לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סמוטריץ׳ מאיים, נשיא אוניברסיטת ת״א מקיים
צעדי שביתה נגד הקיצוצים במדעי הרוח — במקום לקצץ, לתקצב
ארגון סגל ההוראה והמחקר באוניברסיטת ת״א נוקט צעדי שביתה במאבק נגד תוכנית הנהלת האוניברסיטה לצמצומים בשיטת הסלמי בפקולטה למדעי הרוח ■ התוכנית תואמת את דרישת סמוטריץ׳ ואת סדר יומה של ממשלת הדמים ■ על הפרק שביתה ללא הגבלת זמן בפקולטה ואף בקמפוס כולו
127

127

ארגון סגל ההוראה והמחקר באוניברסיטת תל אביב נערך לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן בפקולטה למדעי הרוח ביום שלישי, 2.7, במסגרת המאבק נגד תוכנית הנהלת האוניברסיטה ליישם סבב פיטורים נוסף כחלק ממגמה מתמשכת של קיצוצים. חודש לתוך הסמסטר, ולאחר שהתקיימה שביתת אזהרה בת יום בפקולטה ב־23.6, עם השתתפות כמעט מלאה, הנהלת האוניברסיטה משגרת איומים בריוניים במטרה להחליש את המאבק, ועד כה סירבה אפילו לקיום מו״מ. ארגון הסגל מארגן פעולות הסברה ומחאה, מעורר דיון ורותם לפעולה סגל וסטודנטים.ות בקמפוס. הארגון אימץ מתווה להסלמת המאבק, מכנס אסיפות כלליות והקים ועד פעולה ייעודי. ב־7.7 מתוכננת שביתת אזהרה בכלל הקמפוס, במקרה ביום בו מתוכננת גם עוד יוזמת "שביתה אזרחית" נגד ממשלת הדמים.

על רקע המחאה ההמונית נגד הממשלה, נשיא אוניברסיטת תל אביב, אריאל פורת, מנסה להצטייר כקול "דמוקרטי" המתנגד לנתניהו ולימין הקיצוני, ובפרט להצעת החוק המקארתיסטית שמקדמות הממשלה והתאחדות הסטודנטים.ות, הדורשת להעמיק רדיפה פוליטית לאומנית באקדמיה. מול יוזמות לחרמות מחאה בינלאומיים בתגובה למרחץ הדמים בעזה, פורת אף מציג את האוניברסיטה כמעוז "פלורליסטי" ומתרברב בחופש מחאה כביכול בקמפוס גם לקולות המתנגדים למלחמה. בנאום שנשא במליאת סנאט האוניברסיטה ב־7.2 התגאה ב"חיזוק מדעי הרוח", וטען לשיאי תרומות לאוניברסיטה, בעוד שלא התנגד לקיצוצים בהשכלה הגבוהה וציין כי "אפשר להסתדר עם פגיעה כלשהי במשאבים הכלכליים, ואפילו עם פחות חברי סגל". באותו החודש גילה ארגון הסגל על היערכות לקיצוץ בהיקף "50% בסגל רך" במדעי הרוח, כמתואר במכתב ששלחה ראשת בית הספר לפילוסופיה לסגל הבכיר. בפקולטה יש כ־280 מרצות.ים מהסגל ה"זוטר" (ללא קביעות), המבצעות את רוב עבודת ההוראה.

תוכנית ההנהלה "שוחרת הדמוקרטיה" משתלבת בפועל בסדר־יומה של הממשלה המקדמת קיצוצים בהשכלה הגבוהה ושל שר האוצר סמוטריץ׳, שקרא לקצץ במדעי הרוח. בהתאם, ההנהלה פועלת לטרפוד מאבק הסגל המאורגן הדורש היפוך של סדר־היום: לא לקצץ, אלא לתקצב.

