לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
משבר הקורונה
לעצור מגיפה של תחלואה, אבטלה ואי־שוויון
מדיניות קפיטליסטית ולאומנית פוגעת בהתמודדות עם המגיפה
1,375

1,375

מדיניות שלטון נתניהו והממשלה הדו־ראשית שלו עם בני גנץ הפכה את ישראל למובילה העולמית במספר הנדבקים החדשים בנגיף הקורונה מדי יום ביחס לגודל האוכלוסייה. לממשלה היתה חצי שנה להשקיע במילוי חוסרים במערכת הבריאות, בהקמת מערך אפידמיולוגי של קטיעת שרשראות הדבקה, בהיערכות התחבורה הציבורית ומערכת החינוך — אך דבר כמעט לא נעשה.

מעל ל־380 חולי קורונה נפטרו בישראל באוגוסט — כמעט פי 2 יותר מבאפריל, החודש הקטלני ביותר בארץ עד כה. מספר החולים הקשים המאושפזים בבתי החולים עלה מכ־300 ל־450 בין אוגוסט לספטמבר. רף חוסר הספיקה של בתי החולים הולך ומתקרב ככל שמתקרב החורף.

תוכנית הרמזור, המסווגת את היישובים בישראל לפי רמת תחלואה, מבהירה כי הקורונה הפכה למחלתם של משקי הבית העניים והמתרוששים — תוצר של מדיניות ניאו־ליברלית ושל אפליה גזענית ממוסדת. כמעט כל "האזורים האדומים" הם ברשויות מקומיות עניות מהפריפריה, 70% מהן רשויות ערביות. רובן סובלות מאפליה תקציבית, מהיעדר השקעה בתשתיות ומנגישות מוגבלת לשירותי רווחה ובריאות.

החברה הערבית והחברה החרדית, נפגעות באופן בלתי פרופורציונלי מהקורונה, בעיקר בגלל בעיית המגורים הצפופים שהופכת בידוד של חולים בביתם ושמירה על ריחוק חברתי לבלתי־אפשריים. גם פתיחת שנת הלימודים בישיבות ב־21 באוגוסט תרמה לתחלואה בחברה החרדית ויש בהחלט סכנה שלפתיחת שנת הלימודים ב־1 בספטמבר תהיה השפעה דומה בכל הארץ.

הממשלה החליטה על עוצר לילי והפסקת לימודים ב־40 יישובים "אדומים". אבל ההחלטה לא צפויה להוריד את התחלואה ברמה הארצית, שממילא 80% (!) ממנה מחוץ ליישובים האדומים. לכן בממשלה שוקלים סגר מלא בחגים. הטלת סגר ללא רשת ביטחון כלכלית וחברתית היא מלכודת עוני. ללא השקעת חירום בשירותי הרווחה, סגר יגרור, בין השאר, עלייה נוספת באלימות כלפי נשים. השבתת בתי הספר ומעבר ללמידה מרחוק, ללא הבטחת ציוד מחשוב וחיבור לאינטרנט עבור כל תלמיד ותלמידה בישראל, יהיו מתכון לזינוק בפערים במערכת החינוך.

שלטון נתניהו, שכבר האשים את העניים בעוני, לא יהסס להאשים אותם בסגר ובהשלכותיו. אסור לתת לשלטון הימין לקדם "הפרד ומשול" בין עובדים לעובדים ובין עניים לעניים, להסיר מעצמו אחריות ולהפוך את הציבור הערבי והקהילות החרדיות לשעירים לעזאזל.

יו״ר הקואליציה מיקי זוהר טוען כי התחלואה לא תרד כל עוד לא יפסיקו ההפגנות נגד נתניהו בבלפור. אין אף נתון או הוכחה כי ההפגנות תרמו לעלייה בהדבקה. זה לא מפריע לבנו של נתניהו לטעון כי משרד הבריאות והשב״כ מסתירים במודע נתונים בנושא מהציבור. אך אף תאוריית קונספירציה לא תנקה את שלטון נתניהו מאשמתו בהתפשטות הקורונה ולא תעצור את הירידה החדה באמון הציבור בממשלה.

בתחילת ספטמבר הכריזה ההסתדרות, ארגון העובדים הגדול במשק, על סכסוך עבודה כללי, לאחר שהממשלה שחילקה מתחילת המשבר מיליארדים לטייקונים, החליטה להגיש את החשבון לעובדות הסוציאליות, לאחיות, לכבאים ולכלל העובדות והעובדים במגזר הציבורי.

קיצוץ שכר והקפאת גיוסים במגזר הציבורי יפגעו בהתמודדות עם המגיפה ועם ההשלכות החברתיות שלה. הנהגת ההסתדרות בחרה עד עכשיו שלא להוביל מאבק למען פתרונות למשבר הכלכלי והבריאותי. ההכרזה על סכסוך עבודה במגזר הציבורי היא הזדמנות לשינוי כיוון — בניית מאבק לא רק לבלימת הקיצוצים שעל הפרק אלא למען השקעה מאסיבית במערכות החינוך, הבריאות והרווחה. לא צריך לחכות ליו״ר ההסתדרות, ארנון בר דויד, שמעדיף ממילא לסגור דיל עם שר האוצר ולהימנע משביתה כללית במשק. כבר עכשיו אפשר לארגן אסיפות במקומות העבודה, כולל באמצעות זום, והפגנות מקומיות.

המאבק של עובדי המגזר הציבורי הוא הזדמנות לבניית מאבק רחב של כלל מעמד העובדות והעובדים בישראל נגד המדיניות הקפיטליסטית והלאומנית שפוגעת בהתמודדות עם המגיפה. נחוץ מאבק למען פתרונות סוציאליסטיים ולמען כלכלה וחברה שמציבות בריאות, פרנסה ורווחה על פני רווחים של קומץ טייקונים.

*   מתוך גיליון ספטמבר־אוקטובר של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.