לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עימותים ביפו
יפו לא למכירה – לא לימין הקיצוני ולא לכרישי הנדל״ן
תקיפת ראש ישיבת ההסדר ימין משה, הרב אליהו מאלי, וההפגנות הסוערות שבאו בעקבותיה העלו לכותרות את המתח בין תושבי יפו לגרעיני הימין הקיצוני שחדרו למקום בשנים האחרונות. אך התמונה שצוירה בתקשורת הממסדית היא חלקית ומעוותת
1,435

1,435

האירוע תואר כאילו מאלי הותקף בשל יהדותו בשעה שהוא בדק נכס פנוי עבור ישיבת ההסדר. גורמי ימין כרכו את התקיפה הזו יחד עם תקריות אלימות נוספות שהתרחשו בירושלים, בהן הטריגר היה לכאורה סממנים יהודיים דתיים. במאמצם ליצור את הרושם של פרעות אנטישמיות, הם מחקו לחלוטין את ההקשר... אין סכסוך לאומי? כיבוש? סילוק תושבים מבתיהם? אלימות משטרתית? אפלייה, עוני והזנחה? לצד גינוי לפעולות אלימות של בודדים, בעיקר כאשר הן מופנות באופן הרסני כנגד תושבים מהשורה — צריך גם לתאר את התמונה המלאה.

ביפו העימות האלים היה על רקע השתלטות הימין הקיצוני על נכסים בעיר במטרה לדחוק תושבים עניים החוצה. העימות התרחש בשעה שמאלי פנה מהמגרש הריק אותו בדק, אל תוך שטח פרטי של בית בו מתגוררת משפחה יפואית ותיקה. הבית נמצא אמנם בבעלות עמידר, אך המשפחה מתגוררת בו מזה שנים ארוכות בדמי מפתח. הזכאות לדמי מפתח פגה עם פטירת הדור הראשון של היושבים בבית, כך שילדי הדור השלישי שנולדו וגדלו בו הפכו לפולשים בביתם שלהם ועומדים בסכנת פינוי.

חברת עמידר זכתה לבעלות על הבית, בדומה לבתים רבים אחרים ביפו, מתוקף חוק "נכסי נפקדים" הגזעני שגזל את רכושם של הפלסטינים שגורשו ב־1948. קומץ התושבים שנשאר בעיר גם נושל מרכושו, ורוכז בשכונת עג׳מי. כך משפחות נשארו ללא ביתם הקודם, וללא בעלות על ביתם הנוכחי. לאחרונה חברת עמידר החלה למכור את "נכסי הנפקדים" שברשותה וכתוצאה מעליית מחירי הנדל״ן ביפו — הרוכשים הם לא המשפחות שהתגוררו בבית, אלא גורמים מבוססים יותר, כמו טייקונים וכרישי נדל״ן, בינהם גם גרעיני הימין הקיצוני, מרופדים בכספים ממשלתיים "לחיזוק הפריפריה" ובתרומות של בעלי הון. החשודים בתקיפה מתגוררים במקום — וראו בכניסה של הרב מאלי אל שטח ביתם את תחילת הנסיון לפנות אותם ממנו.

זעזוע של צביעות בימין

הימין ניצל את ההזדמנות להפיץ את הנרטיב של "יהודים תחת מתקפה אנטישמית" במטרה לחזק את תהליך דחיקת הפלסטינים החוצה ממזרח ירושלים ומיפו. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לגנות את תקיפה הרב, ולהודיע שהוא מצפה ל"למיצוי מלוא חומרת הדין" עם התוקפים, הכהניסט איתמר בן גביר האשים את התוקפים באנטישמיות ואילו שותפו לסיעה, יו״ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ אף רמז לצורך לגרש מפה את יושבי הארץ הערבים, לצד יו״ר אם תרצו, רונן שובל, שקרא "לחדש את אפקט הנכבה".

לא שמענו מהם גינויים כאלה כאשר הרב אריק אשרמן הותקף לפני שבועיים על ידי מתנחלי נוער גבעות בשעה שניסה למנוע מהם להשחית שטח חקלאי של הכפר הפלסטיני טייבה, לא שמענו מהם גינויים אחרי פיגועי "תג מחיר" בכפר קאסם, בית איכסא, כמאנה.

"אנחנו דוגלים בעבודה משותפת ובשכנות טובה כל השנה" נמסר מטעם ישיבת ההסדר של הרב מאלי. גלגול עיניים ציני קלאסי. המטרה המוצהרת של הגרעינים התורניים היא "להתנחל בלבבות" — כלומר לרתום תושבים נוספים לפרוייקט ההתנחלויות המשיחי שלא זוכה לתמיכה ציבורית גבוהה. הפעילות שלהם מכוונת לשלהב את השסע הלאומי בין תושבי המקום, על ידי חיזוק "החזות היהודית" כלומר יותר חינוך ותרבות בעלי אופי דתי ליהודים על חשבון האפשרות לחיים משותפים. מאלי עצמו, במקור מההתנחלות הכהניסטית של עטרת כוהנים בעיר העתיקה של ירושלים, התבטא בנוגע לצורך להפריד בין יהודים לערבים בערים מעורבות. הנוכחות של הימין המתנחלי, חלקם מסתובבים עם נשק באופן מופגן בשכונת עג׳מי, היא פרובוקציה כשלעצמה. הנסיונות להרחיב את הגרעין דרך פינוי משפחות מוחלשות רק הגדישו את הסאה.

