הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק המרצים להוראה
אגודת הסטודנטים בסמינר הקיבוצים צריכה לתמוך במאבק המרצים
האוצר לא מוכן להעביר תוספות שכר למרצים ■ האגודה צריכה לגבות את המאבק כדי להביא לסיומו המהיר לטובת המרצים והסטודנטים
1,540

בסוף השבוע שעבר, הסתדרות המורים החליטה על עיצומים של המרצים במכללות להוראה. זאת אחרי שמשרד האוצר לא העביר את התקציבים הדרושים למימוש הסכם השכר שנחתם בין הסתדרות המורים למשרד החינוך, ובכך הפר את ההסכם בין שני הצדדים. בין היתר ההסכם כלל תוספת של 6% למשכורות של המרצים במכללות להוראה.

בתור מי שעתידים להיות עובדי הוראה, שנפגעים בעצמם מהקיצוצים של הממשלה, יש לנו הסטודנטים אינטרס שהמאבק שלהם ינצח ולכן אנחנו צריכים לתמוך בו, וכך גם אגודת הסטודנטים בסמינר והתאחדות הסטודנטים.

בישיבת המועצה של אגודת הסטודנטים, ביום שלישי האחרון (14.6.16), הישיבה הראשונה של המועצה החדשה אחרי הבחירות, נידונו העיצומים. נעה מועלם, יו״ר האגודה, עדכנה את המועצה לגבי פגישה של התאחדות הסטודנטים הארצית שדנה אף היא על מאבק המרצים. לדבריה, יש גורמים בהתאחדות שתומכים במאבק ואחרים שלמרבה הצער מתנגדים לו. היא בעצמה הציגה עמדה שתומכת במאבק, אך אמביוולנטית לגבי העיצומים עצמם, כיוון שהם עלולים לפגוע בסטודנטים.

אכן, בעקבות העיצומים המרצים צפויים לדחות את בדיקת המבחנים של מועד א' ואת החזרת העבודות, אם כי חשוב לציין שמספר מרצים כבר הבהירו שהם ימצאו פתרונות כדי למנוע פגיעה בסטודנטים, כמו דחייה ארוכה של מועד הגשת העבודות.

אני אמרתי בישיבת המועצה שמי שבחר לפגוע בסטודנטים הוא האוצר, שהעמיד את המרצים עם הגב לקיר במאבק על פרנסתם ולא השאיר להם ברירה. בישיבה הוחלט שבימים הקרובים האגודה תשחרר הצהרה שתתמוך במאבק המרצים באופן כללי, אך נכון לעכשיו לא ברור מה תהיה העמדה לגבי העיצומים.

ההצהרה חייבת לכלול תמיכה מפורשת במאבק של המרצים כולל בזכותם לעיצומים, כדי להפעיל לחץ על האוצר. עמדה שלא תתמוך בעיצומים למעשה תעזור לאוצר להפעיל לחץ על המרצים ותחליש את מאבקם. בשלב זה לא ברור מה העמדה שתתקבל בהתאחדות הסטודנטים הארצית. אבל כל הצהרה שהאגודה תשחרר צריכה להיות בסולידריות מלאה עם המרצים, גם אם זאת תהיה הצהרה נפרדת מההתאחדות.

כדי לתת גב למרצים, ולהביא לסיום מהיר יותר של המאבק לטובת המרצים והסטודנטים, אגודת הסטודנטים והתאחדות הסטודנטים הארצית יכולות לקדם צעדים נוספים, למשל ארגון אספות הסברה והפגנות משותפות למרצים וסטודנטים.

חשוב להדגיש שהפגיעה של האוצר במרצים היא חלק ממגמה ארוכת שנים של קיצוצים בהשכלה הגבוהה, שעלולה להביא בהמשך לפגיעות נוספות בסטודנטים, כולל תוספות לשכר הלימוד. לכן זאת תהיה פגיעה חמורה יותר בסטודנטים אם נתן לממשלה להפריד בין האינטרסים שלנו ושל המרצים. אנחנו צריכים לעמוד ביחד, מרצים וסטודנטים, מול מדיניות הקיצוצים של הממשלה, שפוגעת בהשכלה הגבוהה.

בתור נציג במועצת האגודה אני אעשה כל שביכולתי כדי לוודא שהאגודה תבחר בכיוון של סולידריות מול ה"הפרד ומשול" של האוצר, ותעמוד לצד המרצים שלנו. לכן אני ומספר סטודנטים נוספים החתמנו על עצומה שקוראת לאגודה לתמוך במרצים. 61 סטודנטיות וסטודנטים חתמו על העצומה, שהתארגנה ביומיים בלבד ורוב הסטודנטים בסמינר עדיין לא נחשפו אלייה. זה מראה על סנטימנט רחב של סולידריות עם המרצים בקרב הסטודנטיות והסטודנטים בסמינר.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.