לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לא להשתקה בחסות המגפה!
התשובה לניסיון החיסול של המחאה: רבבות ברחובות
שלטון נתניהו ניסה לחנוק את המחאה נגדו באמצעות חקיקה דרקונית נגד חופש ההפגנה וקיבל מאות הפגנות מקומיות שהתארגנו על ידי התושבים בשכונות ■ בשליחות נתניהו ושלטון ההון, המשטרה תקפה צעדות ספונטניות בתל אביב, ובמסגרת מאמצי ההשתקה, במספר מוקדים תקפו תומכי נתניהו מפגינים ומפגינות
1,918

1,918

הניסיון היהיר של נתניהו "לנקות" מהפגנות את המרחב הציבורי — ובייחוד את הרחובות סביב מעונו הרשמי בבלפור — התהפך עליו במפגן מחאה המוני.

נתניהו וגוש הליכוד, בשותפות מלאה מצד גנץ וכחול־לבן, ניצלו באופן ציני את המגפה כדי להוביל קמפיין הסתה אגרסיבי שנועד ליצור דה־לגיטימציה להפגנות, ושהגיע לשיאו בחקיקה דרקונית נגד חופש ההפגנה במהלך הסגר. בניגוד לדמגוגיה, אין היגיון אפידמיולוגי של ממש מאחורי המהלך — ברמה העולמית, הפגנות הן לרוב לא מוקדי הדבקה המוניים. עידוד של שמירה על כללי ריחוק חברתי, מסכות והיגיינה נחוץ כמובן ומרבית המפגינים והמפגינות מקפידים על כך. הספין שניסה לבודד את ההפגנות ולהפנות אליהן את הזעם על מחדלי הממשלה היה שקוף מדי.

ההחלטה הצינית של ממשלת נתניהו־גנץ להגביל את ההפגנות לקילומטר מהבית, נענתה בגל מחאה נרחב בכל רחבי הארץ עם משמרות מחאה במאות מוקדים והפגנות סוערות וצעדות ספונטניות של אלפים בתל אביב שנמשכו לתוך הלילה. ההערכות בתקשורת מדברות על רבבות של משתתפות ומשתתפים במאות מוקדי המחאה.

הממשלה הקפיטליסטית המנותקת והאטומה, האחראית למחדל חמור של טיפול כושל במגפה, שלחה מיליונים להסתגר בבתים ללא פיצוי הולם ובכלל ללא רשת ביטחון חברתית סבירה או אופק לפתרון המשבר הבריאותי והכלכלי. הממשלה פשוט לא קלטה עד כמה הזעם נגדה חריף.

ההסתה הפרועה, החקיקה הדרקונית והאיומים מצד המשטרה בקנסות ומעצרים, לא עזרו.

בימים שלקראת ההפגנות במוצ״ש, קבוצות וואטסאפ שכונתיות צצו כפטריות אחרי הגשם במטרה למצוא שותפים ושותפות להפגנה במרחק של עד קילומטר מהבית. עוד ועוד כיכרות, מרכזים מסחריים שכונתיים, צמתים וגשרים סומנו כמוקדי מחאה על המפות שהופצו ברשתות החברתיות — כולל מקומות בהם לא התקיימו הפגנות מעולם!

"לא תשתיקו מחאה למען בריאות ופרנסה"

עם צאת השבת, החל המאבק על המרחב הציבורי והדמוקרטי. התושבות והתושבים ביקשו לקיים מחאה מסודרת ובטוחה בהתאם להנחיות הבריאותיות ומבלי לסכן חלילה אחת את השנייה בהדבקה בקורונה. במוקדים בהם המשטרה לא ניסתה לפזר את משמרות המחאה ובהם המפגינים לא הותקפו בידי בריונים תומכי שלטון נתניהו, הכול עבר בסדר מופתי.

פעילי מאבק סוציאליסטי מירושלים מדווחים על משמרת מחאה מוצלחת מול המוזיאון לאומנות האסלאם באזור מגוריהם. היו שם כמה עשרות מפגינים ומפגינות, כולל צעירים, משפחות ופנסיונרים — כולם עוטים מסכה ותופסים מרחק של 2 מטר אחד מהשני. מכוניות ומוניות שעברו באזור צפרו בתמיכה. גם במוקד ברחוב הפלמ״ח היו עשרות אנשים. "לא היינו עדים לשום אלימות. הנוכחות המשטרתית היחידה הייתה ניידת שעברה באזור", דיווחו הפעילים.

