הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לקראת בחירות שלישיות?
המערכת במשבר − הפתרון הוא להיאבק ולהציב אלטרנטיבה
קמפיין ההתקרבנות של נתניהו מעלה את הסבירות להליכה לבחירות ■ סוף עידן נתניהו צריך להיות תחילתו של מאבק למען שינוי סוציאליסטי
961

בלבנון, בעיראק ובמלטה שלחו ההמונים בחודשים האחרונים ראשי ממשלה מושחתים הביתה. בשורה ארוכה של מדינות נוספות מתפרצים מאבקים המוניים והתקוממויות נגד האליטה המושחתת.

נתניהו הגיב, כצפוי, לכתבי האישום שהוגשו כנגדו בקמפיין התקרבנות, הטוען כי הוא נרדף על ידי המשטרה והפרקליטות. הוא מנסה להתחבר, באופן ציני במיוחד, לחוסר האמון הציבורי בצמרת המשטרה ובמערכת. אלא שבפועל, מערכות אכיפת החוק נהגו עם מאפיית בלפור בכפפות משי. על אף האשמות בשוחד, מרמה והפרת אמונים, היועץ המשפטי לממשלה מיהר להבהיר כי ראש הממשלה לא חייב להתפטר.

נתניהו נחקר רק על קשריו עם הטייקונים אלוביץ׳, מוזס ומילצ׳ן. לאורך השנים מאפיית בלפור פיתחה מערכת יחסים גם עם שלדון אדלסון, עם ברוני הגז יצחק תשובה וקובי מימון, ואין לדעת עם מי עוד. תיקי נתניהו חשפו רק חלק קטן מההתנהלות המושחתת של האליטה הקפיטליסטית ומהשליטה של ההון בפוליטיקה, באמצעי התקשורת ובכלכלה.

שלושה שרים נוספים בממשלה היוצאת — שר הפנים דרעי, שר הרווחה כץ ושר הבריאות ליצמן — עומדים בפני הגשת כתבי אישום בגין פרשיות שחיתות. הם בהחלט צריכים לתת את הדין גם על קריסת מערכות הבריאות והרווחה, על הפקרת החינוך לגיל הרך, על ההזנחה הגזענית של היישובים הערביים ועל שיעורי העוני בקרב קשישים ונכים שחיים מקצבה.

כספים לקצבאות — לא להתנחלויות

מאבק הנכים שוב התחדש בשבועות האחרונים, על רקע החשש מעיכוב בהעלאת הקצבאות שהובטחה לינואר 2020. לממשלת מעבר אסור, כביכול, לאשר תוכניות חדשות ואפילו להעביר תקציבים שכבר הובטחו. גם התקציב לתוכנית לטיפול באלימות במשפחה לא הועבר, וזאת על אף ש־13 נשים נרצחו על ידי בן זוג או בן משפחה ב־2019. 43 פועלי בניין נהרגו מתחילת 2019, אבל ממשלת המעבר לא מיישמת את ההסכם להגברת הבטיחות בענף.

מה מותר לממשלה? להעביר 40 מיליון שקל להתנחלויות כפי שעשתה הממשלה ב־1 בדצמבר, בעקבות פגישה של נתניהו עם ראשי מועצת יש״ע. מותר גם להכריז על הרחבת ההתנחלות הכהניסטית בחברון — כפי שעשה באחרונה שר הביטחון בנט.

שתי ההחלטות הן בגדר שוחד בחירות. נכון לכתיבת שורות אלה, ההליכה לסבב בחירות שלישי במרץ נראית כמעט בלתי נמנעת. גם הליכוד וגם "הימין החדש" של בנט מתחרים על ליבם של ראשי המתנחלים מול מפלגת "הבית היהודי". אך נתניהו זקוק למועצת יש״ע גם בקרב שהוא מנהל נגד האישומים — עמותות המתנחלים יכולות לארגן ולממן הפגנות, כנסים, הסעות ולוגיסטיקה.

בחירות — מועד ג׳

סבב בחירות שלישי ידחה את הרכבת הממשלה החדשה לאביב 2020 ואולי מעבר לכך. עשרות בעלי הון ומנכ״לים של תאגידים חתמו על מכתב פומבי שדורש מנתניהו לזוז הצידה בשביל לאפשר הקמת ממשלה כבר עכשיו. האליטה הקפיטליסטית רוצה ממשלת הון מתפקדת — כזאת שתוכל, בין השאר, להגיש לנו (ולא להם) את החשבון על הגירעון התופח בתקציב המדינה.

בכחול־לבן, מקווים כי מרד פנימי במפלגתו של נתניהו, אולי בהנהגת גדעון סער, יאפשר להם להקים ממשלה משותפת עם הליכוד. לא סביר שזה יקרה, אבל גם התסריט הפחות סביר הזה יהיה אולי פתרון מספק לפלונטר הפוליטי עבור הטייקונים, אבל לא תהיה בכך שום בשורה עבור האנשים העובדים, יהודים וערבים.

הרבבות שיצאו להפגין נגד חוק הלאום, נגד אפליית להט״ב, נגד רצח נשים, נגד אלימות משטרתית, נגד ייבוש מערכות הרווחה, נגד הכיבוש ולמען שלום, רוצים שינוי משמעותי ולא קוסמטי. הדרך לשם עוברת בבניית מאבק והצבת אלטרנטיבה.

לאורך כל התקופה האחרונה, אנחנו במאבק סוציאליסטי קידמנו את הצורך בשיתוף פעולה בין גורמים בשמאל ובשורות ארגוני העובדים כדי להריץ בבחירות רשימה של שמאל סוציאליסטי הקוראת לעובדים ולצעירים, יהודים וערבים להתארגן למאבק למען רווחה, צדק חברתי ושלום.

לא חסרה השראה למאבק כזה! בארצות הברית ובריטניה, עובדים וצעירים מתגייסים לקמפיינים השמאליים של סנדרס וקורבין. ההמונים בלבנון, בעיראק, בסודן ובאלג׳ריה, באמריקה הלטינית ובהונג קונג מסתערים על כיכרות הערים, מפילים ראשי ממשלה ודיקטטורים ונאבקים למען שינוי יסודי — מהפכני — של החברה.

סוף עידן נתניהו צריך להיות תחילתו של מאבק למען שינוי כזה גם כאן — סוף לאי־שיווין ולעוני, להרס הסביבה, לאפליה ואלימות כלפי נשים, לגזענות, לכיבוש ולמלחמות — כן לשחרור החברה מאחיזת שלטון ההון. הצטרפו למאבק לשינוי סוציאליסטי!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.