לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחקר של מכון ויצמן מוכיח
יותר עוני, יותר קורונה
מספר חולי הקורונה המאומתים למיליון נפש ביישובים העניים ביותר גבוה פי 6.3 מאשר ביישובים המבוססים ביותר
2,514

2,514

מחקר שנערך במכון ויצמן באוקטובר ניתח את הקשר בין מספר הנדבקים, המאושפזים והנפטרים מקורונה לבין מעמד חברתי־כלכלי. מניתוח של נתוני משרד הבריאות עולה, באופן מובהק, שככל שהיישוב מבוסס יותר כך מידת וחומרת התחלואה יורדת, וככל שהקהילה ענייה יותר כך הסיכוי להדבקה ואף למוות מקורונה גדל.

מספר חולי הקורונה המאומתים למיליון נפש ביישובים העניים ביותר (אשכול חברתי־כלכלי 1) גבוה פי 6.3 מאשר ביישובים המבוססים ביותר (אשכול 10)! מספר המאושפזים למיליון נפש ביישובים מהאשכול התחתון גבוה פי 3.8 מבאשכול העליון, ומספר המתים למיליון נפש גבוה פי 6.3.

ברור שהווירוס לא בודק את חשבון הבנק לפני הדבקה, אבל יש כמה סיבות מובנות מאליהן, שאת חלקן מציין גם ראש צוות המחקר, פרופ׳ ערן סגל: צפיפות, תשתיות רעועות ותנאי מגורים ירודים. כל אלה פגעו בבריאות התושבים והתושבות גם לפני מגיפת הקורונה — וזוהי תוצאה ישירה של מדיניות הייבוש התקציבי של שלטון נתניהו. בנוסף לכך, היישובים הערביים סובלים מצפיפות כתוצאה מחנק תכנוני, הריסות בתים, אפליה והיעדר תוכניות מתאר — גם אלו, כמובן, תוצאה של מדיניות.

הדבקה במקומות העובדה

גורם נוסף שמעלה את הסיכוי להידבק ביישובים וקהילות עניות הוא עבודה במשרות בשכר נמוך שבד״כ אי אפשר לבצע מהבית: תחבורה, לוגיסטיקה, משלוחים, ניקיון, מכירה פרונטלית, ייצור מכל הסוגים וכו׳. מספר מקומות עבודה כאלו הפכו למוקדי התפרצות.

לפחות 14 עובדים נדבקו במשחטה בדיר אל־אסד באפריל האחרון, מה שהביא להתפרצות קורונה בכל היישוב. במרכז מענה טלפוני של רשת ״רמי לוי״ באשקלון, נדבקו לפחות 5 עובדים בסוף אוגוסט. לפי תחקיר ״המקום הכי חם״, עובדת שנמצאה חיובית לקורונה הוכרחה לא לספר לאף עובד במוקד, חוץ מהשתיים שישבו לידה, כי נדבקה, וזאת, כשלדברי העובדים, אין שום יכולת לשמור על מרחק במקום העבודה.

חלק מרכזי ובלתי נפרד מהמאבק בנגיף הוא מאבק למען חיסול העוני ושדרוג תשתיות חברתיות ופיזיות. חלק מהעובדים המאורגנים, כמו נהגי אוטובוס וצוותי ההוראה, נאבקים למען צעדים דוגמת תוספת קווים ונהגים בתחבורה הציבורית, הקטנת כיתות ועוד. כל ארגוני העובדים צריכים להתגייס וליזום מאבקים כאלה. הנהגת ההסתדרות צריכה לחדול משיתוף פעולה עם הממשלה והמעבידים, שאחראים להתמודדות הכושלת עם הקורונה בישראל, ולהיאבק כדי להבטיח פרנסה, רווחה, בריאות והגנה מפני קורונה לכלל ה־99%, יהודים וערבים, בכל היישובים, כולל בפריפריה.

*   מתוך גיליון נובמבר־דצמבר של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.