התירוץ לקיצוצים הוא שההרשמה לפקולטה בירידה ארוכת טווח. כיום הפקולטה מלמדת סטודנטים.ות מכלל האוניברסיטה הלוקחים במסגרתה קורסים, אך אינה מתוקצבת עבור מי שאינם במסלולי תארים במדעי הרוח. היגיון הצמצומים, שיפגעו גם במי שכבר במהלך התואר, הולך בכיוון הפוך ממה שנחוץ כדי להבטיח ביטחון תעסוקתי ולחיזוק ההשכלה הגבוהה בתחום.

קיצוץ משמעותי גם אחרי הוצאת העז

לאחר שארגון הסגל הכריז על סכסוך עבודה, הנהלת האוניברסיטה הכחישה את הנתון של קיצוץ 50% מהסגל, פעלה להסרת שלטי מחאה בקמפוס, ונעתרה להקדמת פגישה רשמית עם נציגות הסגל בסוף מאי, לקראת פתיחת הסמסטר. בפגישה הציגה תוכנית לקיצוץ משמעותי אך בשיעור מופחת: 6.3% מסך שעות המשרות או 14.1% מכלל הסגל בפקולטה — כ־39 עובדי.ות הוראה.

מה הוביל לנסיגה מהיקף הקיצוץ שדווח במקור? האם ללא מאבק ארגון הסגל הייתה ההנהלה מבצעת הפחתה זהה בהיקף הקיצוץ? הנתון המקורי לא נשלף מהמותן ומבטא מתווה מקסימליסטי ליישום התוכנית ארוכת־הטווח של ההנהלה. אם לא היה מתארגן מאבק, ההנהלה הייתה מקבלת אור ירוק להתקדם בקצב מואץ. אולם כפי שהזהרנו מראש, המתווה המקסימליסטי שימש גם כטקטיקת הפחדה, בגדר הכנסת "עז" למו״מ, במטרה לייצר מצג של ויתור גדול מול "דרישות מופרזות" כדי להשיג הסכמה על פיטורים משמעותיים בהיקף מופחת, שימשיכו את המגמה.

ואכן, בהנהלה כבר צמצמו כ־11 קורסים בסמסטר הנוכחי. מדובר בעצם בשיטת הסלמי — גם אם יצליחו לקצץ "רק" 14% מהסגל בפקולטה בסבב הנוכחי, יצמצמו עוד בשנה הבאה ובשנה לאחר מכן. לפי נתונים שליקט ארגון הסגל, בשנים 2016–2021 חלה ירידה של 19% במספר הסטודנטים הרשומים בפקולטה, בעוד הסגל קוצץ ב־34.5%! סבב פיטורים נוסף יושם ב־2022.

בניית התנגדות לתוכנית הפיטורים

נעשו מאמצים לרתום מעורבות של חברי.ות סגל באסיפות ואירועי מחאה, מה שהצליח להביא להשתתפות עשרות חברי.ות ארגון, וכן עשרות סטודנטים.ות. סבב המאבק הנוכחי מדגים חלק מהפוטנציאל להגברת מעורבות החברים.ות מהשורה, ולקידום דמוקרטיה איגוד־מקצועית — לעומת הטיפוח של פסיביות מסוכנת בארגוני עובדים רבים המתארגנים למאבק בצורה המנחיתה הכרעות מהותיות "מלמעלה למטה". עדכונים שוטפים, הרחבת "הגרעין הפעיל", ואסיפות תדירות לדיון והכרעות נחוצים כדי לסייע לאיגוד להתמודד קולקטיבית מול האתגרים, ובהתאם לאינטרסים של חברות.ים מהשורה.

בעקבות הצעה והתעקשות מצידנו (נציגות החברות במאבק סוציאליסטי) ומצד גורמים נוספים בוועד, התקיים באסיפה הכללית של 21.5, לקראת פתיחת הסמסטר, דיון ער בנושא אסטרטגיה ומתווה פעולה, והתקבלו החלטות. חברות ארגון ותיקות תיארו מניסיונן שההתנהלות הדורסנית של הנהלת האוניברסיטה היא ארוכת שנים, עקב יחסי כוחות שצריך להיאבק כדי לשנות.

