הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שייח' ג׳ראח
עוד משפחה בסכנת גירוש, עוד גזירה של ממשלת בנט־מרצ
נציגי עיריית ירושלים וכוחות משטרה גדולים ניסו לסלק את משפחת סאלחייה לרחוב ■ עמר בר־לב, השר לבטחון פנים מטעם מפלגת העבודה, יישר קו עם הימין המתנחלי וכינה "פולשת" את המשפחה שמתגוררת בביתה מזה שלושה דורות
908

ב־10 בינואר, נכנס לתוקף צו פינוי 'גמיש' נגד משפחת סאלחייה המתגוררת בשכונת שייח' ג׳ראח שבמזרח ירושלים. המשמעות: המשטרה יכולה בכל רגע לגרש את המשפחה מהבית בו היא מתגוררת מזה שלושה דורות. 12 בני משפחה גרים בבית, בינהם: אמא, אבא וארבעה ילדים, הקטנה בת 9 — וכן סבתא בת 74.

משפחת סאלחייה היא לא המשפחה הפלסטינית היחידה בשייח' ג׳ראח שנמצאת בסכנת גירוש. גם משפחת סאלם נמצאת בסכנת גירוש מיידי. יהונתן יוסף, חבר מועצת העיר ירושלים ופעיל ימין קיצוני מוכר, טוען כי קנה את הבית של משפחת סאלם מצאצאים של משפחה יהודית שהחזיקה בו לפני 1948, ועל בסיס זה הוא תובע את פינוי המשפחה. באופן דומה, עמותת המתנחלים המשיחית "נחלת שמעון" תובעת לפנות עוד שורה של משפחות פלסטיניות המתגוררות בשכונה משנות ה־1950. אבל במקרה של משפחת סאלחייה, מי שדורש את פינוי המשפחה זו עיריית ירושלים בכבודה ובעצמה.

ביום שני בבוקר (17.1) הגיעו נציגי עיריית ירושלים וכוחות משטרה גדולים במטרה לזרוק את משפחת סאלחייה לרחוב. חלק מבני המשפחה התבצרו על גג הבית עם בלוני גז. אב המשפחה, מחמוד סאלחייה, איים לשרוף את עצמו. ניסיון הפינוי משך בזמן אמת תשומת לב ציבורית ותקשורתית בארץ ובעולם. סביר להניח שזה מה שגרם למשטרה לא להרוס את בית המשפחה. אבל כוחות המשטרה הרסו את המשתלה הסמוכה לבית, שהיא גם מקור הפרנסה של מחמוד, אב המשפחה. במהלך היום המשטרה עצרה שלושה תושבים פלסטינים בשייח ג׳ראח שמחו נגד הפינוי, כולל תלמיד תיכון. בערב המשטרה התחילה להתפנות מהשכונה.

עיריית ירושלים רוצה להפקיע את הבית וחלקת האדמה של משפחת סאלחייה, בטענה כי השטח יועד להקמת גני ילדים ובית ספר. 500 מטר מהמקום קיים מגרש ריק שנועד לפי תוכנית המתאר של השכונה לצרכי ציבור, אבל העירייה מסרה אותו ללא תשלום לעמותה חרדית שמתכננת להקים שם ישיבה. לפי תוכנית העירייה, השטח הציבורי בשכונה הפלסטינית ישמש להקמת ישיבה חרדית, ואילו בית הספר וגני הילדים לילדי השכונה יקומו על חורבות בית מגורים.

בפועל, התכנון המעוות הזה הוא תירוץ להמשיך הטיהור האתני הזוחל בשייח' ג׳ראח ובכל השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים הכבושה. הפקעת אדמות ובתים פלסטינים לטובת התנחלויות נועדה לסכל כל אפשרות להקמת מדינה פלסטינית עם בירה במזרח ירושלים. זו מדיניות שכל ממשלות ישראל יישמו בעשורים האחרונים. ושכיום מיושמת על ידי ממשלת בנט־לפיד־העבודה־מרצ.

העירייה אפילו לא הציעה למשפחת סאלחייה פיצוי או דיור חלופי. "אני עובדת בשכר מינימום, הילדים שלי עובדים בשכר מינימום". מסבירה ליטל סאלחייה, אם המשפחה בראיון לשיחה מקומית, "הילדים שלי נולדו פה. לי אין תחליף –זה מפה לרחוב".

דור הסבים של משפחת סאלחייה רכש את שטח האדמה עליו הוקם הבית בשנות ה־1950 לאחר שגורשו מביתם בשכונת עין כרם ב־1948. מערכת חוקים גזענית ומפלה, לא מאפשרת למשפחת סאלחייה לקבל פיצוי על הבית ממנו גורשה בעין כרם, אך גם לא להוכיח בעלות על חלקת האדמה שרכשה בשנות ה־1950 בזמן השלטון הירדני.

השר בר־לב: המשפחה היא פולשת לא חוקית

ניסיון הגירוש בשייח' ג׳ראח הוא חלק מהפגיעה בכל ציבור העובדות, העובדים והעניים תחת ממשלת הכיבוש וההון של בנט־לפיד־מרצ.

בזמן הפינוי והתבצרות המשפחה על הגג, השר לביטחון פנים מטעם מפלגת העבודה, עמר בר־לב, צייץ בטוויטר כי בית המשפט קבע שמדובר בפלישה לא חוקית, ושהשטח מיועד להקמת כיתות לימוד. מבחינתו, המשפחה שגרה בביתה מזה שלושה דורות היא פולשת. הוא הציג את ניסיון הפינוי בזמן כפועל יוצא של דאגה לתושבים. בפועל, הוא יודע טוב מה הוא עושה, ולמה השוטרים שלו מגרשים את משפחת סאלחייה.

לא רק בר־לב אחראי לגירוש, אלא הממשלה כולה הפועלת בשירות הכיבוש, מפעל ההתנחלויות והאינטרסים של בעלי ההון. מפלגות קפיטליסטיות כמו מרצ והעבודה שכינו את עצמן "חברתיות", התגלו שוב כמשרתי הון וארגוני מתנחלים, שמסלקות משפחות שחיות משכר מינימום לרחוב, גם בגבעת עמל וגם בשייח' ג׳ראח, בזמן גל תחלואה אדיר. הן התגלו כשותפות למדיניות של חנק תקציבי, ללא מתן פיצויים, מענקים, וסיוע לציבור או למערכות הרווחה.

האיום בפינוי משפחת סאלחייה עוד לא הוסר. צו הפינוי בתוקף עד ה־25 בינואר. מדי יום שישי, מתקיימות הפגנות בשכונה נגד הגירוש — הפגנות שחשוב לחזק! מול הממשלה שאחראית לגירוש יש לבנות מאבק רחב של עובדות ועובדים, פלסטינים וישראלים למען סיום הכיבוש והעוני, אי־השוויון והרס הסביבה, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.