הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עוצרים את הגירוש
הגירוש הוא אסון בשירות שלטון ההון
כרישי נדל״ן מתל אביב, דיקטטורים רצחניים מאפריקה וקבלני קולות מהליכוד – לכולם יש מניות בתוכנית של ממשלת נתניהו לגירוש מבקשי המקלט ■ התעוררות מרשימה של יוזמות מחאה
1,137

לאורך הימים האחרונים התפרסמו בזה אחר זה הצהרות ומכתבי מחאה נגד גירוש מבקשי המקלט מצד כ־1,000 מורות, כ־800 עיתונאים ועובדים מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה, כ־500 מרצים, כ־500 פסיכולוגיות, כ־400 רופאים, אחיות ועובדות סוציאליות, כ־50 מנהלות ומנהלי בתי ספר, ומעל 30 ניצולי שואה!

עצומה נגד הגירוש שיזמו תלמידי תיכון מהתארגנות 'ואהבתם' הצליחה כבר להגיע באופן מרשים ליותר מ־5,000 חתימות. מעל 11,500 חתמו על עצומה הקוראת לאיגוד הטייסים ואגודת התעופה הישראלית לסרב לשתף פעולה עם הגירוש, בהמשך לסירוב ההמוני של טייסים בגרמניה להשתתף בגירוש מבקשי מקלט בחודשים האחרונים. שלושה טייסי אל־על ומעל 130 אנשי צוות אוויר ישראלים נענו לקריאה. אלו הצהרות מחאה משמעותיות, אפילו אם הגירוש מתוכנן להתבצע כבעבר באמצעות חברות טיסה זרות.

במכתב מחאה שפירסמו עובדות ועובדים סוציאליים נכתב כי "מצוקתם של תושבי ותושבות דרום תל אביב הינה תוצר של הזנחה ארוכה וממושכת מצד הרשויות, אפליה בחלוקת משאבים והיעדר תשתיות, מוסדות ומענים הולמים למחיה. ריכוזם של מבקשי המקלט בדרום העיר מכביד על תושביה הוותיקים ומייצר מצג שווא של מלחמה על משאבים. יש לשים סוף להכוונת אוכלוסיות מדוכאות להיאבק זו בזו ולדאוג לרווחת כולם. את מיליארדי השקלים שהשקיעה המדינה עד כה במתקני הכליאה 'חולות' ו'סהרונים', ואת מאות המיליונים הנוספים — המיועדים לממן את מבצע הגירוש — אנו קוראות להשקיע בשיקום שכונות דרום תל אביב לרווחת תושביה, ובקליטת מבקשי המקלט ולא ברדיפתם".

"לא מגרשים אף אחד"

ממשלת ההון של נתניהו העבירה בכנסת את תוכנית הגירוש בחודש שעבר, בסיוע ראשי 'העבודה' ו'יש עתיד'. לפי התוכנית, המדינה רשאית לעצור כל אדם שנכנס לישראל מהגבול הדרומי ולא הגיש בקשה למקלט עד ל־1 בינואר, וכן מבקשי מקלט שבקשתם נדחתה. נשים, ילדים והורים לילדים יוחרגו בינתיים.

כפי שקרה במבצעי "אכיפה" במוקדים שונים בעבר, ובימים האחרונים גם באשדוד, כמה מהשכונות העניות ביותר בישראל יהפכו לזירת ציד אדם: מאות פקחים חדשים של רשות ההגירה יפשטו על הרחובות — שזועקים להשקעה תקציבית, למרפאות ולמתנ״סים.

מי שייעצר יצטרך "לבחור" בין גירוש ל"מדינה שלישית" בלב אזורי מלחמה באפריקה, ללא אשרת שהייה ומעמד מוסדר, לבין כליאה ללא הגבלת זמן בכלא 'סהרונים' בנגב. אם רוב העצורים יבחרו בכליאה, הממשלה תשקול להעלות אותם על טיסות בכוח.