אחד האתגרים שעלו לדיון הוא הצורך לרתום עוד שכבות דווקא בתקופה שבה מתקיימות מחאות רבות בסוגיות אחרות. הנגשת המאבק לסטודנטים.ות ורתימתם עלתה כסוגייה מכרעת, בפרט לאור תפקיד משת״פי שמילאו ראשי אגודת הסטודנטים.ות בסבבי מאבק קודמים. נקודה זו גם חיזקה את הצורך בתוכנית פעולה הדרגתית שתיתן יותר זמן להסביר על המאבק ולהנגישו גם לסטודנטים.

צוות התיאום של הוועד ('הנהלת הארגון', המורכבת מהיו״ר, הסיו״ר והגזבר) הציע באסיפה לאמץ דרישות לפיצויי פיטורים מוגדלים וקידום "תוכנית הבראה" לפקולטה. אין די בכך, מכיוון שצריך לדחות את עצם ההיגיון שמאחורי הקיצוצים. הצלחנו לשכנע לחדד את הדרישות, כך שיודגש שהארגון מתנגד קטגורית לסבב הפיטורים, כפי שאומץ: "האסיפה לא רואה כל הצדקה לקיצוצים [...] ומתנגדת בתוקף לכל מהלך פיטורים", והארגון דורש "לקבל מידע מלא ומפורט מהאוניברסיטה לגבי הניהול הכספי של הפקולטה, וכן נתונים מלאים על היקף הפיטורים בעבר ועל הירידה במספר הסטודנטים.ות". האסיפה אימצה גם דרישה למו״מ, "בהשתתפות נציגות נבחרת מהארגון ומאגודת הסטודנטים.ות לגבי עתיד הפקולטה [והסגל]".

כפי שתוכנית ההנהלה אינה מסתכמת בסבב פיטורים אחד, כך גם תוכנית ארגון הסגל צריכה לקחת בחשבון הסתכלות כוללת ומערכה מתמשכת למען סדר־יום הפוך לזה שמקדמת ההנהלה. תוכנית רצינית להיפוך מגמה ולהצלת הפקולטה תצטרך להסתמך על שילוב בין מעורבות דמוקרטית של כלל הסגל והסטודנטים.ות לבין רפורמה שתבטיח תקצוב מלא, לרבות בדרישה למימון ציבורי.

מובן שאין כל הבטחה מראש לגבי תוצאות המאבק — ובפרט באיזו מידה יצליח לבלום את הפיטורים המיידיים שמקדמת ההנהלה. התוצאות יושפעו מהיקף הכוחות שניתן יהיה לרתום.

מיום שיבוש לצעדי שביתה

האסיפה החליטה גם לקיים דוכני הסברה בקמפוס — שקיבלו תמיכה מצד סטודנטים במדעי הרוח — ואימצה מתווה הסלמה הדרגתי של צעדים ארגוניים.

ב־3.6 התארגן יום שיבוש בפקולטה — עיצומים בהשתתפות מלאה שכללו קיצור שיעורים ו־3 אסיפות הסברה רועשות של סגל וסטודנטים.ות לאורך היום. בתום האסיפה האחרונה, הנהלת האוניברסיטה שלחה אבטחה לדרוש בשמה שנפסיק "להפריע לשיעורים", וסימנה למעשה נכונות להפעיל כוח פיזי להשתקת המאבק.

בעקבות יום השיבוש, דקאנית הפקולטה, גלי רחל צינמון, זימנה נציגות מהארגון ל"שיחת נזיפה" ב־10.6. כפי שדווח לוועד, המידע היחיד החדש שנמסר בפגישה היה שמבחינת ההנהלה, "ככל הנראה לא יהיה מנוס" מלקצץ עוד גם בשנה הבאה. בעקבות הפגישה, רוב מוחלט בישיבת הוועד ב־16.6 הסכימו שלאור בריונות ההנהלה אין ברירה אלא לפנות לצעדי שביתה והוחלט על צעדי הסלמה.

