הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"5 מיליארד לבריאות"
לעצור את קריסת מערכת הבריאות!
קמפיין ציבורי לקראת הבחירות לכנסת, דורש תוספת של 5 מיליארד שקל בשנה למערכת הבריאות
1,069

מערכת הבריאות הציבורית בישראל על סף קריסה. על פי הנתונים של הסתדרות הרפואית (הר״י), הייבוש התקציבי של המערכת הביאה לירידה מתמשכת במספר הרופאים, ולעליה בזמן ההמתנה לטיפול רפואי — זמן שיכול להימשך חודשים ואף שנים.

בנוסף, מדי חורף חוזרת תופעת תפוסת היתר של בתי החולים והמיטות במסדרון. מספר מיטות האישפוז ביחס לאוכלוסייה עומד כיום על 1.7 לאלף נפש, כאשר הממוצע במדינות ה־OECD הוא 3.3 לאלף נפש. הצפיפות במחלקות אף עולה בחיי אדם, כאשר ההערכה היא שבין 4,000 ל־6,000 איש מתים מדי שנה מזיהומים נרכשים בבתי חולים!

הר״י פתחה בקמפיין ציבורי לקראת הבחירות לכנסת, בו היא קוראת לתוספת של 5 מיליארד שקל בשנה למערכת הבריאות. בהמשך לקמפיין, הוקם ב־7.3 גם פורום חירום ארצי בשם "5 מיליארד לבריאות", הכולל את הסתדרות האחים והאחיות (חלק מההסתדרות החדשה), וארגונים שונים לזכויות החולים.

הקמפיין ושיתוף הפעולה בין הארגונים השונים הוא צעד מבורך וחשוב, אבל למרבה הצער אינו מספיק בפני עצמו. בשלב הזה הוא לא מציע שום אפיק פעולה מלבד הזדהות כללית עם הקמפיין והפעלת לחץ על ראשי המפלגות לקראת הבחירות.

שינוי במדיניות הייבוש של מערכת הבריאות הציבורית דורש מאבק. הארגונים שלוקחים חלק בפורום –הר״י והסתדרות האחיות — צריכים להכריז על סכסוך עבודה לקראת השבתה של המערכת עד להשגת הדרישות. ההסתדרות הכללית צריכה לגבות את המאבק, שחשוב לכלל האנשים העובדים, באמצעות קיום אסיפות הסברה בנושא קריסת מערכת הבריאות במקומות העבודה. הקמפיין צריך גם להצביע על הטבות המס שניתנו לטייקונים ועל הפרטת משאבי הטבע, כדי לתת תשובה לשאלה מאיפה יבוא הכסף לתקצוב המערכות הציבוריות הקורסות.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מרץ־אפריל 2019תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.