כל זה לא מפריע לשר הפנים המיליונר דרעי לטעון כי "אנחנו לא מגרשים אף אחד. אנחנו עורכים מבצע של החזרה הביתה והחזרת דרום תל אביב לתושביה". כמובן שגם החלק האחרון במשפט שקרי.

דאגה לדרום תל אביב?

הצרכים של שכונות דרום תל אביב, שקלטו רבבות מבקשי מקלט ועובדים מהגרים ממזרח אירופה, מדרום מזרח אסיה ומאפריקה עוד משנות ה־1990, מעולם לא עניינו את הממשלה הנוכחית או את קודמותיה. מוסדות הרווחה והחינוך לא קיבלו סיוע תקציבי של ממש בשביל להתמודד עם הגידול באוכלוסייה, לא נבנה דיור ציבורי ולא הייתה השקעה במישרות.

תוכנית הגירוש החדשה — שרק דוחקת יותר קהילות שלמות לקיום במחתרת, ללא הזכות הבסיסית לעבוד וללמוד — בהחלט לא תפתור את מצוקותיהם של שאר התושבים בשכונות דרום תל אביב ובמוקדים אחרים בארץ בהם מבקשי מקלט שנמצאים כעת על הכוונת.

תוכנית הגירוש החדשה — שרק דוחקת יותר קהילות שלמות לקיום במחתרת, ללא הזכות הבסיסית לעבוד וללמוד — בהחלט לא תפתור את מצוקותיהם של שאר התושבים בשכונות דרום תל אביב ובמוקדים אחרים בארץ בהם מבקשי מקלט שנמצאים כעת על הכוונת.

הגירוש לא יביא להשקעה התקציבית החיונית בפיתוח תשתיות ושירותים באותן שכונות, והוא גם לא יעצור את הטרנספר השקט של תושבי השכונות הוותיקים לטובת השתלטות של כרישי הנדל״ן שמובילים תהליכי ג׳נטריפיקציה. בחלק מהשכונות דחיקת התושבים הוותיקים מתבצעת ישירות באמצעות תוכנית פינוי־בינוי, ובחלקן בעקיפין כפועל יוצא של עליית מחירי הדיור. מחיר דירת שלושה חדרים בפרויקט חדש בשכונת נווה שאנן מזנק ל־2.5 מיליון שקל (לפי האתר 'מדלן'). כדי שהמחיר ימשיך לעלות צריך "לנקות" את השכונה מהתושבים העניים שגרים בה עכשיו — הוותיקים והחדשים.

מחפשים שעיר לעזאזל

בישיבת הממשלה השבוע נתניהו טען כי ממשלתו פועלת "נגד מהגרים בלתי חוקיים שבאים לכאן לא לפליטות אלא לצורכי עבודה". אותו נתניהו חתם ב־2007 על עצומה שקראה לממשלת אולמרט שלא לגרש פליטים סודאנים, בטענה כי "הפליטים שהגיעו הנה מסודאן זקוקים להגנה ולמקלט, וקליטתם היא חובה מוסרית עליונה".

למה המדינה מתעקשת לגרש אזרחים מאריתריאה ומסודאן ל"מדינה שלישית"? למה עד היום הם קיבלו "הגנה קבוצתית" ואשרת שהייה זמנית שהם נדרשים לחדש אחת לחודשיים? הרי ה"הגנה הקבוצתית" הייתה התירוץ לכך שהמדינה נענתה בחיוב רק ל־11 בקשות למקלט מתוך 15 אלף שהגישו אזרחי שתי המדינות!

מבקשי מקלט נאלצים להמתין ברחוב לקבלת קהל במשרד הפנים בדרום ת״א, 15 בינואר. (צילום: אקטיבסטילס)

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל חיים כיום כ־37 אלף תושבים שהגיעו דרך הגבול עם מצרים, וכ־4,000 ילדי מבקשי מקלט. כ־71% ממבקשי המקלט הגיעו מאריתריאה, 21% מסודאן, 7% ממדינות אחרות באפריקה. במקביל מתגוררים בישראל כ־86 אלף עובדים מהגרים עם אישורים — והממשלה מבטיחה שבמקביל לגירוש תמשיך "לייבא" עוד עובדים חסרי זכויות מחו״ל! — וכ־18 אלף ללא אישורים, וגם 74 אלף תיירים ללא אשרה בתוקף. לסיכום, כ־180 אלף עובדים מהגרים ומבקשי מקלט.

