השותפים דורשים מדיניות "ימין על מלא" אבל נתניהו מפחד מתגובת־נגד
שביתת המחאה, ההפגנות והעימותים סביב מחנה שועפאט
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סטודנטים למען אקלים
די להתעלמות הנהלות האוניברסיטאות ממשבר האקלים
כ־150 סטודנטיות וסטודנטים השתתפו בפעולת מחאה ארצית ראשונה בשבעה מוסדות להשכלה גבוהה ברחבי הארץ. הדרישה להפסקת השקעות בתאגידים מזהמים צוברת תאוצה
817

בצהרי יום שלישי ה־14.1 התקבצו כ־40 סטודנטים וסטודנטיות ברחבה שמחוץ לבניין גילמן שבאוניברסיטת ת״א, ובקריאת "אוניברסיטת תל־אביב, הכריזי על מצב חירום אקלימי!" השתטחו על הקרקע למשך רבע שעה. חלק אחר ממשתתפי הפעולה חילקו חומרי הסברה לעוברים והשבים. מטרת מיצג זה, המכונה "Die-In", היא לדמות את קנה המידה העצום של ההכחדה והמוות הנגרמים כתוצאה משינויי האקלים. המיצג הוא מחזה קבוע בהפגנות של תנועת האקלים העולמית שצברה תאוצה בשנים האחרונות.

אוניברסיטת ת״א. קרדיט: אמיר טייכר
הדיי־אין אורגן על ידי תא סטודנטים למען אקלים TAU. תנועת מאבק סוציאליסטי בקמפוס לקחה חלק פעיל בהקמתו, יחד עם פעילים נוספים — חלקם חברי הארגונים הסביבתיים מגמה ירוקה ומרד בהכחדה. היוזמה להקמת התא באה בחופשת הקיץ בעקבות סירוב (שחזר על עצמו בהמשך) מצד הנהלת האוניברסיטה להכיר במצב החירום האקלימי שאנו נמצאים בו. התא לקח על עצמו את המשימה לוודא שאוניברסיטת ת״א תכריז רשמית על מצב חירום ותפעל בהתאם לנדרש מכך: תסיט את השקעותיה מתאגידים מזהמים באופן ישיר ועקיף ותסרב לקבל מהם מימון, תפעל למען קמפוס ירוק ונייטרלי מבחינת פליטות פחמן, ותנצל את מקומה כמוסד מוביל להשכלה גבוהה על־מנת לקדם יוזמות חינוך ומחקר בנושא מצד סטודנטים, חברי סגל וארגונים סביבתיים — ותסרב לקדם "מחקרים" מטעם ובמימון תאגידים.
הפעולה לא הייתה מוגבלת רק לקמפוס בתל־אביב — היא הייתה חלק מיום פעולה ארצי שבו לק׳חו חלק כ־150 סטודנטיות וסטודנטים, ואורגן על ידי יוזמות אקלים מקבילות בקמפוסים ברחבי הארץ: אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית (בשני קמפוסים אלה לוקחים חברי מאבק סוציאליסטי תפקיד מוביל), מגמה ירוקה באוניברסיטת בן־גוריון, אקדמיית בצלאל ומכללות ספיר וסמי שמעון שבנגב וכמו כן יחד עם תנועת "המרד בהכחדה ישראל". במהלך הפעילויות חולקו חומרי הסברה ונאספו מאות חתימות תמיכה בזכות תשומת הלב שהפעילות והמיצג משכו.
מכללת בצלאל. קרדיט: נועה גולדבלט

יום הפעולה, הגדול ביותר בקמפוסים עד כה, קיבל הד בתקשורת הממסדית: תובל קליין, ממובילות התא בתל אביב וחברת מאבק סוציאליסטי אמרה לחדשות ערוץ MAKO: "המאבק הזה הוא לא רק מאבק למען הסביבה, אלא ממש מאבק על העתיד שלנו. למשבר האקלים יהיו השלכות מרחיקות לכת על כל תחומי החיים, ויש לנו רק עשר שנים לעשות את השינוי שיכול למנוע את הדרדרות המשבר."

