לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אוניברסיטת ת״א
ארגון סגל ההוראה והמחקר נאבק באיום נוסח סמוטריץ׳ לקצץ מחצית מהתקנים במדעי הרוח
בחסות משבר הדמים, הנהלת הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת ת״א מקדמת פיטורים של עד כמחצית מסגל ההוראה והמחקר ■ אסיפה כללית של ארגון סגל ההוראה והמחקר החליטה להכריז סכסוך עבודה
218

218

בחסות משבר הדמים, הנהלת הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב מקדמת פיטורים של עד כמחצית (!) מסגל ההוראה והמחקר (עוזרי הוראה ועמיתי הוראה, נעדרי קביעות), המונה כיום כמעט 300 א.נשים. בהתאם, יקוצץ היצע הקורסים. דקאנית הפקולטה, גלי רחל צינמון, עדכנה בכך את ראשי בתי הספר בפקולטה בפברואר, מבלי לעדכן את ארגון סגל ההוראה והמחקר. הקיצוצים יחלו מיידית בסמסטר ב׳, הנפתח ב־26 במאי. אסיפה כללית של ארגון הסגל החליטה ב־26 במרץ להכריז סכסוך עבודה, ברוב של 89%.

מדובר בהמשך מגמת ייבוש הפקולטה. רק לפני שנתיים התקיים מאבק נגד פיטורים, וקיצוצים יושמו גם בשיא משבר הקורונה. בסבב הפיטורים הקודם, הנהלת הפקולטה תכננה לפטר 10% מהסגל. המאבק שהוביל ארגון הסגל, שכלל גם שתי הפגנות בהשתתפות סגל וסטודנטים.ות, הצליח למנוע, למיטב ידיעתנו, כמחצית מהפיטורים.

כעת, בהשפעת תגובת ארגון הסגל, כולל פרסום בתקשורת ותליית פוסטרים ברחבי הפקולטה, אותם הנהלת הפקולטה עשתה מאמצים להסיר, הוקדמה פגישה עם ההנהלה — מיוני, כשתוכניות הלימודים לשנה הבאה כבר נבנו, ל־19 במאי. עם זאת, הפגישה אמורה רק לספק מידע על המיועדים לפיטורים. בינתיים צומצמו בסמסטר ב׳ כ־11 קורסים.

"מחויב המציאות"?

נשיא האוניברסיטה, אריאל פורת, מתהדר בכך ש"חיזוק מדעי הרוח" גבוה בסדר עדיפויותיו. במציאות, הנהלת האוניברסיטה טוענת ששוב הקיצוץ "מחויב מציאות" עקב ירידה ארוכת־טווח במספר הסטודנטים.ות למדעי הרוח, שלא לוותה בקיצוץ בהיקף דומה בסגל.

ההנהלה סירבה להעביר לארגון הסגל נתונים מלאים לגבי הירידה בהרשמה וגובה הקיצוצים בעשור האחרון, סירבה לחשוף את מצבה התקציבי של הפקולטה ומסרבת לדון במודל תקצובה. התקצוב מסתמך כיום על מספר בוגרי.ות הפקולטה, ואינו מחשיב סטודנטים.ות מפקולטות אחרות הלוקחים בה קורסים.

בכל הנוגע למשאבים הכלכליים להשקעה בהוראה ובמחקר בתחום מדעי הרוח, יש לדרוש לחשוף את המאזנים הכספיים ותיקי ההשקעות של הפקולטה והאוניברסיטה. נזכיר שבכל חודש האוניברסיטה משקיעה מעל רבע מיליון שקל רק במשכורות לנשיא וסגנו, לרקטור ולמנכ״ל.

בעוד שחלה ירידה במספר הסטודנטים.ות למדעי הרוח באוניברסיטת ת״א, בדיקה של ארגון הסגל חשפה כי ברוב האוניברסיטאות המצב טוב יותר. בבר אילן אף נרשמה עלייה.

יישור קו עם היגיון קפיטליסטי ותוכניות הממשלה

הממשלה מאיימת בקיצוץ נוסף של 300 מיליון שקל בהשכלה הגבוהה, בהמשך לקיצוץ של 450 מיליון בשנה שעברה. לטענת שר האוצר סמוטריץ׳, "הכסף הגדול נמצא במקצועות לא מקדמי כלכלה כמו לימודי פילוסופיה", והוא דורש "סדר עדיפות חדש". במציאות, "הכסף הגדול" נמצא אצל בעלי ההון, שרק מקבלים מתנות על חשבון הציבור, ובהשקעות הציבוריות במלחמה, בכיבוש ובהתנחלויות.