בהתחשב במספרים האלה, למה מתעקשת הממשלה להשקיע מעל מיליארד שקל דווקא בגירוש של מי שלהגדרתה זכאים להגנה קבוצתית?

ממשלת נתניהו זקוקה לשעיר לעזאזל כדי להסיט את תשומת הלב ממשבר הדיור, ממשכורות העוני, מפרשות השחיתות וכו' לעבר "אויב" מדומיין. גם המשת״פים של ממשלת ההון בשכונות — הפעילה הגזענית שפי פז ועסקני 'הליכוד', ש״ס ו'הבית היהודי' — זקוקים לתוכנית הגירוש לקראת הבחירות למועצות העיר שיתקיימו השנה. ההסתה הפראית נגד מבקשי המקלט עוזרת להם, בין השאר, להתנער מאחריות למשבר החברתי בשכונות, שהקואליציה העירונית לה הם שותפים בתל אביב, בראשות חולדאי, עזרה ליצור.

הסכמי סחר בבני אדם

מבקשי המקלט משמשים גם באופן ציני כסחורה בידי שלטון נתניהו בניסיון לחזק קשרים עם דיקטטורות באפריקה. רודן אריתריאה איסאייס אפוורקי סיפר כיצד הציעה לו ישראל להחזיר את מבקשי המקלט האריתריאים ואף לשלם אלפי דולרים עבור כל מבקש מקלט שיוחזר לידיו. המשא ומתן בין המדינות נכשל בגלל אי־הסכמה על גובה התשלום, מה שהוביל את שלטון נתניהו לנסות לסגור עסקה דומה עם רואנדה ואוגנדה.

לדיקטטורה של פול קגאמה ברואנדה הוצעו 5,000 דולר בעבור כל מבקש מקלט שיגורש לשטחה — חצי מיליון דולר לכל מאה מבקשי מקלט שישראל תעלים. מה זה אם לא סחר בבני אדם?! ראוי לציין שרואנדה, לצד עשרות מדינות נוספות ברחבי העולם, מוגדרת בדו״ח של מחלקת המדינה האמריקאית מ־2017 כאזור שמועד לסחר בבני אדם.

אי־אפשר לנתק את הנושא של מבקשי המקלט בישראל מהתמונה הרחבה יותר ברמה הבינלאומית. המלחמות האימפריאליסטיות באפריקה ובמזרח התיכון, שוד המשאבים בידי תאגידים בינלאומיים ואי־השוויון שהמערכת הקפיטליסטית מבטיחה ומקצינה, הביאו בשנים האחרונות לעקירת עשרות מיליוני בני אדם מבתיהם, ולמשבר הפליטים העולמי החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. המעצמות הקפיטליסטיות, שנושאות באחריות ישירה לגלי הפליטים ההמוניים, מסרבות להעניק את הזכות הבסיסית למקלט בשטחן ואף מפעילות לחצים כלכליים ופוליטיים על מדינות בעולם הניאו־קולוניאלי "לפתור" את הבעיה עבורן באמצעות כליאה המונית או שיכון פליטים בתת־תנאים במחנות מאולתרים. שלטון נתניהו נוקט גישה דומה.

לדיקטטורה של פול קגאמה ברואנדה הוצעו 5,000 דולר בעבור כל מבקש מקלט שיגורש לשטחה — חצי מיליון דולר לכל מאה מבקשי מקלט שישראל תעלים! מה זה אם לא סחר בבני אדם?

נתניהו טוען שהמגורשים ל"מדינה השלישית" החסויה "מקבלים אישורי שהייה שמאפשרים מגורים, עבודה, יכולת להשתלב במדינה"אלא שמעדויות של מבקשי מקלט שכבר גורשו בשנים האחרונות לרואנדה, לאוגנדה ולדרום־סודאן עולה תמונה אחרת לגמרי.