להתארגן למאבק — נגד הימין הקיצוני, נגד העוני וההזנחה, בעד הזכות לדיור

על פי הפעיל החברתי וחבר מועצת העיר, עבד אבו־שחאדה, בערב שלאחר התקיפה (יום א' 18.4) הגיעו חברי הגרעין התורני להפגין מול בית המשפחה שעליו רצה אליהו מאלי להשתלט. מולם הגיעו צעירים תושבי העיר להפגנת־נגד, ואז המשטרה נכנסה ודיכאה בכוח את הפגנת הצעירים היפואים, שהגיבו בירי זיקוקים ובזריקות אבנים.

ביום שני התארגנה הפגנת סולידריות נגד הימין הקיצוני ביוזמת תושבים יהודים. ההפגנה שהחלה בצורה שקטה, נפלה קורבן גם היא לאלימות משטרתית, בשעה שעשרות משתתפות ומשתתפי ההפגנה ניסו לצעוד לעבר בית ישיבת ההסדר. על פי הדיווחים ילד כבן 11 נעצר בכוח על ידי קבוצת שוטרים סמויים שהסתננה להפגנה. עצורים נוספים שוחררו בתנאים מגבילים במטרה להרתיע אותם מהמשך המחאה. הפגנה נוספת תיערך ביום שבת, ואנחנו במאבק סוציאליסטי נשתתף בה.

ההתארגנות המשותפת נגד הנוכחות של הימין הקיצוני חשובה מול הסיקור החד צדדי של האירועים והמחסור במערכת הפוליטית בקול שמאלי, בפרט קול שמאלי סוציאליסטי. עמותות הימין המתנחלי לא זוכות לתמיכה ציבורית גבוהה, אבל הן מצליחות להיכנס ליפו ולזרוע שינאה בגלל הפקרת זכות יסוד כמו דיור לחסדי השוק החופשי.

במקום לאפשר לעמידר לעשות רווח ממכירת דירות שהופקעו, יש לחייב את עמידר לייעד את כלל הדירות שברשותה עבור דיור ציבורי, תוך מתן עדיפות לדיירים הקיימים. במקום העברת כסף לעמותות הימין המתנחלי, תושבי יפו זקוקים להרחבה ופיתוח של דיור ציבורי ולהשקעה בתשתיות, בחינוך ובתרבות. אם כל זה היה קיים — לא היה פתח לימין הקיצוני לחדור לקהילה.

לצד מאבק בפרובוקציות של הימין הקיצוני, יש צורך להיאבק במדיניות שנותנת מרחב פעולה לימין הקיצוני. יש צורך במאבק נגד כל מקרי פינוי המשפחות מבתיהן על רקע אינטרסים כלכליים, יש צורך להיאבק נגד כל סוג של אפליה ודיכוי, נגד ההזנחה, נגד העוני והאי־שוויון. המאבק בימין הקיצוני צריך להיות משותף לכל הקבוצות שעלולות להיפגע כתוצאה מהכוח הלא פרופורציונלי שלו במערכת הפוליטית. מאבק כזה בימין הקיצוני ובפערים הכלכליים שמאפשרים לו להיכנס לשכונות, צריך להיות על סדר היום של ההסתדרות וארגוני העובדים, לצד ארגוני סטודנטים וארגוני נשים ולהט״ב — כמו גם התארגנויות בשכונות אחרות נגד פינויי בתים.

להתארגן למאבק:
  • לא לגרעיני כהניסטים בשכונות שלנו — כן למאבק משותף של תושבים יהודים וערבים נגד הימין הקיצוני, נגד האלימות המשטרתית ונגד כל אפליה.
  • לא לדחיקת משפחות ותושבים מחוץ לערים ולשכונות, לא לבנייה לעשירים בלבד. השקעה מאסיבית בדיור ציבורי, לתושבים יהודים וערבים, ללא אפליה. לקבוע פיקוח ממשלתי על שכר דירה.
  • די לאפליה בתקציבים, בקרקעות ובדיור של הציבור הערבי־פלסטיני בישראל. כן למאבק של ארגוני העובדים למען חיסול כל אפליה והעלאת תנאי המחיה של יהודים וערבים כאחד.
  • לבנות מפלגה של ציבור העובדים והעובדות, יהודים וערבים, כאלטרנטיבה למפלגות הממסד שמתחפשות ל"חברתיות" אך תומכות בסדר־יום קפיטליסטי ולאומני. מפלגה של מאבק נגד מערכת שמנציחה אי־שוויון ועוני, נגד אפליה וכיבוש, ולמען שינוי סוציאליסטי!
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.