לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אלימות משטרתית במחאת בלפור
לאלימות המשטרה יש מניעים פוליטיים — ולא רק בבלפור
"אנחנו לא יכולים להמשיך עם הברדק הזה" – כך התייחס להפגנות מול מעון ראש הממשלה בבלפור שר המשטרה אוחנה בשיחה עם מפקד מחוז ירושלים, דורון ידיד, שהוקלטה בסוף יולי. גם ללא ההקלטה, ברור כי לאלימות המופעלת כלפי ההפגנות יש מניעים פוליטיים.
1,321

1,321

אחד משיאי האלימות המשטרתית בבלפור נרשם ב־22.8 כאשר במשך דקות ארוכות חסמה המשטרה מאות מפגינים בסמוך להפגנה המרכזית בכיכר פריז כעונש על כך שצעדו "ללא אישור" מגשר המיתרים. החסימה לוותה במעצרים ובמכות שאף שלחו מספר מפגינים לטיפול רפואי, כולל מפגין בן 83 עם דימום מוחי.

מטרת הדיכוי המשטרתי היא לא שמירה על הסדר, להפך — מטרתו היא להפוך את ההפגנות ל"שדה קרב" באופן שירתיע שכבות רחבות יותר מלקחת בהן חלק. במסגרת הספין כי אלה לא הפגנות של נפגעי משבר הקורונה אלא של פורעי חוק המנצלים את המשבר לזריעת כאוס — מתדרכת המשטרה את התקשורת כי המפגינים "מגיעים משולהבים כנגד המשטרה" ואף מפיצה נגדם סרטוני תעמולה הדומים לאלה שמפיץ הליכוד.

אבל מה משלהב כנגד המשטרה? הגבלות תנועה חסרות הגיון, מעצרים שרירותיים, שימוש בתותחי מים בכינון ישיר בניגוד לנהלים, התעלמות מאלימות של בריוני ימין קיצוני כנגד מפגינים, חלוקה בלתי־פרופורציונלית של קנסות בהפגנות על אי־חבישת מסכה (כפי שהודה מפקד המחוז) וכן הפצת פייק ניוז על נוכחות של חולים מאומתים בהפגנות — בהתאם לדף המסרים של מאפיית בלפור על "חייזרים מפיצי מחלות".

המחאה גם פרצה כשברקע פרשת ההרג המזעזע של איאד אל חאלק במזרח ירושלים ותנועה מחאה היסטורית נגד אלימות משטרתית בארה״ב. תנועת ה־BLM בארה״ב גם שימשה השראה להקמת ההתארגנות "אימהות בצהוב" שנועדה להגן על ההפגנות בבלפור בדומה לאופן בו זה נעשה בהפגנות הסוערות בפורטלנד.

בעוד נתניהו, אוחנה ושות' מנסים להשתמש באלימות המשטרתית להשתקת המחאה — המקור שלה הוא עמוק יותר. בשורה התחתונה, היא נועדה לשמר את יחסי הכוחות בחברה הקפיטליסטית המושתתת על אי־שוויון חברתי עמוק. בישראל הדיכוי המעמדי משתלב גם עם דיכוי לאומי ואפליה גזענית כנגד הציבור הערבי־פלסטיני.

האלימות המשטרתית לא מופנית רק כלפי הפגנות ופעולות מחאה אלא מופיעה גם בצורה של "שיטור־יתר" ופטרולים אינטנסיביים במזרח ירושלים (שם המשטרה למעשה ממלאת תפקיד של כוח כובש), ביפו או בשכונות יוצאי אתיופיה בנתניה וברחובות. גם מאבקי עובדים סובלים מהתעמרות מצד החוק ומצד המשטרה.

הדרך היעילה ביותר לשבור את הדיכוי המשטרתי בשירות שלטון נתניהו והמערכת הקפיטליסטית, היא הרחבת המאבקים נגד הממשלה, נגד ה"הפרד ומשול" בחברה ובעד עתיד של רווחה ושוויון עבור כלל האנשים העובדים. להסתדרות ולשאר ארגוני העובדים תפקיד מפתח ואחריות לסייע במשימה זו. אם מפקדי המשטרה יידעו כי דיכוי צעדות מחאה במוצ״ש יוביל לשביתות מחאה למחרת בבוקר, הם יחשבו פעמיים לפני כל פקודה.

*   התפרסם במקור בגליון ספטמבר אוקטובר של עיתון המאבק
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.