אך במקומות רבים המפגינים כן הותקפו: בת 81 הותקפה על ידי תומך נתניהו בצומת המפלצת בקריית היובל בירושלים, בפרדס חנה שברו למפגין את היד ובשכונת רמת החייל, בתל אביב תקפו משפחה ופצעו אישה בפניה. יש עוד מקרים נוספים רבים שלא דווחו בתקשורת, כולל, לצערנו, של תומכי מאבק סוציאליסטי שהותקפו במוצ״ש ובימים שלפני כן.

המשימה של המשטרה לא הייתה להגן על המפגינים מפני תקיפות — ההיפך. במרכז תל אביב המשטרה פעלה בצורה אגרסיבית בשביל למנוע מהמחאה להתקיים במתווה כלשהו.

פעילי ופעילות מאבק סוציאליסטי מסניף תל אביב הגיעו להפגנה בכיכר המושבות — על הגבול שבין מרכז ודרום העיר. כבר בסביבות 18:30 היו שם מעל ל־150 איש והמספר רק הלך וגדל, אך ההפגנה התפרסה על כל הצמות בקבוצות של עשרות על כל רחוב. הרוב המוחלט של המפגינות והמפגינים היו מתחת לגיל 30 — השכבה שנפגעה קשות ממשבר האבטלה.

הסיסמאות והאווירה הרגישו כמו בהפגנות בבלפור. הרבה שלטים תוצרת בית, דגלים, כלי הקשה וסיסמאות "נגד המושחת", "דמוקרטיה או מרד", "נותנים לעשירים, במקום לעניים", "הון שלטון, עולם תחתון" ועוד. לא ראינו בשטח שום מסר של הכחשת קורונה או אי־חבישה מתריסה של מסכות. אנחנו הגענו עם שלטים עליהם נכתב "לא תשתיקו מחאה למען בריאות ופרנסה".

בכיכר המושבות הייתה נוכחות מאד דלה של שוטרים — בזמן שהיינו שם כמעט ולא היה חיכוך עימם. אך כשיצאנו עם כמה עשרות מפגינים ומפגינות מכיכר המושבות להפגנה המרכזית בכיכר הבימה, התמונה השתנה.

הלכנו על מדרכות ועל שדרות רוטשילד אך נחסמו שם על ידי המשטרה, מבלי שום סיבה אמיתית לכך — כולם עטו מסכות, צעדו במרחקים סבירים אחד מהשני על שביל להולכי רגל וללא שום הפרעה לתנועה. בסוף הגענו להבימה דרך הרחוב המקביל אבל הכיכר עצמה הייתה מוקפת מחסומים וכוחות משטרה גדולים. תוך זמן קצר הגיעו לשם גם פרשים.

"ואז אוחנה אמר שאסור לאבטח את המחאות"

המשטרה לא אפשרה לקיים מחאה בכיכרות העיר — הבימה, דיזינגוף, רבין — לאורך זמן. אך אלה הם השטחים הציבוריים בהם תושבי תל אביב יכולים לקיים מחאה בהתאם להנחיות — בקבוצות של 20 ובמרחק של 2 מטר אחת מהשני. בשביל ריחוק פיזי צריך מרחב פיזי! אבל המשטרה החליטה לחסום אותו. המפגינות והמפגינים עזבו את הכיכרות בצעדות ספונטניות ואז החלה אלימות משטרתית מטורפת.

צפו בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות והגיעו לתקשורת — המפגינים והמפגינות חטפו אגרופים לפנים, מרפקים לצלעות... תהלוכות פוזרו עם פרשים ושוטרי יס״מ על אופנועים או נכלאו בכוונה בין מחסומים משטרתיים ללא יכולת לחזור הביתה. בנוסף לכך, לפי דיווחי המשטרה, חולקו מאות קנסות על אי שמירת מרחק, כולל לעיתונאים שהגיעו לסקר את ההפגנות.

שליח של וולט שתיעד בפלאפון תקיפה של עיתונאי על ידי שוטר, עוכב על ידי המשטרה. סך הכול במהלך הלילה נעצרו 38 מפגינים בתל אביב. אך כולם, למעט אחד שהואשם באופן קלאסי בתקיפת שוטר, שוחררו תוך כמה שעות. כלומר, למשטרה לא הייתה אפילו עילה לבקש משופטת המעצרים לשחררם בערבות או בתנאים מגבילים. מעצרי שווא.

