לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת "צדק לפלויד"
הישגים פורצי דרך בסיאטל
תנועת המחאה בסיאטל הכריזה על אזור חופשי ממשטרה והשיגה הגבלות על אלימות משטרתית ומס על התאגידים
1,252

1,252

הרצח של ג׳ורג' פלויד שנחנק למוות על ידי שוטר, הצית את גל המחאה הגדול ביותר בארה״ב מזה עשורים.

העוצמה האדירה של המוני אנשים, גברים ונשים, שחברו יחד לתנועת מחאה חוצת־גזעים וקהילות תחת הסיסמא "צדק לפלויד", הציתה הפגנות סולידריות בכל רחבי העולם, והצליחה לכפות על שורה של עיריות וממשלות מקומיות בארה״ב לקיים דיונים על האופי האלים והגזעני של המשטרה, ואף להטיל מגבלות על כוחה.

ההישגים המשמעותיים ביותר של גל המחאה הנוכחי הם בעיר סיאטל. תנועת המחאה שהתפחתה שם הצליחה להביא להגבלות על שימוש המשטרה באמצעי דיכוי ולהטיל מיסוי על אמזון ותאגידי־ענק נוספים לטובת השקעה בבניית דיור בר־השגה. אלה הם הישגים ראשוניים אך משמעותיים שמצביעים על הכיוון הנחוץ עבור המאבק באלימות המשטרתית והמאבקים החברתיים.

ב־8 ביוני, שבועיים לאחר הרצח של ג׳ורג' פלויד ולאחר ימים ארוכים של הפגנות עוצמתיות הצליחו המפגינות והמפגינים בסיאטל לגרום למשטרה לנטוש את תחנה המשטרה בשכונת קפיטול היל. את התחנה הנטושה הפכו התושבים למרכז קהילתי, והרחובות סביבה הוכרזו כשטח אוטונומי נקי ממשטרה. כך הוקם לו מה שנקרא "אזור המחאה המאורגן של קפיטול היל" או "האזור האוטונומי של קפיטול היל" ובראשי תיבות באנגלית CHOP/CHAZ.

מאות נשים וגברים החלו לארגן באזור סדנאות, הקרנות של סרטים, שיחות ודיונים על המקורות ושורשי הגזענות, הדיכוי והאלימות המשטרתית ועל המאבק לשינוי. חברי וחברות "אלטרנטיבה סוציאליסטית", תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי, וקשאמה סוואנט, חברת מועצת העיר מטעמה, לקחו חלק בהתארגנות ובדיונים.

כשבועיים לאחר מכן, התרחש באזור של CHOP אירוע ירי מזעזע. טראמפ מיהר לנצל את המצב ולדרוש התערבות של המשמר הלאומי תוך הסתה וכינוי הפעילים במקום "טרוריסטים" ו"אנרכיסטים". אליו הצטרפו שורה של פוליטיקאים מקומיים בסיאטל כולל מהמפלגה הדמוקרטית שדרשו את החזרתו של "הסדר הציבורי" באמצעות השבת המשטרה לשכונה.

סוואנט ו"אלטרנטיבה סוציאליסטית" הוציאו הודעת גינוי לארוע האלימות. הם גם הזכירו כי רק שבוע לפני כן היו אלה השוטרים שירו לעבר אזרחים בקפיטול היל. בסופו של דבר התברר כי מי שעמד מאחורי אירוע הירי לאחר הסתלקות המשטרה מהאזור, היו פעילי ימין קיצוני ועליונות לבנה, ולא המוחים.

פעילות ופעילי אלטרנטיבה סוציאליסטית התנגדו לכל פינוי אלים של המוחים ולחזרת השוטרים לתחנה שנטשו. את התחנה הם קראו להפוך באופן קבוע למבנה ציבור ולמרכז ליישוב סכסוכים. אך יחד עם זאת הם הסבירו כי מקרי האלימות ב־CHOP הם תזכורת לכך שלא ניתן לייצר אזור ללא אלימות כאי בתוך השיטה הקפיטליסטית המתבססת על דיכוי, גזענות ואלימות. לכן, הם הסבירו, האזור "המשוחרר" צריך להפוך למרכז להתארגנות לתנועת מחאה רחבה יותר שתוכל לקדם שינוי משמעותי במציאות החיים של השכונה והעיר ולכפות זאת על המערכת.