"אנחנו מעדיפים למות עם המשפחות שלנו באריתריאה ולא להיות מגורשים לרואנדה. עבורנו המצב שם עוד יותר מסוכן", הסבירו למשל שני מבקשי מקלט בשיחה עם פעילי מאבק סוציאליסטי. העדויות שאספו בשנתיים האחרונות חוקרות ישראליות ונציבות הפליטים של האו״ם מבהירות כי מבקשי מקלט שגורשו מישראל למדינות באפריקה אינם זכאים שם לשום סטטוס חוקי או זכויות בסיסיות. הם מגורשים ממדינה אחת לשנייה ולמעשה מתחילים במסע פליטות חדש שעובר דרך אזורי מלחמה בדרום סודאן ובלוב, ושעלול להוביל לכליאה, למכירה לעבדות, לגירוש למדינת המוצא ואף לרצח.

אלפי מבקשי מקלט הפגינו ביום שני האחרון (22.1) מול שגרירות רואנדה בהרצליה במחאה על שיתוף הפעולה של המשטר שם עם תוכנית הגירוש. על שלטי המפגינות והמפגינים נכתב בין השאר: "חיי שחורים שווים — לא בישראל", "ממקלט ברואנדה לסחורה בלוב" ו"קגאמה, כמה פצצות הדם שלנו קנה בשבילך?". האפשרות שמשטר קגאמה מקבל גם נשק ישראלי בתמורה לעסקה בהחלט סבירה.

הפגנת מבקשי המקלט מול שגרירות רואנדה בהרצליה, 22 בינואר. (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

נזכיר שקגאמה נושא באחריות למעשי טבח נוראיים נגד פליטים שנמלטו מרואנדה לקונגו בשנות ה־1990. בעקבות אותה ההפגנה, סגן שרת החוץ של רואנדה אוליבייה נדוהונגירהה אמר שהמפגינים "הוטעו לחשוב שהם יתקבלו ברואנדה כחלק מעסקה שלא קיימת", וממשלת רואנדה הצהירה כי "לנוכח שמועות שהופצו באחרונה בתקשורת, ממשלת רואנדה מבקשת להודיע שמעולם לא חתמה על הסכם סודי כלשהו עם ישראל".

אך ה"שמועות" המדוברות מקורן בממשלת נתניהו, שהציגה הסכם סודי עם רואנדה לשופטי בג״ץ במהלך דיון על חוקיות תוכנית הגירוש. ההסכם לא נחשף לציבור הרחב, לארגוני זכויות אדם או למבקשי המקלט עצמם, אך "גורם ממשלתי בכיר" אישר לעיתון 'הארץ' את קיומו.

שופטי בג״ץ נאחזו באותו הסכם סודי בשביל לאפשר מבחינה משפטית לממשלה לבצע את תוכנית הגירוש. באופן אבסורדי, כדי להתגבר על קשיים משפטיים, בג״ץ ביקש מהממשלה לשנות את ההסכם בין המדינות כך שלא יחייב הסכמה של המגורש! בעקבות כך הודיע נתניהו לבג״ץ כי תיקן את ההסכם בהתאם. במקביל ביקש נתניהו מהמטה לביטחון לאומי לגבש תוכנית לגירוש בכוח.

התנגדות וסולידריות

הציניות, הברוטליות והגזענות של ממשלת נתניהו מעוררות התנגדות משמעותית בחברה הישראלית, כולל בקרב תושבי דרום תל אביב. מאות ישראלים ומבקשי מקלט הגיעו לכנסים שאירגנו ההתארגנות החדשה 'דרום תל אביב נגד הגירוש', ארגון 'עומדים ביחד' וכן לכנס שנערך בבית הספר ביאליק־רוגוזין בדרום העיר. בנוסף, מאות מפגינים במצטבר השתתפו במשמרות מחאה שהתקיימו בקמפוסים השונים במסגרת קמפיין 'עוצרים את הגירוש', כמו גם מחוץ לבתיהם של כחלון בחיפה ונתניהו בירושלים. ציבור משמעותי מעוניין לפעול בשביל לעצור את הגירוש.