זאת לא טעות, זאת "רוח המפקד" וקציני המשטרה לא צריכים לנחש מה היא. השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, ניסח אותה מראש בטוויטר: "אם משהו איננו חוקי — אסור למשטרה 'לאפשר ולאבטח' אותו". בכיר לשעבר במשטרה שהתראיין "להארץ" בעילום שם הסביר כי: "עד היום ההפגנות שם [בת״א] התנהלו בצורה מופתית, גם אם המוחים החלו בתהלוכות. הביעו את המחאה והלכו הביתה. ואז אוחנה אמר שאסור לאבטח את המחאות, המפקדים נכנסו לחיל ורעדה ושינו פאזה. כמה שעות אחרי הציוץ שלו רואים מהפך של 180 מעלות, כאילו יוצאים לקרב. פתאום מכניסים פרשים ללב תל אביב".

נחישות והתארגנות

הנחישות של המפגינים והמפגינות בכיכרות תל אביב ובכל היישובים והצמתים בארץ, בהם התקיימו הפגנות, הייתה חיונית לשמירה על הזכות להפגין ולמחות תחת מכבש החקיקה האנטי־דמוקרטית של ממשלת נתניהו־גנץ. כלל לא בטוח כמה תוכל הממשלה להאריך את תוקף ההגבלות על הפגנות...

אבל העוצמה של המחאה הספונטנית לא פותרת את הנהגות הארגונים הגדולים, שמייצגים אותנו כעובדות ועובדים וכסטודנטים, מאחריות. הנהגת התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות כנראה לא שמה לב מי מפגין ונצער ברחובות. שוב האינטרסים של ה־99% ושל ציבור העובדות והעובדים נרמסים ויו״ר ההסתדרות ארנון בר דויד עוצם עיניים. קציני המשטרה צריכים לפחד לא מהנזיפות של אוחנה, אלא משביתות במשק במחאה על יחס ברוטלי למפגינים ומעצרי שווא.

אתמול הראנו לממשלה מה קורה כאשר משתמשים באופן ציני במשבר התחלואה החמור כדי לרמוס זכות דמוקרטית בסיסית. זה לא יעבור. מול הבריונים המוסתים שתוקפים הפגנות, בשירות שלטון נתניהו והאליטה הקפיטליסטית, צריך להתארגן להגנה עצמית אפקטיבית. אם יש לנו כבר קבוצות ווטסאפ לפי מוקדי הפגנות, אז אפשר לארגן גם משמרות הגנה עצמית, בייחוד באזורים שמועדים לפורענות. המאבק ממשיך והוא צריך להיות יותר מאורגן ויותר עוצמתי — גם למען רשת ביטחון כלכלית חברתית, למען פיצוי על ימי הסגר, למען השקעה במערכות הבריאות והרווחה ולמען אסטרטגיית יציאה דמוקרטית וחברתית ממשבר הקורונה.

אנחנו אומרים
  • להרחיב את ההפגנות נגד ממשלת ההון האטומה ובדרישה לחילוץ האנשים העובדים והצלת השירותים החברתיים. לרתום ציבור רחב של עובדים/ות ומובטלים/ות, יהודים וערבים, לבניית מאבק לשינוי.
  • להתארגן למשמרות הגנה עצמית להבטחת שלום המפגינים/ות מפני ניסיונות אלימים לסתימת פיות. די לאלימות משטרתית ולהשתקת מאבקים חברתיים. נתניהו, אוחנה וגנץ, הביתה!
  • התגייסות של הארגונים החברתיים. ארגוני העובדים/ות צריכים להוביל התגייסות להפגנות, הגנה עליהן וצעדים ארגוניים נוספים, עד כדי שביתת אזהרה במשק, בדרישה לתוכנית חילוץ אמיתית לאנשים העובדים.
  • צדק, לא צדקה! פיצוי 100% שכר לכל מי שהכנסתם נפגעה בתקופת המשבר, עד פעמיים השכר הממוצע במשק. מימון בעזרת מס חירום על המיליונרים ועל התאגידים הגדולים.
  • די להרס השירותים החברתיים! להשיק תוכנית חירום להשקעה מסיבית בשירותי הרווחה והבריאות, עם תוספות שכר ותקנים.
  • "אין כסף"? להחזיר לבעלות ציבורית את הבנקים ומשאבי הטבע ולהלאים את המונופולים השולטים במשק, במטרה לרתום את המשאבים לחיסול העוני ואי־השוויון. פיצוי למשקיעים על בסיס צורך מוכח.
  • די לשלטון ההון, די למדיניות הכופה מצוקה ואי־שוויון, די לחרחורי הסיפוח ולכיבוש. להציב אלטרנטיבה פוליטית של ולמען האנשים העובדים והמובטלים, יהודים/ות וערבים/ות. להיאבק לשינוי סוציאליסטי.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.