הקפיטליזם הורס את כדור הארץ — המאבק לשינוי סוציאליסטי בוער מאי פעם
מחאת האקלים – זה מאבק פוליטי
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עובדות ומובטלות
ההשלכות של משבר הקורונה מאיימות להחזיר אותנו שנים אחורה
שורה של מחקרים שהתפרסמו לאחרונה על משבר הקורונה מאששים את מה שרבות מאיתנו מרגישות: המשבר החזיר אותנו שנים אחורה למציאות של אי שוויון מגדרי שהולך ומקצין
748

שורה של מחקרים שהתפרסמו לאחרונה על משבר הקורונה מאששים את מה שרבות מאיתנו מרגישות: המשבר החזיר אותנו שנים אחורה למציאות של אי שוויון מגדרי שהולך ומקצין.

לפי דוח של לשכת התעסוקה, 55% ממובטלי הקורונה הן נשים, ובזמן הסגרים 70%. מחקר של אוניברסיטת חיפה הראה כי ב־61% ממשקי הבית בישראל האישה משתכרת פחות מבן הזוג שלה. פערי השכר בין נשים לגברים כמעט שלא הצטמצמו בעשור האחרון, ועומדים על כ־32.5% (לפי דוח של מכון ברוקדייל למשרד העבודה). הפער הזה הגדיל את הלחץ על נשים להתפטר כדי שבן זוגן יוכל להמשיך לעבוד. מהא שחאדה מעמותת "אתך מעכי" סיכמה ל"הארץ": "המדינה לקחה כמובן מאליו שאימהות יישארו עם הילדים בבית, מבלי שדאגה לפרנסתן וזכויותיהן בתקופה זו. נשים שלא יכלו לעבוד נאלצו לקחת חל״ת ביוזמתן או להתפטר".

גל הפיטורים האחרון החריף את אי השוויון המגדרי, ופגע במיוחד בנשים ערביות, שסבלו עוד לפני כן מאפליה מגדרית ולאומית בשוק העבודה וממחסור במשרות ביישובים הערביים.אבל הפגיעה במעמדן של נשים לא פסחה על מי ששמרו על מקום עבודתן. אחיות, מורות, עובדות סוציאליות וקופאיות עמדו בחזית המגיפה ונדרשו לעומס עצום ללא שיפור בתנאים. מקצועות חיוניים אלו, שבהם נשים מהוות רוב מוחלט, סבלו ממחסור בכוח אדם עוד לפני משבר הקורונה.

יותר נשים עבדו מהבית השנה מאשר גברים (דה מרקר 7.3.21), מה שיצר לחץ עצום כאשר הגבולות בין העבודה לחיי משפחה וניהול משק הבית היטשטשו לחלוטין. מספר מחקרים ודוחות הראו שבפועל נשים לקחו על עצמן את מרבית העבודה הלא משולמת בבית בתקופת הקורונה — עוד יותר מבדרך כלל. המשמעות היא שאי השוויון החריף גם עבור נשים שהמשיכו לעבוד.

הלחץ הכלכלי והעומס הנפשי העצומים שנוספו על משפחות במשבר גרמו לתחלואות ומצוקות חברתיות נוספות. הם הובילו גם לאלימות גואה בתוך המשפחה. הדיווחים למשטרה עלו ב־280% והפניות למוקדי הסיוע שילשו את עצמן.

ראש מנהל התעסוקה במשרד העבודה, יוליה איתן, חוששת שהמשבר יכול לגרום לחזרה "של שנים אחורה, שתבטל את כל ההתקדמות שהושגה בעשורים האחרונים" בצמצום האפליה ואי השוויון המגדרי בשוק העבודה. תרחיש כזה יפגע בתנאים של כלל העובדות והעובדים.

אחיות, מורות ועובדות סוציאליות נאלצו להיאבק ואף לשבות כדי למנוע פגיעה בשכרן או בדרישה לתוספות תקנים ושכר בשיא המגיפה. כעת, אסור לארגוני העובדות והעובדים להשלים עם מצב בו ביום שאחרי המגיפה, אי השוויון יהיה חמור אף יותר מזה שהיה לפני כן תחת השיטה הקפיטליסטית.

שיעורי האבטלה הגבוהים, בעיקר בקרב נשים צעירות ואימהות וכן בקרב נשים ערביות, מבהירים כי הפתיחה מחדש של המשק ושל מערכת החינוך לא תחזיר את מצב התעסוקה של נשים למה שהיה לפני המשבר.

דרוש מאבק למען יצירת משרות ומימון ציבורי של השכלה והכשרה מקצועית. אך הפתרון טמון גם בסגירה מידית של פערי השכר — שכר שווה בעבור עבודה שווה — בהשקעה בדיור ציבורי ובחינוך חינם לכל הגילאים והשקעה מסיבית בשירותי בריאות, כולל בריאות הנפש, ובמרכזי סיוע ומעונות לנשים מוכות. הסיבה לכך, כמו שהמשבר הראה, היא שמעמדן של נשים תלוי ביכולת שלהן לעצמאות כלכלית ובשירותים החברתיים הנגישים להן ולילדיהן.

על כל הדרישות האלה צריך להיאבק כבר עכשיו, אבל זה לא יפתור את אי השוויון המגדרי שטבוע בקפיטליזם. פתרון מהשורש דורש מאבק לשינוי סוציאליסטי שישים סוף למערכת שמושתתת על דיכוי ואפליה, ושמעולם לא העניקה שוויון לנשים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.