ארגון הסגל הוביל הפגנה מול כנס "ועידת תל אביב" שאירגנה הנהלת האוניברסיטה ב־19.6, בה הצבענו על הצביעות שבהתנגדות ה"דמוקרטית" של ההנהלה לממשלה, בעודה מקדמת בפועל את מדיניותה הפרו־קפיטליסטית.

ביום שביתת האזהרה בפקולטה, 23.6, משמרות השביתה מצאו כיתות ריקות. השביתה לוותה בשתי הפגנות שהתארגנו בקמפוס בזו אחר זו — של ארגון הסגל ושל התארגנות 'סטודנטים נגד הקיצוצים' (שיזמו סטודנטים מחד״ש). ההפגנות עצמן היו רועשות, אף שבהיקף סמלי, מה שמדגיש את הנחיצות בהשקעה שיטתית ברתימת כוחות.

המסרים שקידמנו כחברי.ות מאבק סוציאליסטי בקמפוס, בסיסמאות, בנאומים ובשלטים, דוגמת "סמוטריץ׳ מאיים ופורת מיישם", "0 פיטורים, 100% תקצוב", וגם "שקיפות תקציבית ודמוקרטיה", נענו בחיוב ואומצו על ידי חברות וחברי סגל וסטודנטים.ות.

צעדי הסלמה מול בריונות ההנהלה

בבוקר שביתת האזהרה שיגרה הנהלת האוניברסיטה מכתב הפחדה משפטי לארגון הסגל, המאיים על הארגון לנטוש את הצעדים "הלא מידתיים" של שביתה והפגנות. דרישת המכתב, אף שאינו כולל איומים משפטיים קונקרטיים, היא למעשה לחדול ממאבק, תוך התנגדות לזכותנו להפגין בקמפוס ולשבות בתגובה לפיטורי צמצום. ההנהלה המסרבת למו״מ דורשת "הידברות" ללא מאבק כדי שתוכל להכתיב את התוצאות. באופן דמגוגי, ההנהלה העזה לטעון שהמאבק בתוכניתה הוא שפוגע בסגל ובסטודנטים.ות, "בשנה קשה של מלחמה ממושכת" — אם ההנהלה כל כך מוטרדת ממצב הסגל והסטודנטים בעת הזאת, שתסיר את ההתקפה עליהם מסדר היום.

האיומים וניסיונות ההפחדה מעידים על פחד מהכוח של העבודה המאורגנת. הם נועדו ועלולים, יחד עם ניכויי השכר הצפויים בעקבות העיצומים, להתיש ולגרום לדמורליזציה של הסגל הנאבק. לכן חשוב להמשיך לחתור להגברת הלחץ על הנהלת האוניברסיטה דרך הגברת היקף המעורבות וההתגייסות בקרב הסגל והסטודנטים, ורתימת סולידריות פוטנציאלית מכוחות נוספים.

למטרה זו, יזמנו והשתתפנו בהקמת ועד פעולה של חברי וחברות ארגון הסגל, שהחל להיפגש ב־25.6, בחתירה להעמיק מעורבות של מעגל מתרחב של סגל בדיון שוטף ובמאמצים הארגוניים סביב צעדי המאבק הנחוצים. נחוץ לרתום גם את הסטודנטים וגם את הסגל הבכיר והסגל המנהלי לתמיכה במאבק. כמו כן, יש לחזק הסברה ודיון גם מחוץ לפקולטה סביב מטרות המאבק, ולשכנע על הנחיצות בהשתתפות פעילה גם בשביתת אזהרה שעל הפרק בכלל הקמפוס: ארגון הסגל מזהיר מהתפשטות מגמה מצמצמת לפקולטות נוספות, בפרט נוכח דיווחים פרטניים על ביטול קורסים וכיתות תרגול, ואיחוד כיתות במספר פקולטות.

