לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טראמפ ונתניהו
לעצור את הפירומנים
לבנות מאבק, סולידריות, אלטרנטיבה סוציאליסטית
1,567

1,567

הברית ההדוקה בין שלטון נתניהו לבין הנשיא האמריקאי השנוא בהיסטוריה הופכת את ממשלת ההון וההתנחלויות ליותר יהירה וליותר מסוכנת. המדיניות של שלטון נתניהו היא "טראמפיזם" ישראלי — עם חקירות שחיתות מסתעפות, עם הסתה פרועה נגד מתנגדיו, עם מדיניות צבאית הרפתקנית, עם רדיפה גזענית של מבקשי מקלט ועם הגנה נחרצת על האינטרסים של הטייקונים.

מה שמצטייר כיום בתור ה"הצלחות" של שלטון נתניהו יכול להיהפך במהירות לשרשרת נפיצה של משברים ביטחוניים, פוליטיים וחברתיים. מדיניות הממשלה מנציחה אי־שוויון כלכלי עמוק, סכסוך לאומי מדמם ועוד שורה של מצוקות חברתיות. הקמפיין הבינלאומי של נתניהו לטרפוד הסכם הגרעין עם איראן והתקיפות ההרפתקניות בסוריה עוד עלולים להצית מלחמה אזורית חדשה.

נתניהו משתמש במשברים הביטחוניים ששלטונו יוזם ומחריף כדי לפמפם הפחדה ביטחונית. זה עוזר לממשלתו לטאטא מתחת לשטיח את הבעיות החברתיות הבוערות ואת פרשיות השחיתות — שחושפות רק את קצה הקרחון של המדיניות המושחתת של הממשלה הזאת.

אך המטרה המרכזית של הדמגוגיה הביטחונית היא לטשטש עובדה אחת פשוטה: חרחורי מלחמה, כפיית חיי עוני ומצוקה על מיליוני פלסטינים, הנצחת הכיבוש, המצור ומפעל ההתנחלויות — כל אלה לא נועדו להגן על שלום הציבור הישראלי אלא על האינטרסים הצרים של האליטה הקפיטליסטית ועל יוקרת הממשלה, הגנרלים וארגוני המתנחלים.

ההרס, השכול ומחיר הדמים הבלתי נסבל שנגבה מההמונים הפלסטינים, באמצעות דיכוי קטלני וצעדי ענישה קולקטיביים, רק מנציחים ומחריפים את הסכסוך הלאומי שמערער גם את הביטחון האישי של הישראלים מהשורה.

לא רק כחלון מחזיק את שלטון נתניהו בחיים. גם "ראשי האופוזיציה", גבאי ולפיד, תורמים את חלקם. עם פתיחת מושב הקיץ של הכנסת, 'יש עתיד' והמחנ״צ הסירו מסדר היום הצעות אי־אמון בממשלה בגלל "המצב הביטחוני". הפוליטיקה הלאומנית של שלטון הימין זוכה לשבחים משורות ה"אופוזיציה" הקפיטליסטית, שלא מסוגלת להציע אלטרנטיבה.

מאבק והצבת אלטרנטיבה

כשהממשלה שלחה צבא בשביל להטביע בדם מחאה אזרחית של עשרות אלפים בעזה, שמאסו בחיי מצוקה תחת מצור, אותם "ראשי אופוזיציה" מחאו לממשלה כפיים. כשהממשלה הכריזה מלחמה נגד מבקשי המקלט, לפיד וגבאי לחצו על הח״כים של 'יש עתיד' ו'העבודה' לתמוך בתוכנית הגירוש.

אם הדבר היה תלוי בהם, אלפים היו מגורשים עכשיו מישראל לגורל לא ידוע באפריקה — אך התגייסות של רבבות ישראלים ומבקשי מקלט לשורה של הפגנות ויוזמות נגד הגירוש, כולל עצומות של תיכוניסטים, מורים, רופאים, אחיות ועוד, הצליחה לחסום את הגזירה הזאת.

הממשלה נחושה להמשיך במלחמתה נגד מבקשי המקלט, ואף מתכוונת לחוקק בשביל זה את חוק עוקף בג״ץ. ביטול של צווי הגירוש בזכות מאבק שהתארגן מלמטה מראה שמאבקים משמעותיים בהחלט מסוגלים לחסום את הממשלה היהירה הזאת. זה הודגם גם בקיץ שעבר במזרח ירושלים, כשרבבות צעירים פלסטינים, החיים תחת כיבוש, הצליחו לגרום לממשלה לעשות סיבוב פרסה ולהסיר את המגנומטרים שהוצבו בכניסה לעיר העתיקה.

בכל העולם רואים שמאבקים הם בלם אפקטיבי נגד התקפות מצד ממשלות קפיטליסטיות, והדרך היעילה ביותר להשגת זכויות ושיפור בתנאי החיים. מאבק בהובלת שותפינו מתנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' בעיר סיאטל שבארה״ב, הביא להטלת מס חדש על תאגיד הענק אמזון, שיעביר כ־50 מיליון דולר לבניית דיור ציבורי. בספרד, שביתת נשים המונית נגד אפליה, סקסיזם ואלימות מגדרית הוציאה מיליונים לרחובות. השביתה זכתה לתמיכה מצד ארגוני עובדים וארגוני סטודנטים. 'איגוד התלמידים' (SE), אותו מובילים שותפינו מתנועת 'השמאל המהפכני' (IR) במדינת ספרד, מילא תפקיד מוביל בהתגייסות של צעירות וצעירים לשביתה.

גם בארץ, הנהגות ההסתדרות וארגוני הסטודנטים צריכות לחדול ממדיניות השקט התעשייתי מול ממשלת ההון, לגלות אחריות ולתת גב אמיתי לקבוצות שיוצאות להיאבק — בקמפוסים, במקומות העבודה, אך לא רק שם.

הסלידה מהשלטון הרקוב של נתניהו היא הרבה יותר רחבה ממה שמצטייר כיום בסקרים התנודתיים והמוגבלים ממילא. חשוב לזכור איך בפברואר אותם סקרים הראו שמחצית מהציבור מעוניין שנתניהו יתפטר או יכריז על נבצרות על רקע פרשיות השחיתות. בנוסף, רבבות יהודים וערבים יצאו להפגין בשנה האחרונה נגד התקפות שונות של הממשלה. מאבק רחב ואפקטיבי שמצליח לסחוט הישגים משלטון נתניהו יוכל לגייס ציבור גדול בהרבה.

אולם בשביל להוביל שינוי משמעותי ועמוק במציאות דרושים לא רק מאבקים אלא גם אלטרנטיבה — לממשלה, למפלגות הממסד מ"האופוזיציה" ולמערכת הקפיטליסטית שמושתתת על אי־שוויון, מלבה שסעים ואחראית למשברים בלתי פוסקים. אנחנו נאבקים נגד ממשלת ההון הגזענית של נתניהו ולמען שינוי סוציאליסטי של החברה, שיעקור מהשורש את התופעות של אפליה, עוני, מלחמות והרס סביבתי. הצטרפו אלינו!

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון יוני 2018
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.