סוואנט הביאה לדיונים שהתקיימו באזור CHOP שורה של הצעות מטעם אלטרנטיבה סוציאליסטית. הראשונה שבהן היתה הצעת חוק להגבלת כוחה של המשטרה והשימוש בגז מדמיע, גז פלפל ואמצעים נוספים לפיזור הפגנות וכן בטכניקות חניקה, כגון זאת שהביאה למותו של פלויד. לצד זה סוואנט דרשה ממוצעת העיר לקצץ את תקציב המשטרה ב־50% לפחות ולהשקיע את הכספים הללו בדיור ציבורי ושירותים חברתיים.

הלחץ של תנועת המחאה גבר וכלל הפגנה בתוך בניין העירייה! סוואנט השתמשה במפתחות שלה כדי לפתוח את דלתות העירייה (תרתי משמע) לפעילות ולפעילים שדרשו להעביר את החוק. הלחץ עשה את שלו והשיג ניצחון: סיאטל הפכה לעיר הראשונה בארה״ב האוסרת על המשטרה שימוש בנשקים לפיזור הפגנות ואחת ממספר עיריות שאסרה על שימוש בטכניקות חניקה בעקבות המחאה. ערב כניסתו של החוק לתוקף שופט פדרלי הוראה על הקפאתו הזמנית. "זוהי החלטה מבישה", אמרה סוואנט בתגובה וקראה להמשיך במאבק לאכיפת ההגבלות.

זאת לא הפעם הראשונה בה המאבקים בסיאטל פורצים דרך. ב־2014 לאחר הירתמות של עובדות ועובדים, ארגוני עובדים, וארגונים חברתיים למאבק בהובלת סוואנט ותנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית', סיאטל הפכה לעיר הראשונה בארה״ב שהעלתה את שכר המינימום ל־15 דולר לשעה. המאבק הזה התפשט ברחבי ארה״ב והביאה לשורה ארוכה של העלאות שכר. "אלטרנטיבה סוציאליסטית" קוראת לקחת דוגמה בשאר מדינות ארה״ב מהמאבק למען ההגבלות על המשטרה בסיאטל.

מס אמזון למימון דיור בר השגה

הגבלת הכוח של המשטרה היא הישג חשוב אך לא פחות חשוב לשנות את המציאות והנסיבות בהן התופעה הזאת מתרחשת. בשנים האחרונות נאלצו תושבי סיאטל להתמודד עם זינוק במחירי הדיור מהגבוהים בארה״ב שהוביל לג׳נטריפיקציה אכזרית שדחקה את רוב הקהילות המקוריות אל מחוץ לשכונות בהן התגוררו. התהליך הזה פגע בייחוד בקהילה השחורה, וזרק את בניה ובנותיה לעוני ולמציאות שחשפה אותם יותר לאלימות משטרתית. על הרקע הזה הדרישה להטלת מס מקומי על אמזון ותאגידי ענק לטובת מימון פתרונות דיור זכתה לתמיכה רחבה.

תוך ימים אחדים פעילי 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' אספו למעלה מ־20,000 חתימות על עצומת תמיכה במס. תנועת המחאה שנוצרה, כשבמרכזה קמפיין שטח שהתארגן דמוקרטית ביוזמת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית', הביאה לניצחון היסטורי. הרוב המוחלט של חברי מועצת העיר בסיאטל, שהתנגדו במקורלמס, הצביע בעדו. ההכנסות ממס זה אמורות לעמוד על מעל 200 מיליון דולר בשנה, יותר מתוכנית דומה שאושרה במועצה לפני כשנתיים ובוטלה בלחץ אמזון. ההישגים האלו מראים שוב שכשנאבקים אפשר לנצח.

*   מתוך גליון אוגוסט של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.