בינתיים ההנהלה ממשיכה לסרב למו״מ סדור, אך הנהלת האוניברסיטה יזמה פגישה נוספת עם נציגות הסגל ב־30.6. למחרת תתכנס אסיפה כללית נוספת, להערכת מצב ולהמשך דיון והחלטות בנוגע לדרישות ולצעדים, לקראת אפשרות לפתיחה מיידית כאמור, ב־2.7, בשביתה ללא הגבלת זמן בפקולטה, ואף אפשרות לשביתת אזהרה בקמפוס.

0 פיטורים, 100% תקצוב — די להתקפות על פרנסה וההשכלה הגבוהה, להיאבק בסדר־היום של סמוטריץ׳
  1. לחזק את המאבק של ארגון סגל ההוראה והמחקר באוני׳ ת״א נגד תוכנית הפיטורים וההתקפה המתמשכת של ההנהלה על הפקולטה למדעי הרוח המשתלבת בהתקפות סמוטריץ׳ וממשלת הדמים על ההשכלה הגבוהה.
  2. שקיפות תקציבית — לחשוף לציבור את המאזנים הכספיים ותיקי ההשקעות של הפקולטה והאוניברסיטה.
  3. הגדלת מספר הסטודנטים.ות בפקולטה — שילוב נרחב של קורסים במסלולים בפקולטות אחרות, קידום שיעורים פתוחים לציבור, פרסום תוכניות הלימודים בחשיפה גבוהה מטעם הפקולטה, והצעת הקלות בשכר־לימוד ומלגות קיום.
  4. גיבוש תוכנית פיתוח ארוכת־טווח לפקולטה במעורבות הסגל והסטודנטים.ות. 0 פיטורים, 100% תקצוב לפקולטה וקידום צעדים להפעלה דמוקרטית של הפקולטה במעורבות כלל הסגל וכן הסטודנטים.ות, במטרה להבטיח פיתוח מקצועי איכותי לטובת הקמפוס והחברה ככלל.
  5. הבטחת תקצוב מלא לפקולטה, לרבות בהתאם למספר הסטודנטים.ות הלומדים בה בפועל, מכלל הפקולטות. את המימון צריך לדרוש גם מהמדינה — להיאבק בקיצוצים שמוביל סמוטריץ׳ בהשכלה הגבוהה, כן להשקעה ציבורית בחינוך ובמחקר!
  6. די ל"זיטור", כן לביטחון תעסוקתי. העלאת שכר לסגל ההוראה והמחקר, הצמדת השכר למדד המחירים, והחזרת ההצמדה (שבוטלה ב־2023) של מלגות תלמידי.ות מחקר והעלאתן. סוף להפרדת "בכיר" ו"זוטר" — כן לקביעות כמצב ההעסקה הרגיל של הסגל.
  7. לא לרדיפה פוליטית, לא לפגיעה בחופש האקדמי ובחופש המחאה בקמפוסים וברחובות! להפיל את הצעת החוק המקארתיסטית שמקדמת הממשלה להשתקת ביקורת באקדמיה.
  8. להשקיע בהשכלה הגבוהה, בחינוך, ברווחה ובבריאות לכול, לא בהטבות לבעלי הון, בהתנחלויות, ובמתקפה המחריבה את תשתיות החיים בעזה. תקצוב ציבורי מלא להשכלה הגבוהה למען שירות חברתי ברמה גבוהה, זמין ללא תשלום וללא אפליה, ועל בסיס כוח עבודה מאורגן עם שכר מחיה וקביעות. להוציא אינטרסים עסקיים וצבאיים מהאקדמיה.
  9. כן להפגנות ולצעדי שביתה למען "עסקה עכשיו" ו"בחירות עכשיו", להפיל את ממשלת הדמים של נתניהו והימין הקיצוני, לעצור את מרחץ הדמים בעזה ואת סכנת המלחמה האזורית. מול הרס השירותים החברתיים, העוני, המלחמה, הכיבוש ושלטון ההון, להיאבק לשינוי סוציאליסטי.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.