגירוש לאפריקה, אך נתניהו הכריז על השעיית המתווה כעבור שעות ספורות בלבד, ועל ביטול מוחלט שלו ושל ההסכם עם האו״ם, יום למחרת, תוך הבטחה "לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים".

ההסכם המבוטל, עליו חתמו נתניהו ושר הפנים דרעי, כלל התחייבות מפורשת של ישראל לחדול ממדיניות ה"עזיבה מרצון". נתניהו ודרעי "שכחו" לציין את הפרט החשוב הזה במסיבת העיתונאים.

כמו כן, המתווה שהציג נתניהו, כלל פרטים שלא מופיעים בהסכם. נתניהו ציין את קנדה, איטליה וגרמניה כמדינות שיקלטו 16 אלף מבקשי מקלט אפריקאים מישראל — מה שכבר הוכחש על ידי איטליה וגרמניה. בנוסף ציין נתניהו כי 16 אלף מבקשי מקלט נוספים יקבלו אשרות עבודה ומעמד תושב ארעי — מה שקומם נגדו את יו״ר הבית היהודי בנט, את השרה רגב, ועוד שורה של גורמי ימין קיצוני, כולל משכונות דרום תל אביב. גם שר האוצר כחלון התנגד למתווה שהוצג על ידי נתניהו.

הגירוש לאפריקה בוטל והמתווה החלופי בוטל גם הוא. כך או כך, צווי הגירוש והמאסר שחולקו למבקשי המקלט בשבועות האחרונים אינם תקפים עוד, ומאות הכלואים בכלא סהרונים אמורים להשתחרר בקרוב. מדובר בכישלון פוליטי מהדהד של הממשלה, ובהישג משמעותי ביותר של כל מי שנאבקו בגירוש. יחד עם זאת, מעמדם של מבקשי המקלט לא הוסדר, והמצוקות החברתיות בשכונות איתן מתמודדים הן מבקשי המקלט והן התושבים הוותיקים, נשארו כפי שהיו.

שקרים של הממשלה

"עד היום לא חשפנו... אין לנו מדינה שלישית!", גילה שר הפנים דרעי במהלך מסיבת העיתונאים שהתקיימה היום, והבהיר כי הכוונה היא שההסכם עם המדינה השלישית (רואנדה) לא עומד בדרישות המינימליות של בג״ץ. שופטי בג״ץ כבר אישרו באוגוסט את תוכנית הגירוש לרואנדה, אלא שהמחאה גרמה למשטר שם להתנער מההבנות עם ממשלת נתניהו, ולעתירה חדשה בנושא. כל זה לא היה קורה לולא המאבק בשטח!

"המדינה השלישית אינה עומדת בלחץ", הסביר נתניהו באותה מסיבת עיתונאים. אך האמת היא שגם הממשלה שלו לא עמדה בלחצים. "אני מבין שהציפייה הייתה שנוציא את כולם... גם שלי", הודה נתניהו, כשהוא מתייחס למבקשי המקלט, אלא שהמאבק העוצמתי שהתפתח נגד הגירוש עם התגייסות של עשרות אלפי ישראלים ומבקשי מקלט, כולל במתקן חולות ובכלא סהרונים, כפו על הממשלה לסגת.

המחאה שפכה אור על העדויות של מבקשי המקלט ועל עבודת המחקר של ארגוני הסיוע, והצליחה להשפיע על דעת הקהל בישראל ולהפריך את המיתוסים של הממשלה על "הרחקה למדינה בטוחה" ועל "הדאגה לדרום תל אביב".

רק אתמול, אחרי מאבק ארוך, נתניהו הודיע על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב ועל השקעת התקציבים שהיו מיועדים לגירוש לרואנדה בשיקום שכונות. ההבטחה הזאת, שיש לעקוב אחר היישום שלה, היא עוד ויתור למאבק נגד הגירוש שקידם גם את הדרישה להשקעה בשכונות.

המאבק ממשיך

ביטול הגירוש לאפריקה הוא הישג שבהחלט צריך לחגוג. אלא שבמקביל, ההסכם שנחתם בין ישראל לנציבות הפליטים של האו״ם, והביטול המהיר שלו בלחץ גורמי ימין קיצוני, משאירים את מבקשי המקלט במצב של חוסר וודאות כבד.

צריך להגיד כי ההסכם המבוטל כלל מספר הישגים תקדימיים אך היה רחוק מאד מלתת מענה למצוקתם של מבקשי המקלט ולמשבר החברתי בשכונות דרום ת״א.

גם בתחילת מסיבת העיתונאים אתמול נתניהו המשיך להציג את מבקשי המקלט כאיום קיומי, להשתחצן בעובדה כי המדינה גירשה 20 אלף מהם ולהציג את ההבנות עם האו״ם כהסדר שיאפשר לממשלתו להוציא יותר מבקשי מקלט מהמדינה ביחס להסכמים עם המדינות באפריקה.

עדיין לא ברור האם במסגרת ההבנות עם האו״ם המדינה תוכל לגרש מבקשי מקלט ללא הסכמתם — כלומר, האם האפשרות שאנשים ייקרעו בכוח מקרוביהם, מקהילותיהם וממשפחותיהם הוסרה. מעבר לכך, במסיבת העיתונאים נקבע שהמדינה לא תאפשר הגשת בקשות מקלט פרטניות במהלך תקופת ההסדרים מול האו״ם.

גם הצהרתו של דרעי כי "מי שיקבל אשרת עבודה... אני אחליט איפה הם יגורו ואיפה הם יעבדו" צריכה לעורר התנגדות. צריך להיאבק למען תוכנית חירום לפתרונות דיור, פרנסה ורווחה בדרום ת״א ובמוקדים נוספים לטובת כלל התושבים, שתגובש בשיתוף התושבים הוותיקים ומבקשי המקלט.

הזיגזג הפוליטי של נתניהו ונסיונותיו לרצות את הימין הקיצוני מבהירים כי המאבק חייב להימשך. אחרי גניזת תוכנית הגירוש לאפריקה, יש להמשיך להיאבק למען ביטול חוקי הגירוש והכליאה, ביטול חוק הפיקדון, למען בדיקת כל בקשות המקלט וקליטת הפליטים, ולמען השקעה אמיתית בשכונות בדרום תל אביב ובשאר הארץ.

הממשלה המסוכסכת של נתניהו בהחלט לחיצה ולא רק מימין. מאבקים משמעותיים יכולים לקפל אותה ולסחוט ממנה הישגים. צריך להרחיב את המערכה נגד ממשלת ההון הגזענית וזאת כחלק מהמאבק למען שינוי סוציאליסטי של החברה. הצטרפו למאבק, הצטרפו אלינו.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.