בעוד שגורמים בהנהלות המוסדות האקדמיים מיצבו עצמם "במאבק על הדמוקרטיה" מול הממשלה בשנה שעברה, ההנהלות שותפות להיגיון הרווח לפיו תחומים "לא מקדמי כלכלה" הם הראשונים ללכת.

מזה שלושה עשורים צנח שיעור הסטודנטים.ות במדעי הרוח באוניברסיטאות ישראל מ־28% לפחות מ־10%, שעה שסטודנטים.ות תחת לחץ לבחור תארים שיקלו עליהם בשוק העבודה, ומדיניות המועצה להשכלה גבוהה והנהלות האוניברסיטאות הייתה קיצוצים שהחריפו את המשבר. כעת, ההיגיון הקפיטליסטי של ההנהלות, החותר תחת קידום מחקר שלא למטרות רווח או "ביטחון", מכתיב קיצוץ נוסף המיישר קו עם תוכניות הממשלה.

כך גם, הנהלות מוסדות אקדמיים שהתנגדו עד ל־7.10 להתקפות הממשלה והצרת החופש האקדמי וחופש הביטוי, חברו לציד המכשפות נגד הציבור הערבי־פלסטיני ומתנגדי.ות מלחמה בכלל. נשיא אוניברסיטת ת״א אומנם התחייב שלא לפטר את המרצה מה"בכיר" ד״ר ענת מטר, אך פרסם גינוי משולל יסוד של התנהלותה, שהשתלב בקמפיין הסתה לאומני נגדה.

המצב בו לרוב המוחלט של הסגל אין קביעות מעצים את הפגיעוּת לרדיפה פוליטית, כשהתבטאות ביקורתית על השלטון עלולה לגרור "אי־חידוש חוזה". במשך שנים, האוניברסיטאות "חוסכות כסף" דרך העסקת מרבית סגל ההוראה והמחקר על תקן "זוטר", בתנאי חוסר ביטחון תעסוקתי ושכר נמוך, על פני פתיחת תקנים של סגל עם קביעות ("בכיר"). נלווית לכך נטייה ל"זיטור" — סירוב, על חשבון רמת ההוראה, להעסיק דוקטורנטים.ות בתפקידי תרגול משום ששכרן "גבוה מדי".

בתוך כך, הנהלות האוניברסיטאות והאוצר גם יחד מורחים כבר מעל לשנה את המו״מ על הסכם קיבוצי חדש מול ארגוני הסגל "הזוטר", הדורשים חיזוק של הביטחון התעסוקתי והעלאות שכר. באחרונה באוצר אף דרשו הפחתת שכר בפועל (באמצעות הגדלת השעות למשרה מלאה).

לעצור את הפיטורים, להציל את מדעי הרוח

הקיצוצים במדעי הרוח מיושמים בשיטת הסלמי. ייתכן שהנתון של פיטורי מחצית מהסגל בפקולטה בת״א, שהוכחש, הוא הטעיה טקטית בגדר הכנסת "עיזים" למו״מ, במטרה להציג לבסוף ויתור כדי להשיג הסכמה על קיצוצים בהיקף קטן יותר.

מאבק צמצם התקפות של ההנהלה בעבר. מאבק עוצמתי יכול גם למנוע אותן. כדי להציל את מדעי הרוח, צריך לבנות מאבק שיוכל לשנות את מאזן הכוחות, כך שניתן יהיה להוריד את תוכנית הפיטורים מהפרק ולהפוך את המגמה.

האסיפה הכללית של ארגון הסגל ב־26 במרץ הסמיכה את הוועד להכריז על צעדי מחאה ושביתה. בישיבת ועד שהתקיימה ב־7 במאי, אלינור נדיר ואני — 2 חברות ועד, חברות במאבק סוציאליסטי — הדגשנו כי תוכנית הפיטורים לא הולכת לתרום לשיקום הפקולטה אלא להרוס אותה. בהתאם לכך, הצענו מתווה פעולה של צעדי הסלמה מתגלגלים ככל הצורך לאורך סמסטר ב׳. אלה יצטרכו לכוון לגייס לפעולה כוחות כמה שיותר גדולים מקרב הסגל, ומקרב הציבורים הנוספים בקמפוס הנפגעים מההתקפות על מדעי הרוח, כמו גם לבנות את החיבורים לארגונים המייצגים אותם— אגודת הסטודנטים.ות והסגל הבכיר, שחתם באחרונה על הסכם קיבוצי חדש בעקבות שביתה של כשבועיים.