להתארגנויות "מלמטה" של תאי סטודנטיות וסטודנטים יש תפקיד פוטנציאלי חשוב בקידום לא רק דרישות להנהלות האוניברסיטאות, אלא גם בחיזוק המאבק הכללי בארץ כנגד מדיניות הממשלה בנושא וכחלק מהתנועה הבין לאומית. כבר בשלב הראשוני של ההתארגנויות המקומיות הן הצליחו לגרום להתאחדות הסטודנטים הארצית להודיע על תמיכתה במאבק ועל הירתמותה לחיזוק מצעד האקלים שייערך בסוף חודש מרץ באמצעות הסעות מאורגנות של סטודנטים. תאי האקלים דורשים מההתאחדות תמיכה נוספת בדמות פרסום ויוזמה של צעדי מחאה נוספים. בנוסף, ההתאחדות צריכה גם להעלות דרישות קונקרטיות בפני הממשלה ובראשן ביטול תוכניות ביסוס משק האנרגיה בישראל על גז טבעי.

סביבה לפני רווחים! להסיט השקעות מתאגידים מזהמים

הדיי־אין בת״א קיבל רמה גבוהה במיוחד של תשומת לב והשתתפות, בזכות חשיפה שפורסמה בסופ״ש שלפני: בתגובה לפניית חופש מידע שנשלחה ע״י פעילי מאבק סוציאליסטי בתא האקלים, האוניברסיטה הודתה כי היא משקיעה באופן עקיף בתאגידים מזהמים. הפוסט שפורסם בנושא זכה לתפוצה במדיה החברתית, ותאי אקלים במוסדות השכלה גבוהה אחרים כבר עושים מהלכי בירור דומים.

מהחשיפה עולות מספר שאלות עובדתיות — כמה מהכסף בכל אוניברסיטה הולך לתעשיות מזהמות? האם אוניברסיטאות מקבלות מימון דרך תרומות מחברות שכאלה? כיצד זה משפיע על התנהלות המוסדות? — ובנוסף, שאלות עקרוניות ויסודיות יותר — האם אוניברסיטה אמורה להיות מעורבת בכלל בשוק ההון, או תלויה בתרומות מבעלי הון וברווחי הון לפעילותה השוטפת? האם ייתכן חופש אקדמי אמיתי בתנאים הללו? האם הבעיות השורשיות ייפתרו ע״י עירוב של הון פרטי "מוסרי" במקום ההון הפרטי "הלא מוסרי"? מאבק סוציאליסטי בקמפוס מקדמת עמדה ברורה — פתרון יסודי ומלא לא יגיע מהשוק הפרטי המעדיף את אינטרס הרווח הצר על פני טובת הכלל, אלא דרך מימון ובעלות ציבוריים, שקיפות ארגונית וניהול דמוקרטי.

אוניברסיטת חיפה. קרדיט: סטודנטים למען אקלים חיפה

יום הפעולה הארצי סימן עליית מדרגה בהתארגנות כנגד משבר האקלים בקמפוסים. עם התשתית הארגונית והחיבורים שנבנו, קיים מומנטום ברור לחיזוק הפעילות. תא האקלים בת״א, ושאר התאים ברמה הארצית, ממשיכים לארגן פעילויות הסברה וגיוס תמיכה מסטודנטים וסגל אקדמי. עם בסיס תמיכה מספיק רחב, תנועת הסטודנטים הארצית תוכל לעמוד מול המוסדות האקדמיים בחזית מאוחדת ולהציב דרישות ברורות לשקיפות בנוגע למקורות מימון ומעורבות אקטיבית בהתמודדות עם משבר האקלים דרך הגעה לנייטרליות פחמנית בקמפוס וקידום מחקר אקלימי; מעבר לכך יוכלו חברי התנועה להשתתף בבניית תכנית פעולה שתשיג מטרות אלה ולוודא שהיא מתבצעת. במקביל, התנועה תוכל להתחבר לשכבות של צעירים ועובדים כדי לבנות את מאבק האקלים ההמוני שיהיה הכרחי כדי להשיג את השינוי השורשי הדרוש להתמודדות עם משבר האקלים.


₪18,479
עוד ₪1,521
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2022
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.