לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יום המאבק באלימות כלפי נשים
די לרצח נשים, לסקסיזם ולפגיעה ברווחה!
יום המאבק נגד אלימות כלפי נשים יצויין בעשרות ערים ברחבי העולם ב־25 בנובמבר – עם זעם עצום על כך שנשים עדיין נרצחות כי הן נשים
730

730

לאורך שנת 2019 בישראל ידוע עד כה על 13 מקרים של נשים שנרצחו על ידי בן זוג או קרוב משפחה. בתגובה לרציחות האחרונות, מאות יצאו להפגין ברחבי הארץ כולל מול מעון רה״מ ובתיהם של השרים אוחנה, ארדן וכחלון. הדרישה המרכזית שעלתה בהפגנות היא בדומה למחאה של שנה שעברה, הקצאת המשאבים שהובטחו לתוכנית למניעת אלימות כלפי נשים.

במקום טיפול — תירוצים וספינים

המערכת מצידה עסוקה בתירוצים. הפעם הטענה היא שאין אפשרות לתקצב את התוכנית כי אין ממשלה. מעניין, מה קרה בשנים בהן הייתה ממשלה?

בעקבות רצח מיכל סלה ז״ל בתחילת אוקטובר, השרים דוד אמסלם ויריב לוין (ליכוד) יצאו בהצהרות מזעזעות: המשטרה עסוקה מדי בתיקי נתניהו מכדי להתפנות לטיפול באלימות כלפי נשים. לא קשה להסיק מהספין העלוב הזה שהדבר האחרון שמעניין אותם הוא רווחתן וחייהן של נשים בישראל.

מסקנות מ"שביתת הנשים"

לקראת סוף 2018 התארגן מאבק חסר תקדים נגד אלימות על רקע מגדרי, עם עשרות מוקדי הפגנות. באופן מעורר השראה, אלפי עובדות, ערביות ויהודיות, וגם עובדים, עזבו את מקומות העבודה בדרישה מהממשלה להעביר את התקציבים לתוכנית למניעת אלימות כלפי נשים.

מדוע המאבק העוצמתי הזה לא הביא להישגים משמעותיים? נקודת החולשה המרכזית של המחאה הייתה המחסור בהתגייסות אמיתית מצד העבודה המאורגנת. להסתדרות ולשאר ארגוני העובדים יש את הכוח לארגן קמפיין שביתות ממושך ואף לשתק את המשק כולו. אם הנהגות ארגוני העובדים היו מתגייסות למאבק בצורה רצינית, סביר להניח שהמחאה הייתה מגיעה להישגים משמעותיים.

צריך להתארגן למאבק

ממשלות הימין ושלטון ההון אותו הן משרתות נושאים באחריות למצוקה כלכלית, לייבוש מערכות הרווחה והבריאות ולהנצחת דעות סקסיסטיות. כך נוצרת קרקע פורייה לדיכוי ואלימות כלפי נשים. נראה כי עד כה, המשא ומתן סביב הקמת הממשלה החדשה לא כלל אפילו התייחסות לטיפול באלימות כלפי נשים. כדי להפעיל לחץ על הממשלה הבאה, בפרט להעביר את התקציבים הנדרשים, נחוצים צעדים שיקדמו התארגנות למאבק במקומות העבודה, בקמפוסים ובבתי הספר. יש לדרוש מההסתדרות ומארגוני העובדים האחרים התגייסות אפקטיבית לטובת המאבק.

התוכנית למניעת אלימות כלפי נשים היא צעד חשוב, אך ראשון בלבד למיגור אלימות על רקע מגדרי. רצח נשים הוא קצה הקרחון של אלימות כלפי נשים, כפי שאלימות כלפי נשים היא קצה הקרחון של חברה סקסיסטית וכלכלה קפיטליסטית המנציחה עוני, ניצול והחפצה ולכן גם אי־שוויון כלכלי ומגדרי קיצוני.

תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת
  • העברת התקציב לתוכנית למאבק באלימות במשפחה. הרחבת קווי סיוע, אמצעי אבטחה ומקלטים לנשים נפגעות אלימות ומרכזי טיפול לגברים אלימים. תקצוב ממשלתי מלא למרכזי הסיוע לנפגעי/ות תקיפה מינית.
  • השקעה בדיור ציבורי לנשים שורדות אלימות כחלק מתוכנית השקעה נרחבת בדיור ציבורי נגיש, זול וראוי ברחבי הארץ.
  • סוף לקיצוצים, להפרטה ולייבוש התקציבי בשירותי הרווחה, הבריאות והחינוך. תוכנית חינוך חובה בכלל בתי הספר למניעת אלימות על רקע מגדרי.
  • פיקוח דמוקרטי של ארגוני הנשים וארגוני העובדים על תוכניות המשטרה למאבק באלימות כלפי נשים, על מתן רישיונות לנשק ועל ההכשרה המקצועית הרלוונטית לטיפול במקרי אלימות.
  • העלאת המיסוי על בעלי ההון לטובת תקצוב הפיתוח הדרוש לשירותי הרווחה. העברה לבעלות ציבורית של הבנקים והתאגידים הגדולים, תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים בידי ציבור העובדות והעובדים.
  • די לממשלות ולמערכת שלמה המנציחות אפליה, הדרה ואי־שוויון. להיאבק למען אלטרנטיבה סוציאליסטית.
*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון נובמבר 2019
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.