כחלק מקידום מאבק אפקטיבי ודמוקרטי, הצענו שתוכנית פעולה סדורה תובא לדיון והחלטה בישיבה נוספת ובאסיפה כללית. בעקבות זאת התקיימה ישיבת ועד ב־9 במאי, בה התקבלה הצעת הצוות המארגן לפתוח את הסמסטר בשביתה כללית. אולם ההנהלה — שרק ב־2022 נכנסה לרשימה בינלאומית של מוסדות הרומסים זכויות עובדים, ושממשיכה בעקביות במגמת הקיצוצים — עלולה לפנות להתשה כלכלית של הסגל השובת ולכוון לכפות פשרה שתאפשר פיטורים, כך שיש להיערך לאפשרות כזו, להמשיך את הדיון האסטרטגי באסיפה כללית, ובה לקבל החלטה שלוקחת את ההיבט הזה בחשבון.

סביב תחילת הסמסטר ובכל שלב במאבק, עלינו ליזום כמה שיותר פגישות לדיון ותכנון הצעדים עם חברי.ות הארגון. בכל מקרה, את הסמסטר צריך להתחיל בצעדי מחאה ושביתה ראשונים, עם הפגנה מרכזית בולטת ורועשת בקמפוס.

אנחנו דורשות ודורשים:

אפס פיטורים, להשקיע בפקולטה למדעי הרוח — כן לתוכנית פיתוח ארוכת טווח שתכלול:

 • ביטול תוכנית הנהלת אוניברסיטת ת״א לפיטורים ולסגירת תוכניות לימוד בפקולטה.
 • הגדלת מספר הסטודנטים.ות בפקולטה — שילוב נרחב של קורסים במסלולי לימודים בפקולטות אחרות, קידום שיעורים פתוחים לציבור, פרסום תוכניות הלימודים בחשיפה גבוהה מטעם הפקולטה, הקלת ההרשמה והצעת הקלות בשכר־לימוד ומלגות קיום.
 • שקיפות תקציבית — לחשוף לציבור את המאזנים הכספיים ותיקי ההשקעות של הפקולטה והאוניברסיטה.
 • הבטחת תקצוב מלא לפקולטה, לרבות בהתאם למספר הסטודנטים.ות הלומדים בה בפועל, מכלל הפקולטות.
 • קידום צעדים להפעלה דמוקרטית של הפקולטה במעורבות כלל הסגל וכן הסטודנטים.ות, במטרה להבטיח פיתוח מקצועי איכותי לטובת הקמפוס והחברה ככלל.

לא ל"זיטור", כן לביטחון תעסוקתי

 • סוף למדיניות ה"זיטור", כשבהנהלה מסרבים להעסיק דוקטורנטים.ות בתפקידי הוראה כי זה "יקר מדי".
 • להיאבק על הסכם קיבוצי שיכלול העלאת שכר לסגל ההוראה וחיזוק הסדרי ביטחון תעסוקתי. להיאבק למען הצמדת השכר למדד המחירים, וסוף להפרדה בין "בכיר" ל"זוטר", והפיכת הקביעות למצב ההעסקה הרגיל של הסגל.
 • החזרת ההצמדה (שההנהלה ביטלה בשנה שעברה) של מלגות תלמידי.ות מחקר בתארים מתקדמים למדד המחירים, וחתימת הסכם ייעודי להעלאת המלגות ולהבטחת תנאים.
 • לא לרדיפה פוליטית, לא לפגיעה בחופש האקדמי!

השכלה גבוהה לא צריכה להיות סחורה

 • לא לקיצוצים בהשכלה הגבוהה, כן להשקעה ציבורית בחינוך ובמחקר!
 • הוצאת אינטרסים עסקיים וצבאיים מהאקדמיה — די להכפפת האקדמיה לצורכי מכונות רווח וכיבוש.
 • תקצוב ציבורי מלא להשכלה הגבוהה — במקום לבעלי ההון — למען שירות חברתי ברמה גבוהה, זמין ללא תשלום וללא אפליה, ועל בסיס כוח עבודה מאורגן עם שכר מחיה וקביעות.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.