אבל לצד קולות הסולידריות נשמעת גם שתיקה רועמת. הנהגות הסתדרות העובדים והתאחדות הסטודנטים לא נוקטות עמדה, בניגוד לעובדים ולסטודנטים רבים שכבר מעורבים ביוזמות שונות, חלקן ברמת מקום העבודה והלימודים. בשנת 2014 מבקשי המקלט בישראל אירגנו שביתה הרואית עם הפגנות של רבבות, אך לא זכו לשום סולידריות מצד ההסתדרות, שהנהגתה בחרה להפקירם להיאבק לבד מול הממשלה. התוצאה הייתה הקמת מתקן חולות, כליאה המונית וגירוש של כ־20 אלף בני־אדם.

חשוב לדרוש מכלל ארגוני העובדים והסטודנטים למתוח קו אדום בהצהרות ובצעדים ארגוניים, ולהבהיר שהרדיפה הגזענית, שלילת הזכויות להתפרנס וללמוד, והאיום בגירוש ובכליאה המוניים של קבוצה ענייה של מבקשי מקלט הן פשע חמור של ממשלה מושחתת, שלא באמת דואגת לשאר תושבי השכונות הוותיקים יותר אלא אחראית על הרס השירותים החברתיים ועל פגיעה בכלל העובדים והצעירים.

על רקע הסולידריות המרשימה מצד תלמידים, מורים ומנהלי בתי ספר, התארגנות להשבתת בתי הספר, ובפרט מצד התלמידים, תוכל לחזק כעת את המאבק לעצירת הגירוש.

השבועות הקרובים יהיו מכריעים לעתידן של רבבות משפחות. המשך פעולות ההסברה והמחאה, כפי שמקדמות שורה של התארגנויות, הוא חיוני, לקראת הפגנה ארצית ראשונה שמתוכננת לחודש הבא. שילוב כוחות ארגוני בין כלל היוזמות וההתארגנויות במסגרת של מטה מאבק ארצי משותף, שיאפשר במקביל ליוזמות העצמאיות להגביר את התיאום לטובת צעדים משמעותיים, יוכל לעזור כעת לחזק את המאבק להפלת תוכנית הגירוש, נגד הזנחת השכונות, נגד ה"הפרד ומשול" ונגד ממשלת ההון הגזענית של נתניהו.

אנחנו אומרים
  • לעצור את הגירוש! ביטול לאלתר של ה"תיקון" לחוק למניעת הסתננות. עצירת המעצרים והליכי הגירוש מישראל. די לכליאה ההמונית! לפרק את בתי הכלא למבקשי המקלט.
  • כן להשקעה ממשלתית ועירונית נרחבת ומיידית בתוכנית ליצירת מישרות ציבוריות, בניית דירות ראויות בדיור הציבורי ופיתוח תשתיות למען פתרונות דיור ופרנסה לתושבים ותיקים ולמבקשי מקלט כאחד.
  • די למדיניות הצינית של "הדלת המסתובבת" בדמות גירוש מבקשי מקלט לצד "ייבוא" עובדים מהגרים במטרה לנצלם ככוח עבודה זול. לבטל את "חוק הפיקדון". להיאבק לשכר שווה על עבודה שווה לכל ללא אפליה.
  • לבחון את כל הבקשות למקלט, תחת פיקוח נציגי ארגוני עובדים וארגוני זכויות אדם עצמאיים. כן להכרה קבוצתית מלאה במבקשי המקלט מסודאן ומאריתריאה. די לשלילת הזכויות הבסיסיות לפרנסה, ללימודים ולבריאות.
  • סוף ל"הפרד ומשול"! די לשיסוי עובדים בעובדים ועניים בעניים! כן למאבק מאוחד וחוצה קבוצות עדתיות ולאומיות נגד ממשלת ההון הגזענית של נתניהו.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.